Yoono

Dzięki Yoono twoja przeglądarka spełni rolę notesu internetowego, komunikatora, programu pocztowego, a nawet radia.

Yoono

Informacje:http://www.yoono.com Cena: bezpłatny Ocena: 7/10

Dla wielu internautów przeglądarka jest jednym z podstawowych narzędzi pracy i rozrywki. Skoro tak, to warto ją rozbudować, aby jej funkcje nie sprowadzały się wyłącznie do otwierania stron i wyświetlania zawartych tam treści. Rozbudowa jest możliwa na dwa sposoby: albo instalujemy oddzielną wtyczkę do każdego zadania - ale wtedy przeglądarka uruchamia się dużo wolniej i musimy się liczyć z niewygodną nawigacją, albo instalujemy jedną wtyczkę, która pełni wiele różnych funkcji. Taką wtyczką jest właśnie Yoono, dostępna - niespodzianka! - zarówno dla Firefoksa, jak i Internet Explorera.

Yoono

Po instalacji Yoono integruje się z przeglądarką, dodając do niej boczny panel (widoczny po lewej), który można częściowo ukryć - wówczas widoczne pozostają jedynie ikonki reprezentujące poszczególne funkcje.

Wtyczka składa się z silnika, który uruchamia i kontroluje widżety w oknie przeglądarki, oraz z samych widżetów. Aktualnie jest ich dziewięć, w przyszłości będzie zapewne więcej. Zanim jednak zaczniesz z nich na dobre korzystać, załóż konto na serwerze producenta, ponieważ będą na nim gromadzone niektóre informacje mające istotne znaczenie dla prawidłowego działania poszczególnych funkcji.

Pora na krótką prezentację widżetów. Discover doskonale sprawdza się podczas serfowania po Sieci - podsuwa adresy stron o tematyce zbliżonej do tego, co masz aktualnie w oknie przeglądarki. Ponadto oferuje system zarządzania profilami, który pozwala dodawać wybrane strony do odkryć (Discoveries) lub do ulubionych. Dzięki temu dowiadujesz się kto z zarejestrowanych użytkowników Yoono ma podobne zainteresowania jak ty i możesz nawiązać tą drogą nowe kontakty.

W analogiczny sposób działają dwa kolejne widżety: Video i Photos. Proponują, odpowiednio, filmy i obrazy nawiązujące tematyką do witryn, które przeglądasz.

Yoono

Okno dodawania (uaktywniania) widżetów wchodzących w skład Yoono.

Widżet Web Notes umożliwia dzielenie się własnymi sieciowymi odkryciami ze znajomymi: przechwytujesz z odwiedzanych stron teksty, obrazy, pliki wideo i tworzysz z nich archiwum, podzielone na kategorie i podkategorie.

Widżet Friends skupia w jednym miejscu kontakty z portali społecznościowych i komunikatorów. Znajdziesz tu m.in. takie serwisy, jak Facebook, MySpace czy Flickr, oraz komunikatory: Google Talk, AIM, Yahoo! Messenger i ICQ.

Kolejne dwa widżety to agregator kanałów RSS (News) oraz powiadamiacz pocztowy (Mail) z opcją podglądu treści wiadomości. Ten ostatni obsługuje, jak na razie, tylko konta Google (Gmail) i Yahoo!. Widżet Music to nic innego jak radio internetowe, które odtwarza transmisje strumieniowe z serwisów SeeqPod i Last.fm (niestety bez możliwości logowania do własnego profilu) i pozwala na proste spersonalizowanie odtwarzanej muzyki w oparciu o wybór gatunków muzycznych (np. Jazz, Rock, Pop itd.). Ostatni widżet, Shopping, podpowiada w których sklepach internetowych można nabyć interesujące nas towary w atrakcyjnej cenie, jednak dotyczy tylko rynku amerykańskiego.

Plusy:

  • wtyczka bezpłatna
  • współpracuje z IE i FF
  • otwarta architektura pozwala na dodawanie nowych funkcjonalności (widżetów)

Minusy:

  • funkcjonalność dostosowana do rynku amerykańskiego

Podsumowanie: ciekawa, wielofunkcyjna wtyczka dla IE i FF, z unikalnym systemem podpowiedzi kontekstowych (dla tekstów, obrazów i filmów).