YouTube nowy, bardziej społecznościowy

Serwis wideo należący go Google został mocno zmieniony. Dotyczy to jego wyglądu i funkcjonowania. Czy zmiany te są pozytywne, czy negatywne? Zweryfikują to użytkownicy. Moje pierwsze przemyślenia i spostrzeżenia na temat bardziej społecznościowego YouTube'a zawarłem poniżej.

YouTube
Już po wejściu na stronę główną widzimy poważne zmiany. Po lewej stronie mamy najważniejsze menu z możliwościami obsługi naszego kanału, subskrypcjami, filmami z różnych kategorii wybranymi przez YouTube oraz sugerowanymi kanałami. W subskrypcjach znajdują się również serwisy społecznościowe Google+ i Facebook, do których połączenia z YouTubem jesteśmy zachęcani.

Pośrodku ekranu, czyli na pierwszym planie prezentowane są domyślnie filmy, które udostępniają nasi znajomi z Google+. Po kliknięciu na inną subskrypcję lub kategorię, treści w niej dostępne pojawią się w miejscu tych z Google+ (patrz zdjęcie - kategoria nauka i technika). Po naszej prawej ręce znajdziemy filmy wybrane dla nas przez YouTuba na podstawie naszej historii oglądania.

Zobacz również:

A miało być tak pięknie

Pierwsze wrażenia są pozytywne, ale w moim przypadku bardzo szybko pojawiły się problemy. Przeglądarka Opera nie jest w pełni kompatybilna z nowym YouTubem i nie działają wszystkie opcje. W zasadzie nie działa prawie całe menu po lewej stronie. Jest to wyraźny problem i niedopatrzenie twórców serwisu. To kolejny przypadek, w którym produkt Google gryzie się z Operą.

Więcej opcji społecznościowych może być uznane za plus, ale nie przez wszystkich. Gdy interesuje mnie, co udostępniają znajomi to wchodzę do serwisu społecznościowego i nie potrzebuję dublowania tych treści na YouTube. Rozumiem jednak, że ma to zachęcić do korzystania z Google+ i zwiększyć ogólną klikalność. Na stronie głównej zlikwidowano też krzyżyk, który pozwalał na usunięcie z niej niechcianego filmu. Podsumowując, nowy wygląd serwisu prezentuje się dobrze, ale jego funkcjonowanie wymaga przemyślenia i dopracowania.

A jak wam podoba się nowy YouTube?