Z Internetem po Polsce

Wszystkim turystom, którzy zamierzają spędzić wakacje w Polsce, proponuję przegląd polskich stron turystycznych. Co prawda tylko niektóre z nich mogą stnowić rzeczywisty przewodniki po najciekawszych miejscach w naszym kraju. Dotychczas najlepsze wizytówki internetowe zafundowały sobie w przeważającej większości duże miasta i niektóre prężnie działające gminy.


Wszystkim turystom, którzy zamierzają spędzić wakacje w Polsce, proponuję przegląd polskich stron turystycznych. Co prawda tylko niektóre z nich mogą stnowić rzeczywisty przewodniki po najciekawszych miejscach w naszym kraju. Dotychczas najlepsze wizytówki internetowe zafundowały sobie w przeważającej większości duże miasta i niektóre prężnie działające gminy.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

http://www.promarcos.com.pl/smzt/

Dla każdego kto w czasie wakacji odwiedzi ten region naszego kraju czekają niezapomniane wrażenia - jakie? O tym przekonasz się i ty odwiedzając podany wyżej adres. Obok omówionych na stronie atrakcji turystycznych, znajdziecie aktualne ceny wejściówek do poszczególnych obiektów, godziny i daty otwarcia w miesiącach letnich i wiele innych cennych informacji przybliżających ten region Polski.

Ogólnopolska Baza Noclegowa

http://www.yi.com/home/LukasikStanislaw/

Korzystając z tej strony będziesz mógł odnaleźć ośrodki noclegowe w którymkolwiek z województw Polski - napisał autor tej witryny i jest to prawda. Wystarczy wybrać interesujące nas województwo z mapy całego kraju aby uzyskać informacje o : hotelach, pensjonatach, sanatoriach, uzdrowiskach, ośrodkach wczasowych, zajazdach, agroturystyce, polach namiotowych i campingach.

Explore Poland

http://www.explore-poland.pl/

Pod tym adresem znajdziecie anglojęzyczny (i tylko w tej wersji językowej) przewodnik po Polsce. Wszystkie informacje zebrane są w czterech grupach tematycznych. Autorzy przewodnika nie zamierzają szczegółowo opisywać każdego miejsca w Polsce, a jedynie w paru słowach przybliżyć najciekawsze i godne ich zdaniem odwiedzenia miejsca. Informacje o nich, podzielone są na kategorie: koniecznie zobaczyć, zamki, regiony, natura. Każdy turysta odwiedzający nasz kraj może w specjalnym raporcie opisać swoje wrażenia z pobytu w Polsce.

Poznań - informacje o mieście

http://www.cs.put.poznan.pl/poznan/

Opracowana przez autora wirtualnego przewodnika po Tatrach strona przedstawiająca w języku angielskim Poznań. Zawiera podstawowe informacje historyczne a także o garść wiadomości o ośrodkach akademickich i targach poznańskich. Nie zabrakło także mapy Poznania i zdjęć z miejsc istotnych dla turysty, Na stronach widnieje także bogate opracowanie zawierające adresy biur turystycznych, hoteli, obozów campingowych, teatrów, muzeów i galerii.

Informator Bydgoski

http://www.bydg.pdi.net/lynx/informator/bydg/index.html

Jeśli ktoś wybiera się do Bydgoszczy, nieocenioną pomocą może okazać się ta strona WWW. Nie brak tu informacji o kinach, teatrach i muzeach bydgoskich, a także klubach, dyskotekach, restauracjach, hotelach i komunikacji miejskiej.

Ojciec Święty w Tatrach

http://www.zakopane.pl/wizyta/

W dniach 4-7 czerwca 1997 r. odbędzie się wizyta Jana Pawła II w Zakopanem. Już w tej chwili dostępny jest dosyć obszerny serwis informacyjny, obejmujący komunikaty prasowe, program wizyty, informator, a także odnośniki do innych stron WWW bliskich temu tematowi. Co ciekawe, wizytę Papieża będzie można obserwować on-line za pośrednictwem działającej już od jakiegoś czasu w Zakopanem kamery, z której co 30 sekund obraz przekazywany jest przez sieć.

Zakopane On-line

http://www.zakopane.pl/camera/

Jako jedna z niewielu miejscowości w Polsce Zakopane doczekało się swojej kamery, przekazującej co 30 sekund obraz na stronę WWW. Aktualne ujęcie (co prawda czarno-białe) zobaczyć więc może każdy. Dodatkowo na stronie można znaleźć odnośniki do listy zawierającej inne kamery przekazujące obraz na strony WWW. A wiec podróżowanie bez ruszania się z miejsca stało się faktem...

Polskie Zamki

http://ibm.uci.agh.edu.pl/~karol/zamki/

Jedno z najciekawszych opracowań jakie znalazłem na temat Polskich Zamków. Któżby się spodziewał, że tak wiele historycznych zabytków wciąż można zwiedzać. Oprócz dosyć ciekawej treści strona oferuje także kolekcję rysunków prof. Wiktora Zina, opracowania na temat fortec krzyżackich i zakonu Templariuszy, a także wykaz zamków podzielonych względem województw (co ciekawe tylko woj. Łódzkie nie ma na swoim trenie zamków) i miast.

