YouTube - pobieraj bez ograniczeń!

Każdego dnia wchodzisz na YouTube. Oglądasz filmy, słuchasz muzyki. Chciałbyś korzystać z zasobów portalu bez dostępu do Internetu, ale nie wiesz, jak pobrać pliki na dysk? Nie kłopocz się - mamy dla ciebie zbiór aplikacji, za pomocą których szybko ściągniesz wybrane filmy.


O tym, że do oglądania filmów na YouTube i słuchania muzyki na Wrzucie potrzebujesz Adobe Flash - już wiesz. Wtyczkę zainstalowałeś zapewne przy pierwszej wizycie na jednym z wspomnianych portali i teraz nawet nie pamiętasz o jej istnieniu.

Pobieraj szybko i skutecznie

Ściąganie multimediów z YouTube i Wrzuty nie wymaga zaawansowanej wiedzy ani posiadania skomplikowanych programów, kosztujących krocie. Nie jest jednak tak, że wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy film i wybrać opcję Zapisz jako - o nie! Nawet jeśli uda się zapisać całą stronę na dysku, to znajdujące się na niej reklamy i animacje Flash będą wczytywane z Sieci. Nie wierzysz? Spróbuj wyłączyć modem i je obejrzeć. Nie udało się, prawda?

Chcesz więcej? Szukaj na płycie!

W artykule opisujemy kilka optymalnych, naszym zdaniem, aplikacji do pobierania, odtwarzania i konwertowania filmów z YouTube, Wrzuty, Google Video, JoeMonstera i innych portali. Jeśli nie przypadły ci do gustu, na naszej płycie znajdziesz zestaw ponad 50 innych programów, zarówno darmowych, jak i odpłatnych.

Narzędzia opisywane w tekście są bezpłatne.

Na szczęście lukę błyskawicznie wypełnili programiści, którzy opracowali całą gamę aplikacji do pobierania filmów z YouTube. Niektóre są darmowe, inne wymagają uiszczenia odpowiedniej opłaty, jeszcze inne działają z poziomu witryn WWW - czyli użytkownik kopiuje tylko adres w pole odpowiedniego formularza WWW, a reszta dokonuje się automatycznie.

YouTube Downloader+ 1.8

YouTube - pobieraj bez ograniczeń!

YouTube Downloader+ pobiera film z YouTube. Wykorzystuje przy tym maksymalną przepustowość łącza.

Free YouTube Downloader 1.8 (znany również jako YouTube Downloader+ 1.8) to aplikacja napisana przez Polaka Rafała Frączka. Aby z niej skorzystać, należy mieć w systemie biblioteki Java dostępne w witrynie Suna (http://www.java.com/pl/download/ ) - przy pierwszym kontakcie może być to uciążliwe, ale warto pamiętać, że dzięki Javie aplikację uruchomimy bez żadnych problemów w Windows, Linuksie, Mac OS X i innych, rzadziej stosowanych systemach operacyjnych.

Jak to zrobić? Plik ytd18.zip rozpakuj do dowolnego katalogu na dysku i wejdź do YouTubeDownloader\Full. Jeśli w systemie masz już biblioteki Java, kliknij dwukrotnie ytd.jar (plik z charakterystyczną ikonką parującej filiżanki kawy). Za pomocą YouTube Downloadera+ autor reklamuje swoje forum - dlatego nie dziw się, że po starcie aplikacji pojawi się okno przeglądarki internetowej.

Teraz w jasne pole na górze wklej odsyłacze do interesujących cię filmów. Te same, które dostałeś od kolegi na GG czy e-mailem.

