Z WAP-aratem w dłoni

Na początku tego roku w sprzedaży dostępny był tylko jeden aparat wyposażony w przeglądarkę WAP i niewiele więcej serwisów internetowych. Dziś liczba modeli telefonów pozwala przebierać w ofertach, a każdego dnia przybywają dziesiątki nowych stron WML. Proponujemy wycieczkę po najciekawszych z nich.


Na początku tego roku w sprzedaży dostępny był tylko jeden aparat wyposażony w przeglądarkę WAP i niewiele więcej serwisów internetowych. Dziś liczba modeli telefonów pozwala przebierać w ofertach, a każdego dnia przybywają dziesiątki nowych stron WML. Proponujemy wycieczkę po najciekawszych z nich.

Analitycy specjalizujący się w rynku telekomunikacji przewidują, że do końca tego roku w Polsce będzie około miliona aktywnych użytkowników usług opartych na technologii WAP. Spełnienie tych przepowiedni w dużym stopniu zależy od jakości i różnorodności tego typu usług, liczby dostępnych serwisów, a przede wszystkim od tego, czy będą to usługi i serwisy konkurencyjne dla tradycyjnych. WAP nie oferuje żadnego sposobu uatrakcyjnienia formy przekazu - tylko tekst i małe, czarno-białe obrazki. Jedynie treść, zawartość stron WML, zadecyduje o popularności i sukcesie serwisu. To duże wyzwanie dla WAP-masterów. Jak sobie z nim radzą?

Drogowskazy

Podróż rozpoczniemy od obejrzenia drogowskazów, czyli portali, zawierających tematycznie skatalogowane odnośniki do innych serwisów. Celowo ominiemy strony operatorów sieci GSM, ponieważ część z nich jest dostępna jedynie dla własnych abonentów bądź po rekonfiguracji telefonu.

Liberty

<font color="#000080">http://wap.liberty.pl/

Z WAP-aratem w dłoni
Na stronach tego serwisu zamieszczono wiele informacje należących do grupy tych, które zawsze mogą się przydać. Pogoda w 13. większych miastach Polski, program telewizyjny 8. najpopularniejszych kanałów TV na cały tydzień, repertuar kin w 14. wybranych miastach i obszerna baza teleadresowa, zawierająca informacje o hotelach, kinach, klubach muzycznych, pubach, stacjach benzynowych, taksówkach i kilku kategoriach. Znajduje się tu również ogólnopolska baza bankomatów 21. banków, rozkład jazdy pociągów, opracowany z wykorzystaniem znanej ze stron PKP niemieckiej bazy HaCon, oraz spis adresów schronisk PTTK.

Serwis Liberty udostępnia również usługi dostępu do poczty elektronicznej na dowolnym serwerze - [email protected] - oraz umożliwia przeglądanie list dyskusyjnych - [email protected] Jednak podczas naszych odwiedzin żadna z nich nie działała w sposób zadowalający. Występowały błędy serwera, uniemożliwiające nawet prosty powrót do głównej części serwisu.

Katalog zawiera odnośniki do około 50. polskich stron (stan na koniec sierpnia br.) pogrupowanych według następujących tematów:

- Bankowość i pieniądze######

- Portale i serwisy informacyjne#####

- Inne strony i serwisy######

- Rozrywka#######

Katalog WAP jest dostępny również na stronach WWW.

mobile.net.pl

<font color="#000080">http://wap.mobile.net.pl/?

Serwis posiada dział informacyjny codziennie prezentujący wiadomości z kraju i ze świata oraz następujących dziedzin: gospodarka, finanse, sport, kultura i nauka.

Znajdują się tu również informacje na temat kilkunastu większych miast Polski. Jest to baza teleadresowa, w której znajdują się adresy bankomatów, korporacji taksówkowych, aptek całodobowych, kin, teatrów, galerii, muzeów i hoteli.

W dziale Rozrywka zamieszczono repertuary kin, premiery kinowe, wideo i DVD, wywiady z gwiazdami itp. Rozbudowana sekcja Erotyka zawiera adresy nocnych klubów i agencji towarzyskich z całego kraju oraz informacje o polskich plażach dla naturystów.

Jak w każdym profesjonalnym portalu, także i tu znajduje się katalog tematyczny, zawierający odnośniki do najbardziej interesujących stron.

Ciekawą usługą dostępną w tym serwisie jest WAP Wizytówka, umożliwiająca wprowadzenie do katalogu informacji o sobie lub swojej firmie. Tworzenie i edycja wizytówki odbywa się na stronach WWW.

Wirtualna Polska

<font color="#000080">http://wap.wp.pl/

Z WAP-aratem w dłoni
Wirtualna Polska w wersji WAP opiera się przede wszystkim na własnych zasobach WWW. W tym serwisie odnajdziemy bogaty dział bieżących wiadomości na takie tematy, jak biznes, giełda, polityka, Internet, motoryzacja, rozrywka i kultura, muzyka, MP3 czy sport. Oddzielny dział Biznes zawiera rozbudowaną część dotyczącą giełdy papierów wartościowych oraz kursy walut.

W dziale Połączenia Kolejowe znajduje się baza zawierająca szczegółowe informacje na temat rozkładu jazdy pociągów, klasy przejazdu i cen biletów.

Za pomocą usługi Poczta WP.PL, korzystając z telefonu, istnieje możliwość wysłania e-maila i odczytania listów z własnego konta w Wirtualnej.