Z Diamondem do Rio

Na rynku polskim pojawił się pierwszy przenośny odtwarzacz muzyki w formacie MP3: Diamond Rio PMP300.

Na rynku polskim pojawił się pierwszy przenośny odtwarzacz muzyki w formacie MP3: Diamond Rio PMP300.

Ma niewielkie rozmiary (porównywalne do pagera) i mało waży (70 g). 32 MB wbudowanej pamięci Flash RAM zapewnia 35 minut muzyki. Pojemność odtwarzacza może zwiększyć karta pamięciowa SmartMedia 3,3 V (pojemność: 16 lub 32 MB). Rio jest łatwy w obsłudze. Jego funkcje to przewijanie i przeskakiwanie między utworami, odtwarzanie zwykłe, losowe i z powtarzaniem, odtwarzanie początków utworów, a nawet prosty korektor graficzny (trzy predefiniowane ustawienia: classic, rock i jazz). Transfer plików MP3 między odtwarzaczem i pecetem odbywa się poprzez port równoległy. Oprogramowanie - Rio Manager - pozwala łatwo zarządzać utworami zgromadzonymi w pamięci Rio. Transmisja 4-minutowego utworu zajęła w teście niecałe 30 sekund.

Na dwóch płytach CD-ROM dostarczono pliki MP3 oraz MusicMatch JukeBox - program do konwersji ścieżek audio na format MP3 i odtwarzania utworów. Można więc umieścić w Rio ulubione fragmenty z domowej kolekcji płyt CD. Dużo utworów (zarówno darmowych, jak i komercyjnych) MP3 znajdziesz w Internecie, ale wiele witryn oferuje pirackie kopie - korzystanie z takich plików jest nielegalne.

Rio deklasuje konwencjonalne odtwarzacze przenośne jakością dźwięku.

Nie ma elementów ruchomych, ewentualne wstrząsy nie wpływają na ciągłość odtwarzania. Przerwy czy "pływanie" dźwięku, jakie znamy z walkmanów na kasety i płyty CD, nie mają tu racji bytu.

Z Diamondem do Rio

Urządzenie zasila bateria typu AA (popularny "paluszek"). W testach wystarczyła ona na 12 godzin pracy w trybie odtwarzania utworów z pamięci i wczytywania nowych plików.