Yamada DVX-6000

Testując odtwarzacz Yamady, zostaliśmy całkowicie zaskoczeni - czyta absolutnie wszystkie DivX-y.

Testując odtwarzacz Yamady, zostaliśmy całkowicie zaskoczeni - czyta absolutnie wszystkie DivX-y.

Taka sytuacja nie zdarzyła się jeszcze w historii naszych testów odtwarzaczy DVD przystosowanych do odtwarzania plików DivX i Xvid. Dotychczas tego typu modele radziły sobie, w najlepszym przypadku, z ok. 60% płyt, jakimi je "karmiliśmy".

Yamada DVX-6000

W przypadku Yamada DVX-6000 zaskoczenie było pełne. Bez względu na to, czy np. pliki MPEG-4 były zapisane w katalogu głównym, czy w jakimś podkatalogu na krążku, odtwarzacz szybko je identyfikował i po chwili na ekranie telewizora rozpoczynał się seans. Niestety, odtwarzacz Yamady jest obarczony tą samą wadą, którą mają inne odtwarzacze DVD/DivX (z wyjątkiem odtwarzaczy KISS) - nie odczytuje napisów ekranowych. A zdecydowana większość Polaków uznaje napisy za element obowiązkowy opracowania filmu.

Yamada DVX-6000

Pilot - najsłabszy jakościowo element zestawu. Klawisze rozplanowane niezbyt udanie, mierna jakość użytych plastików.

Mimo to Yamadę DVX-6000 możemy polecić każdemu miłośnikowi komputerowo skompresowanych filmów w formacie MPEG-4. Odtwarzacz zachowujący niemal 100-proc. kompatybilność jest prawdziwym unikatem na rynku. Yamada oferuje przy tym bardzo dobry jakościowo obraz właśnie przy odtwarzaniu plików "komputerowych". Objawy kompresji są skutecznie eliminowane, co na innych odtwarzaczach z tą funkcją nie odbywa się w tak zaawansowanym stopniu. Egzemplarz, który otrzymaliśmy do testu, miał - jak sądzimy - uszkodzone wyjście Euroscart, mimo ustawienia stosownych opcji w menu, nie wyprowadzał bowiem sygnału wideo w formacie RGB. Na Scarcie za to wciąż był obecny syg-nał kompozytowy. Do oceny wizji posłużyła więc transmisja S-Video. Obraz Yamady ma ładne, soczyste barwy. Poszczególne plany mają stosunkowo dobrą rozdzielczość i zachowują sporą liczbę detali. Nieco rozczarowują przeciętne kontrast i głębia czerni. Potężny był natomiast dźwięk. Bardzo mocno są akcentowane dolne zakresy pasma. Bas nie jest wystarczająco "trzymany w ryzach" podczas słuchania nagrań CD. Soprany i średnie tony mają odpowiednio dobrane proporcje, przez co całość przekazu audio sprawia naprawdę dobre wrażenie.

Informacje

Typ odtwarzacz DVD

Cena 860 zł

Dystrybutor Umax Polska, www.umax-polska.pl

Wymiary 42 x 6,3 x 27,8 cm

Waga 3,6 kg

Funkcje zoom, odtwarzanie MP3, JPEG, DivX 3.11, 4.x, 5.x, Xvid, dekoder DD 5.1

Złącza kompozyt, S-Video, Euroscart (z RGB), wyjście cyfrowe optyczne i elektryczne, wyjście analogowe 5.1