Z cyfryzacją kraju radzimy sobie gorzej niż z budową autostrad

Słabo radzimy sobie z procesem cyfryzacji kraju, który według zaleceń Komisji Europejskiej powinniśmy zakończyć do 2012 roku. Zdaniem Anny Streżyńskiej, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, lepiej nam idzie z budową autostrad... Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo konferencji pt. "Czy Cyfrowa Polska podzieli los autostrad?".

Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Komisja Europejska zaleca, aby przejście z nadawania analogowego na cyfrowe zakończyło się w 2012 roku. Jeżeli chodzi o plan, który pomógł by to przeprowadzić krok po kroku, Polska znajduje się na szarym końcu. Jesteśmy, obok Rumunii i Bułgarii, jednym z najgorzej zcyfryzowanych krajów Unii Europejskiej.

"Mówiąc szczerze i przewrotnie, to ja chciałabym, żeby telewizja cyfrowa była tak zaawansowana jak autostrady w Polsce, bo wbrew temu co się powszechnie uważa, autostrady jak na to, z którego miejsca rok temu startowaliśmy, są bardzo zaawansowane i są bardzo dobrze prowadzone, natomiast telewizja cyfrowa nie" - powiedziała Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Podstawową zaletą nadawania cyfrowego jest - w porównaniu do nadawania analogowego - bardzo duża oszczędność częstotliwości radiowych, co w efekcie przekłada się na możliwość zaoferowania dużo bogatszej oferty programowej o lepszej technicznie jakości oraz dodatkowych usług interaktywnych, które nie są dostępne w technologii analogowej, a także wykorzystanie części zajętych dzisiaj przez telewizję analogową częstotliwości na inne nowoczesne usługi, w szczególności na rozwijanie szerokopasmowych sieci transmisji danych na obszarach wiejskich.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem wideo prezentującym zapis zorganizowanej przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy przy Stronnictwie Dziennikarzy Polskich konferencji pt. "Czy Cyfrowa Polska podzieli los autostrad?".

Sprawdź, czy działa u ciebie cyfrowa telewizja: Koniec analogowej TV w Polsce

Zobacz materiał.