YouTube i filmy w rozdzielczości 8K

Jakość Full HD od dawna nikogo nie dziwi, z 4K wszyscy już się oswoili, więc czas na kolejny krok, a mianowicie 8K. 7 czerwca 2015 na YouTube został zaprezentowany pierwszy film w tej właśnie rozdzielczości.

Klip nosi nazwę "Ghost Towns" i został stworzony przez Luke'a i Marikę Neumannów. Nakręcono go za pomocą kamery RED Epic Dragon 6K w trybie pionowym. Nie nagrywa ona w trybie 8K, więc aby osiągnąć taki efekt, po nakręceniu klip został poddany przeskalowaniu w Adobe After Effects. Ponieważ jest to pierwszy taki filmik w serwisie, podczas wyboru jakości odtwarzania najlepszą możliwą opcją jest 2160p, czyli 4K. Po jej wyborze klip odtwarzany jest we wspomnianym 8K.

Co ciekawe, YouTube jest technicznie przygotowane do obsługi tej rozdzielczości od 2010 roku, jednak dopiero od niedawna mówi się o wprowadzaniu opcji wyboru jakości 4320p, czyli 8K. Nie ma się z czym śpieszyć, ponieważ materiałów, które zapisane są w tej rozdzielczości, jest zaledwie garstka, podobnie jak i kamer nagrywających w tym trybie. A główną przeszkodą jest przede wszystkim sprzęt użytkowników - od odtworzenia 4320p potrzeba naprawdę mocnych podzespołów.