Yamada H8250

Zestaw kolumn Yamady przystosowano do podłączenia bezpośrednio do odtwarzacza DVD wyposażonego w dekodery.

Zestaw kolumn Yamady przystosowano do podłączenia bezpośrednio do odtwarzacza DVD wyposażonego w dekodery.

Yamada H8250

Kolumny Yamady są konstrukcją aktywną. W subwooferze zainstalowano 6 końcówek mocy, spośród których jedna (o mocy 30 W) jest przeznaczona do zasilania 6,5-calowego przetwornika basowego, a pozostałe 5 (łączna moc 45 W) oddelegowano do zasilania 3-calowych głośników w kolumnach satelitarnych. Te ostatnie podłącza się kablami bezpośrednio do gniazd umieszczonych w subwooferze. Obudowy kolumn wykonano z płyty wiórowej, lecz niestety elementy wykończenia są nie najlepiej spasowane. Tunel bas refleksu i srebrna ramka umieszczona wokół niego nie są solidnie osadzone i można je bez trudu wysunąć dłonią. Na szczęście podczas testów nie zauważyliśmy, aby kolumny wpadały w nieprzyjemny rezonans. Na przedzie suwboofera znajdują się niewielki wyświetlacz oraz kilka przycisków pozwalających na przełączenie systemu w jeden z trzech trybów pracy. Po podłączeniu odtwarzacza DVD z dekoderami (analogowe wejście 5.1) otrzymujemy pełen system kina domowego bez potrzeby dokupowania amplitunera. W przypadku gdy

Yamada H8250

Pilot - bardzo prosty, ale przez to użyteczny sterownik. Obsługa całkowicie intuicyjna. Wykonany z plastików przeciętnej jakości.

odtwarzacz DVD nie ma wbudowanych dekoderów i odpowiednich wyjść analogowych 5.1 - sytuacja się nieco komplikuje. Sygnał z DVD należy wyprowadzić parą analogowych złączy audio i podłączyć do stosownych wejść we wzmacniaczu subwoofera. Aby uzyskać "namiastkę" dźwięku przestrzennego, możemy wtedy uruchomić funkcje, która rozłoży sygnał audio na 6 kolumn zestawu. Niestety, nie gwarantuje to uzyskania takiej spójności sceny dźwiękowej i prawidłowego rozplanowania dźwięków w przestrzeni jak przy wykorzystaniu dekoderów cyfrowych DD 5.1 czy DTS. Ostatni z trybów pozwala na słuchanie muzyki w konfiguracji kolumn 2.1. Dźwięk płynący z systemu Yamady jest stosunkowo mroczny. Mamy wrażenie jakby na kolumny została nałożona płachta tłumiąca wysokie i średnie pasma częstotliwości. Plusem takiego zjawiska jest paradoksalnie to, że przekaz jest pozbawiony ostrości i natarczywości serwowanej przez większość najtańszych systemów tego typu. Kolumny mają dobrą dynamikę - nawet silnie wysterowane potrafią grać czysto bez wyraźnych zniekształceń.

Informacje

Typ zestaw kolumn 5.1

Cena 890 zł

Dystrybutor Umax Polskahttp://www.umax-polska.pl

Funkcje 3 tryby pracy (virtual surround, 2.0, 5.1)

Złącza plastikowe wyjścia głośnikowe, wejścia analogowe 5.1 oraz 2.0