Jeśli jest ich więcej, nie martw się - aplikacja poradzi sobie z dowolną liczbą plików multimedialnych. Wystarczy, że adres do każdego z nich znajdzie się w nowym wierszu. Warto pamiętać, że niektóre filmy dostępne są w wysokiej rozdzielczości. W tym wypadku do typowego adresu YouTube, kończącego się identyfikatorem filmu, można spróbować dodać:

  • &fmt6 - aby pobrać wysokiej jakości plik .flv.
  • &fmt18 - aby uruchomić film w formacie MP4.
  • &fmt22 - aby załadować plik w jakości HD; przy czym sztuczka nie uda się, jeśli oryginalna wersja filmu nie była przygotowana w HD.

Domyślnie YouTube Downloader+ pobiera film do katalogu, z którego uruchomiłeś plik ytd.jar. Rozwiązanie nie jest najwygodniejsze, dlatego przed naciśnięciem Pobierz warto kliknąć ikonę folderu i wskazać miejsce docelowe, w którym pliki będą przechowywane. Ale jeśli tego nie zrobisz, bez obaw - aplikacja przypomni o wyborze folderu w odpowiednim momencie.

Gotowe: na dysk wrzucone zostały pliki z rozszerzeniem .flv. Program w locie zmienił też ich nazwę na tę, która wynika z tytułu strony YouTube.

Muzyka z Wrzuty

Sposób na pobieranie muzyki z serwisu Wrzuta.pl jest niezwykle prosty i nie wymaga stosowania żadnych zewnętrznych aplikacji ani witryn.

Jak to zrobić? Wejdź na stronę z dowolnym utworem na Wrzucie, np. wpisz w przeglądarce ten adres: go.pcworld.pl/2fdf8 . Po przekierowaniu zobaczysz adres w formacie ranis.wrzuta.pl/audio/pD8f1VnO7t/01_-_raw_power_440_original.

Przyjrzyj się pogrubionemu fragmentowi, czyli słowu "audio". Zamień je na "aud/file" (bez cudzysłowów), żeby adres wyglądał następująco:

ranis.wrzuta.pl/aud/file/pD8f1VnO7t/01_-_raw_power_440_original.

Zrobione! Po naciśnięciu klawisza [Enter] powinno pojawić się okno pozwalające na zapisanie pliku.

Bardzo podobnie należy postąpić w wypadku filmów, jednak wówczas należy zamienić słowo "film":

www.wrzuta.pl/film/zpm9Sb0yqx

na frazę "vid/file":

www.wrzuta.pl/vid/file/zpm9Sb0yqx

Niestety, metoda ta może sprawiać problemy w Internet Explorerze - zdarza się, że po zakończeniu pobierania IE wyświetla błąd, a plik znika - więc najlepiej stosować ją w Mozilli Firefox lub Operze.

Skąd wziąć odsyłacz do filmu?

Kiedy na stronie zagnieżdżono film z YouTube, jego adres zobaczysz, klikając przycisk ze strzałką.

Jeśli jesteś już w witrynie YouTube, nie ma problemu - po prostu kopiujesz do aplikacji pasek adresu z przeglądarki internetowej. Jeżeli jednak widzisz film z YouTube zagnieżdżony gdzieś w witrynie, wtedy procedura jest nieco inna. Pokażemy ją na przykładzie filmu z nowym ekranem startowym Windows 7 umieszczonym w redakcyjnym blogu PC Worlda (go.pcworld.pl/88d4f):

Otwórz witrynę z filmem. Zwróć uwagę, że w prawym dolnym rogu ekranu znajduje się charakterystyczny przycisk ze strzałką skierowaną w górę. Najedź na niego, a następnie kliknij ikonę z trzema prostokątami. Film zostanie pomniejszony i obok niego pojawią się dwa osobne pola. Drugie z nich, oznaczone jako url, zawiera bezpośredni link do filmu na YouTube.

Oczywiście nasza metoda działa nie tylko w blogu PC Worlda. Możesz ją zastosować również na JoeMonster.org czy portalu Gazeta.pl (jeśli zagnieżdżone tam filmy będą pochodziły z YouTube), a nawet w portalu Google Video.