YouTube w wyższej rozdzielczości

Już niedługo w najpopularniejszym serwisie wideo na świecie - YouTube - mają pojawić się filmy w wyższej, niż dotychczas rozdzielczości. Mają być dostępne już za trzy miesiące.

Na wczorajszej konferencji NeeTeeVee Live, jeden z założycieli YouTube, Steve Chen, powiedział, że ekipa serwisu pracuje nad nowym odtwarzaczem, który zbada jakość połączenia użytkownika i na tej podstawie wyświetlać będzie pliki w rozdzielczościach wyższych, niż obecnie stosowane 320x240 pikseli. Póki co jednak Chen nie chce traktować tej funkcjonalności jako poważny krok naprzód, raczej jako rozwojowy eksperyment. Większość umieszczanych przez użytkowników serwisie plików od początku ma dość słabą jakość, szczególnie, iż znaczna część z nich to filmy nagrywane urządzeniami takimi, jak telefony komórkowe czy smartfony. Nadawanie ich w wyższej rozdzielczości nie ma więc większego znaczenia dla odwiedzających YouTube.

Dodatkowym problemem jest objętość filmów w wyższej rozdzielczości. Użytkownicy YouTube oczekują, że filmik uruchomi już po kilku sekundach od wejścia na daną podstronę. Większe pliki oznaczają po prostu dłuższy czas oczekiwania. Chen stwierdza wprost, że według niego obecna rozdzielczość serwowanych przez YouTube filmów, jest w zupełności wystarczająca.