Z cyfry na płytę

Stale zwiększa się liczba sprzedawanych odtwarzaczy DVD, nagrywarki CD są coraz tańsze, a ostatnio zaczęły spadać ceny nagrywarek DVD. Wszystko to zwiększa zainteresowanie zapisem materiału wideo na płytach wideo.

Stale zwiększa się liczba sprzedawanych odtwarzaczy DVD, nagrywarki CD są coraz tańsze, a ostatnio zaczęły spadać ceny nagrywarek DVD. Wszystko to zwiększa zainteresowanie zapisem materiału wideo na płytach wideo.

Obecnie można spotkać wiele rozwiązań umożliwiających tworzenie płyt wideo, adresowanych zarówno do początkujących, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Doskonałym przykładem dla tych pierwszych jest system DV2DVD oferowany przez wrocławską firmę HDP Electronics. Pakiet składa się z karty kontrolera IEEE-1394 OHCI oraz oprogramowania Ulead DVD Movie Factory SE, przeznaczonego do kompleksowego authoringu CD/DVD. Uzupełnieniem jest pakiet dodatkowych programów narzędziowych firmy HDP Video Narzędzia 2, ułatwiających m.in. przeglądanie, łączenie oraz konwersję plików wideo. Nieocenionym dodatkiem, szczególnie dla początkujących użytkowników, jest dołączana bogata dokumentacja w języku polskim, cecha charakterystyczna produktów firmy HDP. Oprócz kompletnej instrukcji do programu Ulead DVD MovieFactory na uwagę zasługuje również nowe wydanie przewodnika Komputerowy zapis i obróbka video, zawierające wiele cennych informacji dotyczących podstaw analogowego i cyfrowego wideo oraz obszerny opis pakietu Wideo Narzędzia 2. Dołączany kontroler IEEE-1394 OHCI, oparty na popularnym chipsecie firmy Texas Intruments, jest funkcjonalnym odpowiednikiem innej karty firmy HDP, Dvmax, służącej do edycji wideo w formacie DV.

Tworzenie interaktywnego menu w Ulead DVD MovieFactory

Tworzenie interaktywnego menu w Ulead DVD MovieFactory

Instalacja zarówno karty, jak i oprogramowania odbyła się całkowicie bezproblemowo. Karta korzysta ze standardowych sterowników systemu Windows, mogą więc z niego skorzystać użytkownicy systemów Windows 98SE/Me/2000 i XP. Kontroler wyposażony jest w dwa zewnętrzne oraz jeden wewnętrzny port IEEE-1394. Do połączenia z cyfrowymi urządzeniami, np. kamerami DV lub D8, dodawany jest w komplecie przewód połączeniowy IEEE-1394 6-pin na 4-pin. Oprogramowanie Ulead DVD MovieFactory to podstawowy element systemu DV2DVD. Umożliwia ono nagranie nie tylko płyt w formacie DVD, ale również VCD i SVCD. Możliwe jest utworzenie płyty miniDVD, czyli o strukturze DVD, ale zapisanej na płycie CD-R. Proces tworzenia płyt wideo w Ulead DVD MovieFactory można podzielić na trzy etapy. Na pierwszym przechwytywany jest materiał wideo z urządzenia cyfrowego, prosta edycja, tj. docinanie i kasowanie zbędnych ujęć, oraz końcowa konwersja z formatu DV na format MPEG-1 lub 2, zgodny z typem twojej płyty. Do przechwytywania można wykorzystać tryb automatycznego podziału na poszczególne ujęcia, co znacznie ułatwia dalszą edycję przechwyconych ujęć. Na drugim etapie z gotowych plików MPEG budowana jest struktura płyty oraz jej interaktywne menu. Oprócz predefiniowanych szablonów menu możesz również wykorzystać własne tła oraz podkład muzyczny. Przyciski wyboru do twoich ujęć umieszczane są w menu automatycznie i reprezentowane jako wybrane klatki.

Testowanie poprawności płyty jeszcze przed nagraniem umożliwia wirtualny odtwarzacz. Trzecim i ostatnim etapem jest nagranie gotowej płyty. Program obsługuje większość nagrywarek zarówno CD-R/RW, DVD-R/RW jak i DVD+R/RW. Dodatkowo dostępna jest możliwość zapisu obrazu gotowej płyty w postaci pliku ISO celem jej ponownego powielenia.

Wersja SE pod względem funkcjonalności odpowiada wersji pełnej DVD MovieFactory. Różnice dotyczą w zasadzie skromniejszej liczby dołączonych szablonów wykorzystywanych do zbudowania menu oraz braku programu do drukowania okładek do płyt. W odróżnieniu od wielu innych programów do authoringu DVD, program Uleada importuje tylko pliki MPEG-2 typu Program Stream, czyli zawierające zmultipleksowane dane wideo i audio. W celu podwyższenia jakości konwersji plików DV można skorzystać z programów oferujących lepszą jakość konwersji, np. TMPGEncodera z dwuprzebiegowym kodowaniem VBR. Test wykazał, że konwersja plików zapisanych w formacie DV do formatów MPEG przeprowadzana przez Ulead DVD Movie Factory oferuje lepszą jakość od konwersji przeprowadzanej przez MPEG Kreatora 2.1 z pakietu Video Narzędzia 2. Warto podkreślić, że płyty nagrane programem Ulead DVD MovieFactory mają poprawnie zapisany kod czasowy do płyty DVD, z czym nie zawsze sobie radzą nawet tak renomowane i drogie programy, jak np. Sonic ReelDVD.

Informacje HDP Electronics, tel. (71) 3723380,http://www.hdp.com.pl

Cena 390 zł