Z cyfrowej półki

Zamierzasz kupić aparat cyfrowy? W poniższym materiale znajdziesz cenne wskazówki, które pomogą Ci w doborze właściwego modelu.


Zamierzasz kupić aparat cyfrowy? W poniższym materiale znajdziesz cenne wskazówki, które pomogą Ci w doborze właściwego modelu.

Wprawdzie aparaty cyfrowe są w dalszym ciągu droższe od porównywalnych modeli analogowych, jednak oferują większe możliwości. Przykładowo pozwalają natychmiast usuwać zdjęcia, które nie odpowiadają wyobrażeniom użytkownika. Mając cyfrówkę, nie jesteś zdany na klisze filmowe. Z tego względu możesz robić po kilka ujęć każdego motywu. Wyniki sesji fotograficznej ujrzysz od razu na ekranie monitora, bez oczekiwania na wywołanie filmu i płacenia za każdą odbitkę. Ponadto możesz bardzo łatwo ilustrować swymi fotograficznymi dziełami prezentacje lub upiększać dokumenty tekstowe.

Poniższy artykuł pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie, jaki aparat najlepiej nadaje się do Twoich potrzeb. Sprawdż, na co zwracać uwagę podczas zakupów.

1. Kategorie aparatów

Na wstępie musisz sobie odpowiedzieć na trzy zasadnicze pytania. Czego oczekujesz od nowego aparatu? Do czego chcesz go stosować? Ile pieniędzy możesz przeznaczyć na ten wydatek? Oferta rynkowa cyfrówek jest ogromna, niemniej jednak daje się podzielić z grubsza na cztery segmenty. Jeśli robisz fotografie tylko po to, żeby przyozdobić nimi swoją internetową witrynę lub wysłać je pocztą elektroniczną do znajomych, zadowoli Cię najprostszy model (ok. 800 zł). Wprawdzie jakość fotografii pozostawia wiele do życzenia, jednak wystarcza do wymienionych celów. Do przykładowych modeli z segmentu ekonomicznego należą m.in. Jenoptik JD-2100 i Sanyo VPC-R1.

Jeżeli masz zamiar utrwalać wspomnienia z urlopu czy uroczystości rodzinnych, aparat powinien oferować przyzwoitą jakość fotografii. Zdecyduj się na cyfrówkę dla początkujących fotoamatorów, na którą wydasz od 800 do 2000 zł. Godne polecenia są m.in. Nikon Coolpix 2500, Canon PowerShot A40 i Kodak CX4230.

Prosto z pamięci - typy i nośniki

Płyta CD Niektóre modele aparatów Sony Mavica (np. CD400) nagrywają fotografie na płytach CD-R(W) o średnicy 8 centymetrów i pojemności 156 MB.

Karta CompactFlash Są dwa warianty karty. Typ I praktycznie wychodzi z użycia. Karty typu II są nadzwyczaj wytrzymałe. Znalazły zastosowanie m.in. w aparatach Canon, Casio, Epson, Hewlett-Packard, Kodak, Nikon i Sanyo. Do gniazda CompactFlash II można podłączać miniaturowy twardy dysk IBM MicroDrive. Rozmiary karty: 43 x 36 x 5 mm.

Dyskietka Nieliczne cyfrówki Sony Mavica zapisują dane na tradycyjnych dyskietkach 1,44 MB.

ID Photo Dysk magnetooptyczny zaprojektowany przez Hitachi, Olympus i Sanyo. Mieści 730 MB danych. Dotychczas stosowany wyłącznie w aparatach Sanyo IDC-1000Z i Sanyo ID-Shot. Rozmiary dysku: 59 x 56 x 4,8 mm.

Karta Memory Stick Karta stosowana przede wszystkim w kamerach, palmtopach i przenośnych odtwarzaczach MP3 firmy Sony. Rozmiary karty: 50 x 21 x 3 mm.

Karta MultiMedia Card Karta pamięciowa, która znajduje zastosowanie również w telefonach komórkowych. Korzystają z niej m.in. aparaty Konica, Kyocera, Panasonic i Ricoh. Rozmiary: 24 x 32 x 1,4 mm.

Karta Smart Media Karty tego typu są bardzo giętkie, a więc podatne na uszkodzenia. Styki karty nie są osłonięte. Karta Smart Media jest stosowana m.in. w aparatach Fujifilm, Olympus, Sanyo i Toshiba. Wymiary karty: 45 x 37 x 0,5 mm.

Zamierzając publikować wyniki zdjęciowych sesji, powinieneś mieć aparat oferujący ponadprzeciętną jakość fotek i możliwość ręcznego ustawiania parametrów ekspozycji. Przygotuj się na wydatek w granicach 2000-4000 zł, ponieważ rozejrzysz się w obrębie klasy średniej. Przedstawicielami tego segmentu są m.in. Samsung Digimax 410, Nikon Coolpix 4500 i Pentax Optio 430RS.

Jeśli przywiązujesz maksymalną wagę do jakości zdjęć, wierności kolorów i odwzorowania szczegółów, a poza tym jesteś gotów mocno odchudzić portfel, skieruj uwagę na segment modeli (pół)profesjonalnych. Kandydatką do zakupu mogłaby się stać cyfrowa lustrzanka Canon EOS D60. Pamiętaj jednak, że jakość ma swoją cenę. Aczkolwiek rezygnując z technologii lustrzanej, możesz zaoszczędzić nawet połowę planowanego wydatku.

