Yamada DVD-6500X

Płaski odtwarzacz DVD/DivX, który dobrze sobie radzi z obsługą polskich napisów.

Płaski odtwarzacz DVD/DivX, który dobrze sobie radzi z obsługą polskich napisów.

Yamada DVD-6500X

Do naszych testów trafił najnowszy model odtwarzacza Yamady - DVD 6500X. Zastosowano w nim nowoczesne, zaawansowane układy audio-wideo. Za obróbkę obrazu odpowiedzialny jest procesor Zoran Vaddis 776, dzięki czemu na wyjściu komponentowym może być udostępniany sygnał wideo poddany progresywnemu skanowaniu. Urządzenie jest także w stanie dekodować nagrania w formatach DivX, XviD. Niestety, choć zamontowany układ ma możliwości odczytu DVD-Audio, to w modelu Yamady funkcja ta została zablokowana.

Yamada DVD-6500X

Pilot - Dobrze rozplanowane klawisze. Brak podświetlania przycisków.

Niewątpliwą zaletą DVD 6500X, dobrze radzącego sobie z odtwarzaniem plików Xvid i DivX (nawet zakodowanych z wykorzystaniem funkcji Qpel i GMC), jest obsługa wyświetlania napisów ekranowych (w standardach .smi, .srt i .txt). Polskie czcionki są odczytywane bez problemów, a napisy mają wystarczającą wielkość. Dodatkowo prezentowane są na półprzeźroczystym tle, co poprawia ich ekspozycję. Najlepsza jakość sygnału wideo oferowana jest na wyjściu komponentowym. Obraz jest ostry, szczegółowy i kontrastowy. Wprawdzie kontury obiektów nie są idealne, jednak jakość obrazu jest lepsza niż w wielu modelach konkurencji. Menu ekranowe urządzenia w pełni przetłumaczono na język polski. Zastrzeżenia budzi działanie napędu. Co prawda pracuje on poprawnie, jednak zbyt głośno, a start odczytu płyty trwa dość długo.

Generowany przez odtwarzacz dźwięk nie zachwyca. Zastosowane dekodery na wyjściach analogowych 5.1 dają sygnał przeciętnej jakości - płaski, o ograniczonej dynamice i metalicznym zabarwieniu. Dużo lepsze brzmienie uzyskamy, korzystając z wyjścia cyfrowego, pozostawiając dekodowanie dźwięku układom amplitunera.

Informacje

Typ odtwarzacz DVD/DivX

Cena 349 zł

Dystrybutor Umax Polska,http://www.umax-polska.pl

Wymiary 43 x 4,8 x 27,8 cm

Waga 2,5 kg

Funkcje odtwarzanie MP3, JPEG, DivX, Xvid, HDCD, dekoder DD 5.1, progresywne skanowanie

Złącza komponentowe, kompozyt, S-Video, Euroscart (z RGB), wyjście cyfrowe optyczne i elektryczne, wyjście analogowe 5.1

Dlaczego

Sprawny odczyt DivX, Xvid i obsługa napisów z polskimi czcionkami. Dobra jakość obrazu, słabsza dźwięku.

Główni rywale

Teac DV-3800 - 599 zł

(8/2005)

Dobra jakość obrazu i dźwięku. Odtwarzanie wszystkich rodzajów plików DivX i Xvid. Napisy obsługuje tylko w formacie .srt.

Wiwa HD238 - 229 zł

(7/2005)

Nie ma problemów z odczytem plików DivX i napisów .txt (ale bez kodowania Qpel i GMC). Funkcjonalnie bez zastrzeżeń, obraz i dźwięk na dobrym poziomie. Brak wyjścia komponentowego.