YouTube Music Key - wszystko, co musisz wiedzieć


Jak działa wideo offline w YouTube Music Key?

Jedną z ciekawszych opcji dla subskrybentów nowej usługi Google jest możliwość zapisywania klipów do odtwarzania offline. Po wybraniu odpowiedniej opcji trafiają one do zakładki offline. Można potem wybrać dowolny klip i uruchomić go bez połączenia z internetem.

Opcja ta pozwala oszczędzić cenny transfer danych 3G i LTE, ale klipy potrafią zajmować sporo miejsca w pamięci urządzenia, dlatego warto co jakiś czas usunąć starsze pozycje. Trzeba mieć też na uwadze ograniczenie jakości zapisanych materiałów do HD 720p.

Teledyski bez reklam

Nie wszystkie materiały wideo znalezione w serwisie YouTube jak na razie są częścią YouTube Music Key. Wspierane klipy oznaczone są niebieskim tagiem informującym o braku reklam dla subskrybenta opłacającego abonament. Oczywiście w klipach nie będących częścią programu reklamy nadal będą występować, dlatego budując nowe playlisty warto zwracać uwagę na oznaczenia konkretnych klipów.

Dobra wiadomość jest taka, że większość klipów pochodzących z oficjalnych kanałów prezentujących dzieła artystów związanych z większością największych i najważniejszych wytwórni jest już objęte programem. Google'owi udało się w przeciągu ostatnich miesięcy podpisać stosowne umowy.

Kilka rzeczy do poprawki

Jak na razie nowa usługa Google nie jest zbytnio reklamowa w aplikacji YouTube, a wielu użytkowników może nawet przeoczyć pojawienie się Music Key. Brakuje też integracji klipów wideo z aplikacji z utworami z Google Play Music. Dobrym pomysłem byłoby np. przycisk, który dodawałby piosenkę z obejrzanego właśnie klipu do nowej playlisty w ramach usługi muzycznej.

Google mogłoby też w przyszłości połączyć oba silniki rekomendacji, które dzisiaj najwyraźniej działają jeszcze oddzielnie. Przesłuchane i ocenione klipy wideo powinny mieć wpływ na polecane utwory w ramach Google Music AllAccess, a playlisty utworzone w usłudze muzycznej mogłyby wpływać na polecane klipy wideo w odpowiedniej sekcji aplikacji YouTube'a.

Kolejna nowość, czyli odtwarzanie w tle

YouTube Music Key wprowadza jeszcze jedną ważną nowość, na którą czekali użytkownicy serwisu słuchający za jego pośrednictwem muzyki. Ta długo oczekiwana funkcja to możliwość odtwarzania materiałów po zminimalizowaniu aplikacji, podobnie jak w każdej innej aplikacji muzycznej. Do tej pory nie było to możliwe, a odtwarzanie po wyjściu do ekranu głównego i otwarciu innej aplikacji było przerywane. Teraz nie ma już problemu z wykonywaniem na urządzeniu mobilnym innych czynności z muzyką z YouTube'a grającą w tle.

Funkcja ta działa prawidłowo, ale może powodować mały problem. Uruchomienie w tle YouTube'a na telefonie może skutkować niemożnością uruchomienia usługi Google Music na komputerze w przeglądarce internetowej. Użytkownik dostaje wtedy informację, że może odtwarzać materiały tylko na jednym urządzeniu jednocześnie. Taki komunikat nie pojawia się jednak za każdym razem, a Google powinno to szybko poprawić, żeby użytkownik nie musiał pamiętać o każdorazowym wyłączaniu YouTube'a przez menu ostatnio otwartych procesów.

Zmiany w Google Play Music

Wraz z wprowadzeniem YouTube Music Key pojawiło się kilka nowości w usłudze muzycznej Google. Od teraz bezpośrednio z aplikacji Google Music można wybrać opcję załadowania dodatkowo teledysku do aktualnie odtwarzanego utworu, jeśli tylko taki znajduje się w bazie. To, czy klip jest dostępny można sprawdzić krótkim ruchem palca w górę w aplikacji mobilnej.

Nowej funkcji doczekał się też system rekomendacji obecny w webowej i mobilnej wersji Google Play Music. Od teraz polecane utwory grupowane są ze względu na nagrywającego je artystę. W usłudze uruchomionej w przeglądarce też pojawiła się ikonka sugerująca, że utwór dostępny jest w serwisie YouTube w formie teledysku lub klipu muzycznego z treścią piosenki zamiast wideo - nie da się jednak sprawdzić przed przejściem do YouTube'a, z którym typem materiałów połączony został utwór.

Ile to kosztuje?

Jak na razie YouTube Music Key oferowane jest niewielkiej liczbie użytkowników, a użytkownicy mający dostęp do usługi mogą do niej zapraszać kolejnych znajomych. Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie nowa odsłona YouTube'a przyjazna dla osób słuchających muzyki za pośrednictwem portalu zostanie udostępniona wszystkim chętnym.

Po oficjalnym starcie usługi miesięczny abonament będzie kosztował 8 dol. miesięcznie, a cena później wzrośnie do 10 dol. tak jak w przypadku dotychczasowej usługi muzycznej. Użytkownicy zainteresowani YouTube Music Key muszą uzbroić się w cierpliwość i czekać na kolejne informacje, a subskrybenci AllAccess mają otrzymać dostęp automatycznie w przyszłości.