YouTube z filmami na licencji Creative Commons

Serwis YouTube wprowadził możliwość umieszczania filmów na licencji Creative Commons. Mogą one być wykorzystywane przez innych użytkowników do tworzenia własnych projektów nawet o przeznaczeniu komercyjnym. Już teraz YouTube dysponuje bazą 10 000 filmów tego typu, którą uzyskał od różnych firm medialnych.

O wprowadzeniu biblioteki filmów na licencji Creative Common BY YouTube poinformował na swoim blogu. Ten rodzaj licencji oznacza, że jedynym wymogiem stawianym przed osobami chcącymi wykorzystać daną pracę jest podanie jej autora. Wszystkie dostępne filmy można najprościej znaleźć za pomocą YouTube Video Editora. Tam też można z nich łatwo zmontować nasz klip wideo i umieścić go w serwisie. Poniżej naszego filmu zostanie wyświetlona lista użytych klipów wraz z danymi o ich autorach.

W Video Editorze, po kliknięciu na zakładkę CC, można przeszukiwać filmy udostępnione pod tą licencją wpisując w pasku wyszukiwania interesujące nas słowa. Trafią tam również nasze filmy jeśli oznaczymy je licencją CC-BY. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z prawem możemy tak oznaczyć tylko filmy wykonane przez nas osobiście, też będące pod licencją CC-BY lub należące do domeny publicznej.

Zobacz również:

  • Albo płacisz, albo oglądasz reklamy. Youtube zabiera się za adblockery

Obecnie YouTube zgromadził już 10 000 filmów na licencji Creative Commons od firm takich jak C-SPAN, Public.Resources.org, Voice of America, Al Jazeera i innych. Już niebawem, gdy do udostępniania swoich prac dołączy społeczność YouTube'a, liczba nagrań na licencji CC-BY powinna znacznie wzrosnąć.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: