Youtube każe Ci płacić za jakość! Masz wybór: albo zapłacisz, albo pikseloza.

Bardzo niepokojące zmiany czekają użytkowników Youtube'a. Wygląda na to, że platforma za wszelką cenę chce zmusić swoich użytkowników do wykupienia Youtube Premium i nie zawacha się zabrać nawet najbardziej podstawowych możliwości.

Zmiany na Youtube idą coraz dalej i każda z nich wskazuje na jedno - Google za wszelką cenę stara się zmusić użytkowników do wykupienia Youtube Premium. Pisaliśmy już o obscenicznej liczbie reklam, które zaczęły wyświetlać się niektórym oglądającym przed filmami. Okazuje się, że to nie wszystkie zmiany, jakie wprowadza Youtube - niedługo zwykli użytkownicy mogą stracić jedną z najbardziej podstawowych funkcji.

Wygląda na to, że Youtube rozpoczęło testowanie nowego sposobu na "zachęcenie" użytkowników do wykupienia subskrypcji Premium w swoim serwisie. Według wielu użytkowników, których zrzuty ekranu pojawiły się na Twitterze i Reddicie, już niedługo filmy w rozdzielczości 4K będzie można włączyć tylko mając wykupioną subskrypcję!

Zobacz również:

Wygląda więc na to, że Youtube szykuje się na dalsze pogorszenie jakości korzystania z platformy dla osób, które nie zapłacą miesięcznego abonamentu. Z jednej strony może to być zrozumiałe, gdyż subskrypcja jest dla platformy zdecydowanie pewniejszym źródłem dochodu niż reklamy. Jednak z drugiej strony funkcje premium powinny być bazowane na czymś dodatkowym, a nie na funkcjach, które kiedyś były zawarte w darmowym użytkowaniu platformy.

Przypomnijmy, że subskrypcja Youtube Premium w Polsce kosztuje aktualnie 23,99 zł za miesiąc. W jej ramach dostajemy kilka bonusów. Po pierwsze, możemy korzystać z usługi Youtube Music. Premium umożliwia nam także oglądanie filmów na Youtube w tle na urządzeniach mobilnych, a także ściąganie wybranych filmów w celu obejrzenia ich w trybie offline.

Nie wiemy jeszcze, czy Youtube zdecyduje się na wprowadzenia ograniczenia na oglądanie treści w jakości 4K, gdyż na tę chwilę jest to tylko funkcjonalność testowa. Jeśli tak się stanie, maksymalną rozdzielczością dostępną za darmo stanie się 1440p. Nie wiemy też, jak te ograniczenia wpłyną na treści o większej częstotliwości odświeżania.