YouTube Music Key - wszystko, co musisz wiedzieć

Google przygotowało dla swoich użytkowników nową usługę o nazwie YouTube Music Key. W ramach niewygórowanego abonamentu użytkownicy otrzymują dostęp do ogromnej kolekcji muzyki i teledysków.


YouTube Music Key to nowa propozycja dla fanów muzyki od Google pozwalająca na strumieniowanie materiałów audio i wideo na urządzenie użytkownika z sieci bez konieczności wcześniejszego pobierania danych na urządzenie. Usługa działa na podobnych zasadach do Google Music AllAccess i zintegrowana została z największym portalem z klipami wideo świata.

Muzyka w internecie

Użytkownicy komputerów i urządzeń mobilnych mogą słuchać muzyki z wielu różnych źródeł. W przypadku komputerów wyposażonych w napęd optyczny można wykorzystać klasyczne pliki CD, ale nic nie stoi na przeszkodzie by muzykę odtwarzać z plików w formacie MP3, FLAC itp. Materiały audio można uzyskać poprzez zgrywanie ich z kupionych wcześniej płyt albo zakupić je z jednego z internetowych sklepów takich jak np. iTunes lub Muzodajnia.

Innym sposobem słuchania muzyki na urządzeniach komputerowych są tzw. serwisy streamingowe. Pozwalają one uzyskać dostęp w ramach abonamentu lub w zamian za słuchanie i oglądanie reklam do wielomilionowych baz utworów. Pojedyncze piosenki, albumy i całe dyskografie można dodać do swojego konta, a później odtwarzać je w dowolnym momencie. Wśród serwisów tego typu można wymienić usługi takie jak m.in. Spotify, Deezer, WiMP lub Google Music AllAccess.

YouTube jako źródło muzyki

Wielu użytkowników sieci słucha utworów od ulubionych wykonawców za pośrednicwtem innego serwisu, który powstał jako miejsce do wgrywania przez użytkowników klipów wideo. Dzisiaj na należącym do Google portalu YouTube można znaleźć jednak wiele utworów muzycznych.

Cześć z klipów które można znaleźć na YouTubie pochodzi od samych artystów, ale wielu użytkowników wgrywa samodzielnie klipy i utwory audio z okładką płyty zamiast wideo. W serwisie można odszukać wiele playlist zawierających całe albumy lub dyskografie znanych artystów. Nie zawsze jednak są to materiały zamieszczone tam za zgodą twórcy.

Nie jest to na rękę Google i wytwórniom

Aby ukrócić proceder umieszczania w serwisie YouTube przez użytkowników materiałów, na które nie mają oni licencji, Google zastosowało w wiele mechanizmów ochrony praw autorskich. Artyści i wydawcy mogą skorzystać w cel ukrócenia naruszeń, ale mechanizmy nie są idealne i często przypomina to walkę z wiatrakami.

Użytkownicy dalej korzystają z YouTube'a jako źródła bezpłatnej muzyki, chociaż aplikacja nie nadaje się idealnie do tego celu. Odtwarzanie przerywane jest reklamami, a na smartfonach i tabletach nie da się zapisać materiałów offline, a odtwarzanie jest przerywane po zminimalizowaniu aplikacji.

Google wychodzi użytkownikom naprzeciw

Takie działanie aplikacji nie jest przypadkiem. Wydawcy nie chcą by użytkownicy na smartfonach słuchali muzyki z YouTube'a, a Google ma do tego swój serwis muzyczny. W ramach Google Music użytkownicy mogą kupić albumy lub pojedyncze pliki MP3, a usługa Google Music AllAccess pozwala słuchać niezakupionej jeszcze muzyki w ramach abonamentu. Mimo to Google zdecydowało się ułatwić użytkownikom korzystanie z YouTube'a jako źrodła muzyki.

W tym celu stworzona została usługa YouTube Music Key, która będzie rozszerzeniem Google Music AllAccess. Za korzystanie z obu usług będzie pobierany jeden abonament. Od tej pory użytkownicy będą mogli nie tylko słuchać muzyki w Google Music, ale też oglądać muzyczne klipy wideo pozbawione reklam. Cześć z kwoty abonamentu zostanie z kolei przekazana wytwórniom, dzięki czemu każda strona ma być z tego rozwiązania zadowolona.

YouTube Music Key w praktyce

Nowa usługa Google zintegrowana jest ściśle z podstawową aplikacją YouTube i na pierwszy rzut oka nie widać żadnych zmian. Subskrybenci AllAccess po otwarciu aplikacji powinni zobaczyć jednorazową informację o nowych możliwościach. Podstawową funkcją YouTube Music Key jest wyświetlanie klipów wideo pozbawione jakichkolwiek reklam, ale to nie koniec zmian.

Jedną z najważniejszych nowości jest możliwość zapisywania wideo w trybie offline. Pozwoli to nie tylko obejrzeć ulubione materiały podczas np. podróży samolotem, ale też zgrać do pamięci urządzenia teledyski przy połączeniu Wi-Fi, żeby później nie zużywać transferu z pakietu internetowego wykupionego u swojego operatora.