Z archiwum USB

Każdy z nich mieści się w kieszeni spodni i każdy potrafi gromadzić dane - ale na tym kończą się cechy wspólne dwunastu przenośnych dysków USB, które poddaliśmy testom. Badania wykazały bardzo znaczne różnice.


Każdy z nich mieści się w kieszeni spodni i każdy potrafi gromadzić dane - ale na tym kończą się cechy wspólne dwunastu przenośnych dysków USB, które poddaliśmy testom. Badania wykazały bardzo znaczne różnice.

Ogromna różnorodność w ofercie kieszonkowych dysków USB przyprawia potencjalnych nabywców o zawrót głowy. Są wystawieni na wielką pokusę zakupu pierwszego lepszego modelu - tego, który akurat jest w promocji lub urzeka ładną obudową. Na pierwszy rzut oka nie widać różnic jakościowych, choć w naszych testach okazały się bardzo pokaźne. Na dłuższą metę bardzo przeszkadza, gdy kopiowanie dużych zasobów danych trwa całe osiem minut zamiast jednej, akumulator notebooka wyładowuje się znacznie szybciej po włożeniu dysku do portu USB, z niewiadomych przyczyn nie można uruchomić systemu operacyjnego z dysku USB, a zbyt duża, nieporęczna obudowa sprawia, że dysk wymaga bardzo odsłoniętego gniazda. Poniższy test porównawczy obejmuje wszystkie parametry jakościowe - także niezauważalne, lecz nadzwyczaj istotne podczas codziennego użytkowania dysku USB. Do naszego laboratorium testowego trafiło 12 nowych modeli.

Wydajność - autostrada USB

Z archiwum USB

Kieszonkowe USB - kryteria oceny

Jeszcze kilka miesięcy temu radziliśmy entuzjastom wydajności, aby poczekali na następną generację dysków USB 2.0. Wyniki naszych testów wykazują, że oczekiwanie nie poszło na marne. Bieżące dyski USB 2.0 uzyskały kilkakrotnie lepsze rezultaty od modeli USB 1.1. Zdecydowana większość pokonała z powodzeniem nawet pamięci USB 2.0 pierwszej generacji. Ich średnia prędkość odczytu danych wahała się pomiędzy 5191 KB/s i 8837 KB/s. Podczas zapisu osiągały średnie prędkości na poziomie 1010 KB/s - 7060 KB/s. Różnica między najszybszym i najwolniejszym modelem jest ogromna, więc przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić wyniki naszych testów lub przeprowadzić je na własną rękę. Na dołączonej płycie znajdziesz bezpłatny program Benchmark Suite, udostępniony przez sieciowy magazyn komputerowy Tecchannel. Korzystając z niego, możesz w ciągu kilku minut zmierzyć prędkość transmisji podczas odczytu danych z dysku USB. Benchmark Suite działa w środowiskach Windows NT4 (z SP6), 2000 i XP. Wersja Pro, dostępna za niespełna 10 euro, pozwala ustalać również prędkość zapisu. W większości oferowanych obecnie przenośnych dysków USB zastosowano standard USB 2.0 HiSpeed. Tym bardziej dziwi, że prawie wszystkie modele z wbudowanym odtwarzaczem MP3 dysponują jedynie przestarzałym USB 1.1. Akurat przy częstym zgrywaniu dużych ilości danych w postaci plików MP3 z komputera na dysk USB przydałaby się możliwie duża prędkość transmisji, bo pozwoliłaby zaoszczędzić mnóstwo czasu. Kupując kieszonkowy dysk z interfejsem USB 2.0, nie musisz się obawiać, że nie będzie działał w porcie USB 1.1. Możesz bez obaw podłączać go do każdego gniazda USB, jednak w porcie USB 1.1 uzyska prędkość odpowiednią do tego standardu (poniżej 1000 KB/s).

