YouTube ogranicza jakość na 30 dni na całym świecie

Google dołącza do firm, które zapobiegają przeciążeniu sieci.

YouTube zmienia domyślnie ustawienia wyświetlania filmów. Od teraz będą one odtwarzane w jakości SD - Standard Definition.

YouTube ogranicza jakość na 30 dni na całym świecie

Źródło: pcworld.com

Google zredukuje jakość wideo na swoim portalu YouTube na całym świecie na 30 dni od 25 marca 2020 roku. Najpopularniejsza na świecie witryna z filmami wideo zamierza w ten sposób walczyć z przeciążeniami sieci spowodowanymi wybuchem pandemii koronawirusa. YouTube'owi zależy, aby umożliwić dostęp do platformy dla każdego zainteresowanego użytkownika, co jest obecnie utrudnione.

W ciągu najbliższych dni widzowie domyślnie będą oglądać filmy w standardowej rozdzielczości. Google nie zdecydował się na wprowadzenie tak radykalnych kroków, jak Sony czy Apple i nadal umożliwia oglądanie klipów w wysokiej rozdzielczości. Użytkownicy mogą ręcznie ustawić inną, niż domyślna rozdzielczość.

YouTube, będący obecnie częścią Google Alphabet Inc. rozszerza politykę, która została już częściowo wprowadzona w Europie. Wyszukiwarkowy gigant reaguje na prośby o ograniczenie jakości przesyłanych filmów wystosowane przez Komisję Europejską do największych serwisów streamingowych.

W chwili obecnej praktycznie wszystkie największe serwisy streamingowe takie, jak Netflix, Amazon Prime Video, YouTube czy Apple TV+ znacząco ograniczyły jakość przesyłanych klipów wideo.

Wykorzystanie usług strumieniowej transmisji danych znacząco wzrosło na przestrzeni ostatnich tygodni, ponieważ miliony użytkowników pozostało w domach, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Historycznie YouTube notował największą oglądalność wieczorami. W obecnej sytuacji ruch ten rozkłada się na cały dzień.

Zwiększony ruch sieciowy spowodowany jest między innymi mnóstwem spotkań online organizowanych przez przedsiębiorstwa, których pracownicy wykonują swoje zadania zdalnie.

Firmy analizujące ruch sieciowy informują, że ruch sieciowy stale rośnie.

Sprawdź, ile kosztuje telewizor, który pozwoli cieszyć się YouTube w rozdzielczości 4K.

Źródło: bloomberg.com