Yamaha HTR5630, DVD-S540, Eltax Discovery

Zestaw kina domowego w szokująco niskiej cenie jak na jakość jego elementów. Do tego, sprzedawany promocyjnie razem z opisywanym na str. 38 projektorem.

Zestaw kina domowego w szokująco niskiej cenie jak na jakość jego elementów. Do tego, sprzedawany promocyjnie razem z opisywanym na str. 38 projektorem.

Yamaha HTR5630, DVD-S540, Eltax Discovery

Przyjrzyjmy się poszczególnym elementom zestawu po kolei. DVD-S540 jest tańszym spośród modeli odtwarzaczy DVD w ofercie Yamahy. Jego stylistykę idealnie dopasowano do firmowych amplitunerów z podobnego przedziału cenowego, tak więc łatwo skompletować zgrabny zestaw audio-wideo. Srebrna obudowa prezentuje się elegancko. Szyku dodaje jej bursztynowy wyświetlacz czytelnie prezentujący informacje, wyświetlając duże cyfry na ekranie umieszczonym centralnie pod szufladą napędu. Napęd jest jednak jednym z minusów urządzenia. Pracuje co prawda bez zarzutu, czytając nawet mocno zniszczone krążki, jednak wolno reaguje na komendy wysuwania szuflady i docierają z niego odgłosy obracanego krążka. Bardzo dobrze natomiast prezentuje się sekcja wideo. Wyposażono ją w dobre przetworniki mogące wypuszczać na wyjścia komponentowe sygnał bez przeplotu. Parametry obrazu można dodatkowo regulować, ustawiając poziom jasności i kontrastu. Sekcja audio jest już uboższa, chociaż i tu znajdzie się kilka ciekawostek.

Yamaha HTR5630, DVD-S540, Eltax Discovery
Pierwszą jest rozbudowany equalizer z kilkoma predefiniowanymi charakterystykami brzmienia, drugą - procesor DSP modyfikujący charaktery sceny dźwiękowej. Yamaha nie ma wbudowanych dekoderów cyfrowych (poza obowiązkowym dla każdego odtwarzacza DVD dekoderem DD), tak więc chcąc słuchać nagrań DTS bądź wielokanałowych DD, należy skorzystać z wyjść cyfrowych, którymi zakodowany sygnał audio popłynie do zewnętrznego dekodera. Jakość brzmienia przy połączeniu analogowym jest dobra. W stosunku do efektów, jakie uzyskaliśmy, korzystając z połączenia cyfrowego z firmowym amplitunerem HTR-5630RDS, zauważalne jest uszczuplenie basów. Także scena nie jest tak obszerna, klarowna, bogata w szczegóły. Przetworniki zainstalowane w amplitunerze mają wyraźnie lepszą jakość. Te w DVD pozwalają jednak na uzyskanie całkiem przyjemnego, wyrównanego w paśmie brzmienia, które nie zadowoli może audiofilów, jednak przeciętnego słuchacza nie pozostawi obojętnym na dźwięki nagrane na krążkach CD.

Yamaha HTR5630, DVD-S540, Eltax Discovery

Pilot - czarny sterownik podobny do pilotów Philipsa. Klawisze dobrze rozplanowane, brakuje jednak jakiegokolwiek podświetlenia.

Odtwarzacz DVD Yamahy i amplituner wielokanałowy HTR5630 wchodzą w skład zestawu promocyjnego. Amplituner dostarczony do testu to srebrna wersja kolorystyczna, identyczna z odtwarzaczem DVD. Oba komponenty doskonale współgrają stylistycznie, mają nawet podobnie umieszczone niektóre klawisze (np. zasilania), co poprawia estetykę systemu. Ten sam amplituner w wersji czarnej, z niewiadomych przyczyn, nazwano RX-V340. Urządzenie wyposażono w 5 końcówek mocy po 60 W na kanał. Obsługa amplitunera została perfekcyjnie dopracowana. Opcji, jak na tak prosty model, wcale nie jest mało. Urządzenie pozwala na precyzyjne dostrojenie położenia każdej z kolumn, głośnik centralny otrzymał nawet własny equalizer. Amplituner ma dekodery DD 5.1, DTS, DPL II i, co nietypowe dla produktów tej klasy cenowej, matrycowy dekoder

Yamaha HTR5630, DVD-S540, Eltax Discovery

Pilot - niewielki, lecz ergonomiczny i wygodny w obsłudze. Pozwala na sterowanie większością funkcji amplitunera.

Dolby Digital Matrix 6.1 i DTS Matrix 6.1. Układ ten odpowiada za tworzenie wirtualnego głośnika centralnego za słuchaczem (krążki zapisane w standardzie powyżej 6 kanałów są automatycznie rozpoznawane). Dwadzieścia jeden programów DSP pozwala na dodatkowe modyfikacje charakterystyki pól dźwiękowych. Brzmienie Yamahy jest wyborne. Amplituner ten dosłownie nokautuje brzmieniem konkurencję z tego przedziału cenowego. Dźwięk jest krystalicznie czysty, bardzo przestrzenny. Nie ma w nim nawet odrobiny ostrości. Pasmo jest dobrze wyrównane, bas schodzi nisko i doskonale współgra z dobrze zaakcentowanymi tonami średnimi. W połączeniu z kolumnami Discovery urządzenie nie może pokazać pełni swych możliwości. W konfiguracji z o wiele droższymi kolumnami przekonaliśmy się o nieprzeciętnych możliwościach amplitunera. Discovery grają jednak całkiem sprawnie, nie są skażone cechami, które często spotykamy w tańszych zestawach kolumn. Soprany są co prawda mało zróżnicowane i nieco suche, jednak nie wypadają ostro. Silnie zaakcentowana jest sekcja basowa, nieco brakuje lepszego wypełnienia środkowego pasma.

Informacje

Typ zestaw promocyjny combo

Cena 9999 zł (W zestawie projektor InFocus ScreenPlay 4800)

Dystrybutor Audio Klanhttp://www.audioklan.com.pl

Wymiary

Odtwarzacz: 43,5 x 7,8 x 30,2 cm,

Amplituner: 35 x 15,1 x 32,2 cm

Waga

Odtwarzacz: 2,8 kg

Amplituner: 8 kg

Funkcje

Odtwarzacz: zoom, symulacja dźwięku przestrzennego, odtwarzanie MP3, JPEG, equalizer, progresywne skanowanie, kompresja dynamiki, regulacje ustawień obrazu

Amplituner: DPL II, DD Matrix 6.1, DTS Matrix 6.1, 21 trybów DSP, kompresja dynamiki, przypisywanie złączy cyfrowych źródłom, wygaszanie wyświetlacza, equalizer dla kolumny centralnej

Złącza

Odtwarzacz:

Euroscart (z RGB), kompozyt, S-Video, komponent, analogowe audio RCA, cyfrowe wyjście audio (elektryczne i optyczne)

Amplituner:

wyjścia: RCA, kompozyt, subwoofer

wejścia: subwoofer, analogowe 5.1, cyfrowe optyczne i koncentryczne, 7xRCA i odpowiadające im kompozytowe wideo

Dlaczego

Amplituner bezkonkurencyjny w tym segmencie cenowym. Kolumny dobre, jak na promocyjną cenę. Odtwarzacz o wysokiej jakości obrazu.