YouTube - miliard użytkowników, ale... zarobków brak!

YouTube to jedna z najpopularniejszych stron na świecie, która dziennie notuje miliony odwiedzin i ma ponad miliard użytkowników. Niestety, w żaden sposób nie przekłada się to na zarobki.

Jak podają źródła zacytowane w The Wall Street Journal, internetowy gigant zanotował 4 miliardy dolarów straty, a wpływy z reklam Google stanowiły zaledwie 6% jego przychodu. Dlaczego tak się dzieje? Duży wpływ ma na to możliwość umieszczania klipów za pośrednictwem kodu, bez konieczności wchodzenia na witrynę YT. Robi się tak na niezliczonych stronach, umieszczając dopasowane rozmiarowo nagrania w artykułach, newsach czy innych materiałach. Dlatego też statystyka jest nieubłagana - tylko 9% wszystkich filmów oglądanych jest na witrynie YouTube. Podano także, że 85% użytkowników kont YT to nastolatki oraz ludzie młodzi, którzy w dodatku często używają narzędzi do blokowania reklam.

YouTube - miliard użytkowników, ale... zarobków brak!

Klipy na YouTube (foto: własne)

Trzeba też dodać, że zarówno Facebook, jak i Twitter pracują nad swoimi własnymi serwisami wideo, a Vimeo i inne witryny, gdzie można zamieszczać klipy, mają znacznie mniej restrykcyjną politykę dotyczącą takich elementów jak prawa autorskie czy treści dla widzów dorosłych, toteż zdobywają sobie coraz więcej stałych użytkowników. Google, które jest właścicielem YouTube, przeznacza setki milionów dolarów na wynagradzanie autorów tworzących oryginalne materiały, czym z kolei chce przyciągnąć widzów. Dodatkowo uruchamia własny serwis dla dzieci oraz planuje wprowadzenie kilku nowych rozwiązań, jak płatne subskrypcje czy streamingowy serwis muzyczny. Jak wyjdzie? Zobaczymy w niedalekiej przyszłości.