Wyposażenie - minimalne wymagania

Z archiwum USB

Kieszonkowe USB - parametry testów

Każdy ma zupełnie inne wyobrażenie, co powinno wchodzić w skład minimalnego wyposażenia kieszonkowego dysku USB. Podczas gdy jeden żąda dużej pojemności (co najmniej 2 GB), aby zgrywać do pamięci filmy lub duże archiwa kopii zapasowych, innego z powodzeniem zadowoli pojemność rzędu 128 MB, bo wykorzystuje dysk do przenoszenia dokumentów tekstowych. Niektórym użytkownikom bardzo zależy na przedłużaczu USB, bo nie chcą za każdym razem wczołgiwać się pod biurko, aby podłączyć lub odłączyć dysk. Podobnych życzeń nie mają użytkownicy notebooków. Z kolei innych ucieszy nawet popularna obecnie smycz, czyli pasek do noszenia miniaturowego dysku na szyi. Oceniając wyposażenie poszczególnych dysków, przydzielamy punkty za pojemność, a także za akcesoria dodatkowe i za dołączone oprogramowanie. Punktacja za narzędzia software'owe nie ma jednak dużego wpływu na punktację ogólną w kategorii wyposażenia, bo możesz znaleźć ich freeware'owe odpowiedniki w Internecie. W artykule "Pamięci USB z ekstradodatkami" (PCWK 11/2003, str. 46) znajdziesz opis ośmiu programów freeware lub shareware, które można uruchamiać bezpośrednio z dysku USB - wśród nich jest m.in. program pocztowy, archiwizator i narzędzie do synchronizacji plików.

Obsługa - wynik z kilku podkategorii

Pamięci USB często bywają stałym towarzyszem codziennych wędrówek. Dlatego powinny być trwałe, niewielkie, lekkie i poręczne. Niepraktyczne okazują się modele, w których brakuje ucha do przewiązania paska czy uchwytu do zaczepienia dysku na pasku spodni czy brzegu kieszeni. Niepełną liczbę punktów przyznajemy, jeśli ucho znajduje się na skuwce, zamiast na pamięci. Dysk jest cenniejszy od skuwki, więc to on powinien być zabezpieczony przed utratą.

W niektórych pamięciach skuwkę można nasadzać tylko w jedyny sposób. Ciągłe sprawdzanie, która strona nasadki jest prawidłowa, denerwuje na dłuższą metę. Przed zakupem sprawdź, czy dysk jest na tyle wąski, że nie zasłoni sąsiadujących gniazd USB. Nie powinien być szerszy niż 15 mm. Przydatnym dodatkiem okazują się zabezpieczenia przed zapisaniem lub odczytaniem danych, a także dioda sygnalizująca zakończenie transmisji danych. Wszystkie drobiazgi, o których mowa powyżej, mają wpływ na ocenę w kategorii Obsługa.

Właściwości startowe

Z archiwum USB

Parametry techniczne i wyniki testów

Nie sugeruj się informacjami podawanymi przez producenta. Nasze doświadczenia wykazują, że nie wszystkie są zgodne ze stanem faktycznym. Podczas testów udało nam się uruchamiać system z dysków, które - według producenta - nie mają takich właściwości. Tymczasem dwa modele, które powinny umożliwiać uruchamianie systemu, odmówiły posłuszeństwa we wszystkich komputerach testowych. Ogólnie rzecz biorąc, zanotowaliśmy poprawę aktualnych dysków USB w stosunku do poprzedniej generacji. Starsze pamięci umożliwiały wczytywanie systemu tylko w nielicznych płytach głównych i wersjach BIOS-u.

Testy uruchamiania systemu przeprowadziliśmy z użyciem trzech komputerów, które wykazują pod tym względem dużą tolerancję i są predestynowane do takiego sprawdzianu. Mimo to rezultaty testów należy rozumieć tylko orientacyjnie. Jeśli chcesz mieć pewność, że będziesz mógł w swoim komputerze uruchamiać system operacyjny z określonego dysku USB, nie obejdziesz się bez wypróbowania. Sposób przygotowania, a także wymagania sprzętowe dotyczące peceta opisuje artykuł "Pamięci USB z ekstradodatkami" (PCWK 11/2003, str. 46).

Zużycie prądu a notebooki

Zapotrzebowanie dysku USB na energię elektryczną ma szczególne znaczenie dla użytkowników komputerów przenośnych. Niektóre spośród drobnych, niepozornych gadżetów wcale nie grzeszą skromnością, pochłaniając dużo prądu.

Co gorsza, czerpią energię elektryczną nie tylko, gdy są aktywne (np. podczas odczytu lub zapisu danych), lecz cały czas od chwili wetknięcia pamięci do gniazda USB. Nieoszczędny dysk może uszczuplić rezerwy czasowe notebooka nawet o całe 20 minut.

Producenci pamięci unikają wypowiedzi na temat zużycia prądu. Nie znajdziesz tego parametru w zestawieniach danych technicznych, a nie uda ci się zmierzyć go samodzielnie w sklepie. Dlatego przed zakupem zapoznaj się z rezultatami naszych testów (patrz tabela).