Yojimbo 1.1

Podczas codziennej pracy z komputerem często konieczne jest zachowywanie fragmentów informacji, które nie tworzą oddzielnych plików. Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji, które umożliwiają zarządzanie takimi danymi. Firma Bare Bones Software przedstawiła niedawno Yojimbo 1.1 - innowacyjny program, który służy właśnie do tego celu.


Podczas codziennej pracy z komputerem często konieczne jest zachowywanie fragmentów informacji, które nie tworzą oddzielnych plików. Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji, które umożliwiają zarządzanie takimi danymi. Firma Bare Bones Software przedstawiła niedawno Yojimbo 1.1 - innowacyjny program, który służy właśnie do tego celu.

Największą zaletą Yojimbo jest jego prostota. Interfejs programu powinien wyglądać znajomo dla wszystkich osób, które kiedykolwiek korzystały z Maila. W lewej kolumnie widoczne są kolekcje, czyli grupy elementów. Górny panel po prawej stronie przedstawia listę elementów w wybranej kolekcji, natomiast w dolnym panelu wyświetlana jest zawartość wybranego elementu. Możliwe jest także dwukrotnie kliknięcie elementu w celu otwarcia go w oddzielnym oknie.

Do bazy danych Yojimbo można dodawać elementy na różne sposoby. Oprócz podstawowych metod, takich jak wpisanie tekstu w programie lub przeciągnięcie zaznaczenia do okna Yojimbo, można także przeciągać dane na tzw. drop dock, czyli przezroczystą zakładkę z boku ekranu. Możliwe jest również skopiowanie tekstu lub adresu URL do schowka, a następnie użycie skrótu klawiaturowego do wyświetlenia panelu szybkiego wprowadzania w prawym górnym rogu ekranu. Kolejnym krokiem jest wybranie typu elementu oraz wpisanie tytułu i komentarza. Po naciśnięciu klawisza Enter element zostaje dodany do bazy danych Yojimbo.

Program umożliwia także dodawanie pliku PDF z dowolnej aplikacji poprzez okno dialogowe drukowania. W tym celu należy kliknąć przycisk PDF i wybrać opcję Save PDF in Yojimbo.

Elementy są automatycznie wyświetlane w kolekcjach domyślnych (pięć typów elementów oraz kolekcje Library (biblioteka), Flagged Items (oznaczone elementy) i Recent Items (ostatnie elementy). Użytkownik może tworzyć własne kolekcje i dodawać do nich elementy poprzez przeciąganie. Poszczególne elementy mogą być umieszczone w wielu kolekcjach jednocześnie. Do ich sortowania można używać kolorowych etykiet. Wyszukiwanie elementów i ich zawartości jest bardzo proste. Odbywa się to za pomocą paska wyszukiwania lub systemowego Spotlighta. Brakuje jednak definiowanych przez użytkownika inteligentnych kolekcji, które przypominałyby inteligentne teczki w Mac OS-ie X.

Osoby korzystające z kilku komputerów z pewnością ucieszą się z możliwości synchronizowania danych poprzez konto .Mac. Program synchronizuje tylko te elementy, które zostały zmodyfikowane od czasu ostatniej operacji. Oznacza to możliwość szybkiej synchronizacji nawet dużej bazy danych, jeżeli jej zawartość nie zmienia się często.

Zapisane notatki, hasła i numery seryjne można eksportować w postaci plików RTF. Program obsługuje także eksport do archiwów internetowych i formatu PDF. Szkoda tylko, że zakładki internetowe nie są zapisywane jako pliki .webloc, których kliknięcie powoduje automatyczne otwarcie adresu w przeglądarce.

Konkurencja nie śpi

Na rynku dostępnych jest wiele konkurencyjnych programów, takich jak Chronos StickyBrain, Devonthink firmy DEVONtechnologies i Notebook firmy Circus Ponies. Każdy z nich jest przeznaczony dla różnych typów użytkowników, którzy chcą zapisywać informacje w określony sposób, na przykład StickyBrain obsługuje praktycznie dowolny typ danych, podczas gdy Notebook pozwala na zapisywanie danych z podziałem na strony. Z kolei program Devonthink umożliwia obróbkę i przetwarzanie bazy danych na różne sposoby. Priorytetem producenta Yojimbo jest prostota użycia; program nie jest przeładowany funkcjami, przez co korzystanie z niego nie sprawia większych problemów.

Kupić, nie kupić

Yojimbo to z pewnością jeden z najbardziej innowacyjnych, nowych programów, jakie testowaliśmy w ciągu ostatnich kilku lat. Nie oznacza to jednak, że nie można go ulepszyć. Przede wszystkim brakuje inteligentnych kolekcji, które ułatwiłyby automatyczne grupowanie informacji. Panel szybkiego wprowadzania jest przydatny, ale znajduje się w niezbyt wygodnym miejscu, a jego przeniesienie nie jest możliwe.

Warto jednak podkreślić, że Yojimbo zapewnia wiele ciekawych możliwości. Już po kilku dniach korzystania z tego programu trudno się bez niego obejść w czasie codziennej pracy.

Yojimbo 1.1

Za: Wiele innowacyjnych sposobów dodawania informacji, synchronizacja .Mac, potężne funkcje wyszukiwania, możliwość tworzenia własnych kolekcji.

Przeciw: Brak inteligentnych kolekcji definiowanych przez użytkownika, brak możliwości przeniesienia panelu szybkiego wprowadzania, eksport zakładek jako pliki RTF.

Produkt: Yojimbo 1.1

Producent: Bare Bones Software

Kontakt: www.barebones.com

Cena: 39 USD