YouTube bez tajemnic


Ukryte funkcje

YouTube bez tajemnic

YouTube XL to alternatywny interfejs serwisu, stworzony z myślą o oglądaniu filmów na ekranie telewizora.

Wbrew pozorom YouTube kryje jeszcze wiele dodatkowych funkcji, o których jego użytkownicy nie mają pojęcia. Przykładowo, aby przesłać znajomym odnośnik do serwisu, nie musisz przeklejać całego długiego adresu URL. Wystarczy, że użyjesz skrótu youtu.be/ID-filmu (np. youtu.be/wUh3vj1yGpQ). Jeżeli natomiast chcesz podać komuś odnośnik do sceny zaczynającej się w konkretnym momencie, skorzystaj z usług serwisu Splicd. Wystarczy, że podasz link prowadzący do filmu i wpiszesz przedział czasu, który cię interesuje.

YouTube stale eksperymentuje także ze swoim interfejsem. Niedawno zmianie uległ wygląd odtwarzacza filmów. Mało kto jednak wie, że pod adresem youtube.pl/xl funkcjonuje alternatywna wersja serwisu, stworzona z myślą o wyświetlaniu zasobów YouTube na ekranie telewizora.

Zobacz również:

  • TOP 7 filmów na YouTube w 2023 roku - Ciekawe, czy znasz je wszystkie
YouTube bez tajemnic

Serwis MixMasterTube pozwala wcielić się w rolę DJ-a i miksować ze sobą różne teledyski z YouTube.

Więcej nietypowych funkcji zebrano w inkubatorze pomysłów TestTube. Spośród udostępnionych dodatków na uwagę zasługuje projekt Feather, mający za zadanie uprościć interfejs YouTube. Gdy go aktywujesz, wyświetlaniu filmów w serwisie będzie towarzyszyć uproszczone menu, a zaawansowane funkcje zostaną ukryte.

Ciekawa jest także funkcja Music Discovery, przypominająca w działaniu mechanizm rekomendacji utworów zastosowany np. w internetowym radiu Last.fm. Po wpisaniu nazwy wykonawcy, YouTube sam wygeneruje listę odtwarzania, wskazując podobne piosenki i wykonawców.

Na koniec, jeżeli interesuje cię, które filmy zostały usunięte z YouTube z powodu złamania praw autorskich, wejdź na stronę YouTomb, prowadzoną przez studentów amerykańskiej uczelni MIT. Projekt ma na celu nadzorowanie polityki YouTube i wykrywanie ewentualnych nadużyć.

Zabawne sztuczki z YouTube

YouTube bez tajemnic

YouTube Doubler umożliwia odtwarzanie dwóch filmików z YouTube w jednym oknie przeglądarki internetowej.

Chociaż YouTube to zagłębie śmiesznych filmików, zawsze może być jeszcze zabawniej. Odwiedź stronę Benny Hillifier. Po wklejeniu w formularz odnośnika do dowolnego filmu na YouTube, otrzymasz wideo z dźwiękiem podmienionym na motyw muzyczny znany z klasycznego programu rozrywkowego "The Benny Hill Show".

Podobną operację możesz wykonać samodzielnie, korzystając z serwisu YouTube Doubler. Umożliwia on połączenie obrazu i dźwięku z dwóch różnych filmów. Powstają w ten sposób przezabawne miksy, z których te najbardziej popularne trafiają do zestawienia TOP 49. Jeżeli jednak dwa filmy obok siebie to dla ciebie wciąż za mało, wejdź na stronę You3b - umożliwia ona spasowanie ze sobą aż trzech filmów opublikowanych na YouTube.

Z kolei na stronie YooouuuTuuube przygotowano pokaz rodem z tandetnych teledysków z lat 70. Po podaniu odnośnika do filmu na YouTube, obraz zaczyna wirować i dzielić się na wiele małych kawałków, prawie jak w kalejdoskopie.

YouTube zamiast radia?

YouTube bez tajemnic

Serwis YooouuuTuuube automatycznie konwertuje filmiki z YouTube na tandetne teledyski.

YouTube to o wiele bardziej rozbudowany serwis, niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Udostępnia zaawansowane funkcje wyszukiwania i odtwarzania filmów, dzięki czemu może z powodzeniem zastąpić radio lub zestaw grający.

Gdy dodać do tego możliwości, jakie oferują zewnętrzne serwisy i programy, okaże się, że nie ma rzeczy, której nie dałoby się z YouTube'a zgrać lub dostosować do swoich potrzeb.

Jeżeli zaglądasz na ten serwis przynajmniej raz w tygodniu, takie ułatwienia nie tylko sprawią ci wiele frajdy, ale pozwolą też zaoszczędzić czas.

YouTube w 3D

Jeżeli telewizja 3D wkroczy kiedyś na masową skalę do Internetu, to stanie się to za pośrednictwem serwisu YouTube. Już teraz w zasobach serwisu dostępne są eksperymentalne nagrania 3D. Są one wykonane w technice stereoskopii, a do ich oglądania niezbędne są okulary 3D - do kupienia za kilka złotych w dowolnym sklepie internetowym. Na podstronie z filmem wybierz w ustawieniach kolor szkieł - w przeciwnym razie możesz nie uzyskać odpowiedniego wrażenia głębi.

Zobacz YouTube w 3D