2. Rozdzielczość

Zależnie od ceny i możliwości aparaty cyfrowe dzielą się na cztery klasy: ekonomiczną, amatorską, średnią i profesjonalną.

Zależnie od ceny i możliwości aparaty cyfrowe dzielą się na cztery klasy: ekonomiczną, amatorską, średnią i profesjonalną.

Rozdzielczość matrycy CCD nie jest jedynym wykładnikiem jakości, niemniej jednak stanowi dość istotny parametr cyfrówki. Bowiem im większa rozdzielczość, tym więcej informacji można zmieścić na jednej fotografii. Podstawową rolę odgrywa ponadto jakość układu sensora i kwestia, jak radzi sobie z przetwarzaniem informacji obrazu. Aparaty klasy ekonomicznej oferują rozdzielczość od 1 do 2 megapikseli (najczęściej: 1280 x 1024 pikseli). W modelach amatorskich dominują rozdzielczości od 2 do 3 megapikseli (najczęściej: 1600 x 1200 pikseli). Cyfrówki w klasie średniej zapewniają rozdzielczość od 3 do 4 megapikseli (najczęściej: 2048 x 1536 pikseli), aparaty profesjonalne zaś aż 5 megapikseli (najczęściej: 2560 x 1920 pikseli), a nawet większą. Rozdzielczość matrycy CCD jest podana w każdym zestawieniu parametrów technicznych, ale próżno szukać informacji o jakości układu sensorowego. Aby ją ustalić, musisz dokonać zdjęć próbnych, po czym porównać je z wynikami innych aparatów tej samej klasy.

3. Pamiętne karty

Czym klisza filmowa dla aparatu analogowego, tym gniazdo pamięciowe dla cyfrówki. Nie ma możliwości dostosowania określonego modelu tak, by korzystał z pamięci innego typu. Z tego względu musisz starannie rozważyć, ile pamięci i jakiego typu będzie Ci trzeba, zanim podejmiesz decyzję o zakupie aparatu.

Stanowczo odradzamy kupowanie modelu wyposażonego wyłącznie w pamięć wewnętrzną, chyba że chcesz mieć do zabawy minikamerę internetową. Tylko najtańsze aparaty nie akceptują wymiennych nośników pamięci. Wiele nieco droższych cyfrówek jest wyposażonych w co najmniej jedno gniazdo kart pamięciowych oprócz pamięci wewnętrznej. Za to nie licz, że otrzymasz w zestawie choćby jedną kartę.

Ale który rodzaj pamięci w największym stopniu spełni Twoje oczekiwania? Odpowiedź na to pytanie zależy niewątpliwie od planowanego celu zastosowania. Aparaty obsługujące takie nośniki, jak dyskietki, płyty CD lub Clik czy nośniki magnetooptyczne, uchodzą raczej za egzotycznych odmieńców. W rachubę wchodzą przede wszystkim karty pamięciowe. Dobierając typ karty, weź pod uwagę właściwości użytkowania, posiadany sprzęt, no i oczywiście... cenę.

Tryby pracy flesza - każdy aparat powinien dysponować trybem automatycznym i tzw. przedbłyskiem, czyli funkcją redukowania efektu czerwonych oczu. Przydatna, choć niekonieczna jest blokada i wymuszanie flesza.

Tryby pracy flesza - każdy aparat powinien dysponować trybem automatycznym i tzw. przedbłyskiem, czyli funkcją redukowania efektu czerwonych oczu. Przydatna, choć niekonieczna jest blokada i wymuszanie flesza.

Jeżeli dysponujesz np. przenośnym odtwarzaczem MP3, kup aparat korzystający z kart tego samego rodzaju. A może szukasz solidnego nośnika pamięci, któremu nie straszne wycieczki rowerowe po górskich bezdrożach? W takim razie zdecyduj się na aparat akceptujący karty CompactFlash lub Memory Stick. Ostatni z wymienionych należy jednak do stosunkowo drogich typów pamięci. A jeśli nie chcesz dźwigać zbędnego balastu, dobrym rozwiązaniem okażą się cienkie, choć mniej wytrzymałe karty Smart Media.

Niezależnie od wybranego typu nośnika, nie powinieneś się wybierać na fotograficzną eskapadę, mając mniej niż 64 MB pamięci. Warto się nawet zaopatrzyć w kartę o pojemności 128 MB. Z drugiej strony, producenci wykazują się dużą oszczędnością, wyposażając aparaty (nawet modele klasy średniej) co najwyżej w karty o pojemności 16 MB. Pozwalają one na zrobienie zaledwie 25 zdjęć w rozdzielczości 1600 x 1200 pikseli przy średnim stopniu kompresji. Pociesza natomiast to, że wszystkie nowoczesne cyfrówki akceptują karty o dużych pojemnościach. A więc - przynajmniej z technicznego punktu widzenia - nic nie przemawia przeciwko doposażeniu aparatu w bogatsze zasoby pamięciowe, co pozwoli wypuszczać się na długodystansowe foto-wycieczki i zaoszczędzi częstego przeładowywania magazynka.