Yamada DVR-8000

Przetestowaliśmy nagrywarkę DVD+R/+RW, która w zamierzeniu jej wytwórcy ma być konkurencją dla cyfrowidów dobrze znanych, renomowanych producentów.

Przetestowaliśmy nagrywarkę DVD+R/+RW, która w zamierzeniu jej wytwórcy ma być konkurencją dla cyfrowidów dobrze znanych, renomowanych producentów.

Yamada dopiero wchodzi na polski rynek audio-wideo. Firma z Tajwanu ma w ofercie stacjonarne odtwarzacze DVD, zestawy głośnikowe i nagrywarki. Yamada zdecydowała się na wsparcie standardu DVD+R/+RW. Niesie to wiele konsekwencji związanych ze specyfiką samego nośnika. Po pierwsze, płyty DVD+R cechuje bardzo dobra kompatybilność z czytnikami DVD zainstalowanymi w stacjonarnych odtwarzaczach DVD. Gorzej jest z odczytem płyt DVD+RW, które można zapisywać wielokrotnie.

Yamada DVR-8000

Tu mogą pojawić się problemy, szczególnie w modelach producentów popierających format DVD-R/-RW. Yamada przejmuje też wady związane z korzystaniem z określonego standardu zapisu krążków optycznych. Płyty z plusem nie pozwalają na tak szeroko idącą edycję materiału wideo, jak choćby DVD-RAM czy DVD-R. Przykładowo, jeśli w miejsce skasowanego filmu zapisujemy nową audycję, która zajmie więcej miejsca niż poprzedni materiał, to nagranie skasuje część kolejnego zapisu, które znajduje się na krążku. Tej wady są pozbawione urządzenia w standardzie z minusem, które zapisują dane tylko tam, gdzie jest wolne miejsce, lecz ceną za to jest mniejsza kompatybilność z urządzeniami stacjonarnymi. Jak widać, nie ma róży bez kolców.

Yamada DVR-8000

Pilot - wykonany z materiałów przeciętnej jakości. Ergonomia nie zachwyca, lecz po kilku dniach użytkowania można dojść do wprawy.

Urządzenie Yamady nie zachwyca jakością wykonania. Stylistykę ma nowoczesną, lecz jakość materiałów użytych do jego budowy budzi zastrzeżenia. Front wykonany z taniego plastiku, a podręczne gniazda audio-wideo zamaskowane tandetną plastikową i odpadającą atrapą. Napęd żywcem przeniesiono z komputera, szuflada wysuwa się z hałasem, na szczęście później już pracuje cicho. Ergonomia obsługi i funkcjonalność, czyli najistotniejsze cechy rekorderów DVD, nie zostały do końca przemyślane. Wszelkie najpotrzebniejsze funkcje Yamada owszem ma, jednak aby z nich skorzystać, trzeba się trochę pogimnastykować i opanować zawiłe menu ekranowe. Konkurenci oferują dużo bardziej intuicyjną obsługę zaawansowanych funkcji. To, co wyróżnia Yamadę, to dwie cechy - obecność komponentowego wyjścia wideo i progresywne skanowanie. Niestety, pomimo możliwości prezentacji obrazu bez przeplotu, jakość wideo nie zachwyca. Istotną wadą jest występowanie migoczących jasnych powierzchni. Obraz jest prezentowany w nieco dziwaczny sposób. Pierwszy plan jest bardzo szczegółowy i ostry. Niestety, to, co dzieje się "w głębi" ekranu, nie jest już dostatecznie bogate w detale. Progresywne skanowanie niewiele tu pomaga.

Dźwięk oceniamy jako przeciętny. Dynamika na średnim poziomie, podobnie jak inne aspekty brzmienia. Brakuje nasycenia barw, świeżości i mocy brzmienia.

Istotnym niedopatrzeniem jest brak wyposażenia cyfrowidu w wejście cyfrowe FireWire. Ten element wydaje się obowiązkowy, jeśli mówimy o urządzeniu zapisującym filmy na krążkach DVD. Posiadacze kamer cyfrowych będą na pewno rozczarowani. Nie sądzimy, że kupią produkt, który zamiast wykorzystać naturalną dla nowoczesnych urządzeń transmisję cyfrową, wymusza podłączenie kamery kablami analogowymi.

Jeśli chodzi o bardzo istotną kwestię jakości zapisu, to wszystko zależy od stopnia kompresji materiału audio-wideo, na jaki się zdecydujemy przy nagrywaniu. Dostępne są 4 opcje - od najlepszej pozwalającej na zapis godziny materiału na płycie DVD 4,7 GB, do najsłabszej umożliwiającej "upchnięcie" do 6 godz. materiału. Pierwsze dwa tryby pozwalają na uzyskanie nagrań bardzo dobrej jakości. Tryby trzeci i czwarty zapisują obraz z o wiele niższą jakością, i do tego słabszą niż nagrywanie w 8-godzinnym trybie oferowanym przez najnowszą nagrywarkę Philipsa. Nie najlepiej świadczy to o algorytmach kompresji zastosowanych w urządzeniu Yamady.

Informacje

Typ nagrywarka DVD

Cena 1999 zł

Wymiary 43 x 6,5 x 30 cm

Waga 4,1 kg

Dystrybutor Umax Polskahttp://www.umax-polska.pl

Funkcje edycja nagranego materiału wideo, 4 tryby jakości nagrań, MP3,progresywne skanowanie

Obsługiwane formaty

Odczyt: CD-Audio, CD-R/CD-RW, DVD-Video, DVD-R, DVD+R/+RW, SVCD

Zapis: DVD+R/+RW

Złącza 3 x S-Video, 2 x Euroscart , 3 x kompozyt, cyfrowe audio (elektryczne i optyczne), 3 x RCA, DV, komponent

Dlaczego

Jak na swą cenę, propozycja o przeciętnej atrakcyjności. Dobry zapis właściwie tylko w trybach do 2 godz. Niedopracowana ergonomia, pomimo progresywnego skanowania, średnia jakość obrazu.