Jedyne czego brak na tej stronie - to zdjęć opisywanych zamków. W pewnym stopniu zrekompensuje to obszerny zbiór odnośników do innych stron.

Zamki Wielkopolski

http://hum.amu.edu.pl/~gmazurek/zpd/zpd.htm

Bogato ilustrowana (i udźwiękowiona) opowieść o zamkach Wielkopolskich. Co ciekawe została opracowana zarówno w języku angielskim, jak i polskim. We wstępnie dowiemy się jakie są różnice pomiędzy dworami, pałacami i zamkami, a także poznamy historyczne wpływy na architekturę. Dalej przechodzimy do omówienia przykładów wszystkich wymienionych wcześniej budowli. Każdy z zamków, pałaców i dworów Wielkopolski doczekał się bardzo bogatej charakterystyki obejmującej zdjęcia, charakterystykę, plany, rys historyczny i współczesne wykorzystanie obiektu. Równie ciekawe jest opracowanie dotyczące historii i geografii regionu Wielkopolski.

Poland Country Guide

http://ciesin.ci.uw.edu.pl/poland/poland-home.html

Angielskojęzyczny "przewodnik po Polsce" zawierający informacje przydatne dla zagranicznych turystów, w tym skrócone rysy geograficzne, historyczne, demograficzne, a także informacje o polityce kraju (częściowo w języku polskim).

Orbis

http://ciesin.ci.uw.edu.pl/poland/orbis/poland.htm

Stworzony przez Orbis angielskojęzyczny serwis informacyjny na temat naszego kraju, przeznaczony przede wszystkim dla turystów zagranicznych. Znajdziemy tu dane na temat pięciu wydzielonych regionów Polski, a także praktyczne wiadomości na temat atrakcji turystycznych naszego kraju: zabytki, pałace, kościoły, polowania! Są tu też informacje związane z Holocaustem i pielgrzymkami Papieża Jana Pawła II.

LOT

http://www.lot.com/

Bardzo ciekawie wykonana graficznie strona zawierająca wiele pożytecznych informacji. Oprócz możliwości przejrzenia planu lotów na dany dzień, oferuje także możliwość potwierdzenia rezerwacji miejsca, poglądową mapkę zasięgu LOTu i wiele innych. Szkoda tylko, że cały serwis informacyjny LOTu dostępny jest tylko i wyłącznie w języku angielskim.

Żegluga mazurska

http://www.pol.pl/polska/olsztyn/flota/

Szczegółowy rozkład rejsów po mazurskich jeziorach - niestety autorzy zapewnili aktualność informacji na... 1996r.

Informator turystyczny województwa słupskiego

http://www.plt.edu.pl/Turystyka/

Informacje o miejscowościach turystycznych (i nie tylko) woj. słupskiego. Historia tego regionu, ciekawe miejsca do zwiedzenia, adresy pensjonatów, hoteli i schronisk młodzieżowych.

Przewodnik po Warmii Mazurach i Podlasiu

http://www.optinet.pl/kraina/kraina.htm

Zasługuje na szczególną uwagę, nie tylko ze względu na dużą ilość praktycznych informacji na temat zabytków, przyrody, tras turystycznych, fauny i flory tych terenów. Dodatkową zachętą do zwiedzenia tych ekologicznie czystych obszarów Polski są piękne zdjęcia.

Turystyczny przewodnik po Opolszczyźnie

http://www.po.opole.pl/country/

Jest to jak sami autorzy strony twierdzą pierwsza wersja witrualnego przewodnika po Opolszczyźnie. Przewodnik po Górach Opawskich, Ziemii Nyskiej i Jeziorach Turawskich.

Polskie parki narodowe

http://hum.amu.edu.pl/~zbzw/ph/pnp/pnp.htm

Przewodnik po Polskich Parkach Narodowych, niestety tylko w wersji anglojęzycznej

Roztocze i Roztoczański Park Narodowy

http://akropolis.pol.lublin.pl/users/pawel/roztocze/roztocpl.htm

Informator turystyczny, opisy tras pieszych, informacje i regionie-mapy. Komunikacja, muzea

Inne adresy:

voyager@mi.com.pl

Informacje ogólne

http://info.fuw.edu.pl/pl/Miasta.html

Polish Travel Links

http://akson.sgh.waw.pl/~jankes/travelli.htm

Gdańsk

http://panda.bg.univ.gda.pl/oceanografia/gdansk/gdansk.html

Gliwice

http://www.plsl.gliwice.pl/gliwice/gliwice.html

Katowice

http://www.ae.katowice.pl/katowice.html

Polskie organizacje turystyczne w Internecie

http://www.pwr.wroc.pl/~skps/plorgtur.html

Wędruj nie tylko po Internecie

http://sunsite.icm.edu.pl/~kosiel/