Yamaha Motobot: robot-motocyklista wyzywa Valentino Rossiego

Motobot to ekscytujący prototyp robota Yamahy, który potrafi jeździć na sportowych motorach. Valentino Rossi chyba powinien zacząć się bać...

Już niedługo być może najszybciej motorami na torach wyścigowych wcale nie będą jeździli zawodnicy z krwi i kości. Podczas targów Tokyo Moto Show szeroko zagospodarowanych przez hybrydowe oraz autonomiczne konstrukcje zaprezentowany został bowiem przez firmę Yamaha robot-motocyklista o nazwie Motobot, który skonstruowano z myślą o jeździe na najszybszych "ścigaczach". Co ważne, mowa tutaj o maszynach, które nie są w żaden sposób modyfikowane.

Yamaha Motobot

Yamaha Motobot

Na obecnym etapie rozwoju Motobot, który z daleka wygląda jak prawdziwy motocyklista, i który sam "nogą" zmienia biegi oraz przekręca "ręką" manetkę gazu, nie rozpędza się do zbyt dużych prędkości. Ponadto wymaga, podobnie jak dziecko uczące się jazdy na rowerze, zabezpieczenia w postaci niewielkich bocznych kółek. Yamaha ma jednak nadzieję, że z czasem Motobot będzie na tyle szybki, aby móc konkurować na torze wyścigowym z tak świetnymi zawodnikami jak Valentino Rossi.

"Naszym celem jest skonstruowanie robota, który będzie mógł jeździć na niemodyfikowanym motorze na torze wyścigowym z prędkością przekraczająca 200 km/h. Kontrola tak wielu złożonych ruchów motocykla przy tak dużych prędkościach wymaga wielu układów sterowania, które muszą działać z dużą precyzją. Chcemy wykorzystać stworzoną przy tym projekcie technologię oraz zdobytą wiedzę podczas projektowania zaawansowanych systemów bezpieczeństwa i wsparcia motocyklistów, które następnie wdrożymy w naszych obecnych przedsięwzięciach, jak również nowych liniach biznesowych" - tłumaczy Yamaha.

W najbliższej przyszłości nie należy więc raczej oczekiwać, że na ulicach pojawi się coś na kształt Robocopa jadącego na motorze. Kto jednak wykluczy, że w dalszej perspektywie takie patrole policyjne nie będą dbały o nasze bezpieczeństwo?