Z cywila do woja

Microsoft zrobił już chyba wszystko we Flight Simulator 98, aby loty samolotami pasażerskimi wyglądały bardzo realistycznie. Jednak wielu graczom zaczął doskwierać brak wrażeń, które towarzyszą pilotowi maszyny bojowej. Ale jest już szczepionka - Combat Flight Simulator.

Microsoft zrobił już chyba wszystko we Flight Simulator 98, aby loty samolotami pasażerskimi wyglądały bardzo realistycznie. Jednak wielu graczom zaczął doskwierać brak wrażeń, które towarzyszą pilotowi maszyny bojowej. Ale jest już szczepionka - Combat Flight Simulator.

Przez lata, Microsoft udoskonalał grę symulacyjną Flight Simulator, skupiając wokół swego produktu lojalnych symulacyjno-lotniczych purystów, którzy nie chcieli nawet patrzeć na walki powietrzne w Red Baron czy ogień startujących rakiet w Middle East - oni chcieli wyłącznie realistycznej symulacji lotu. Flight Simulator stał się niemal legendą.

Z cywila do woja
W Internecie znajduje się wiele serwisów poświęconych FS, z nowymi modelami maszyn latających, lokacjami i lotniskami. Możliwa jest także interaktywna gra z innymi użytkownikami WEB. Zatem, kiedy oczekiwania purystów zostały zaspokojone, do głosu doszli Ci, którzy chcieli jednak trochę postrzelać. To właśnie z myślą o nich powstała nowa linia symulatorów - Combat Flight Simulator. Bazujący na scenerii II Wojny Światowej CFS, jest tak samo realistyczny jak Flight Simulator, ale dodatkowo zmiksowany z walkami powietrznymi, beczkami i pętlami.

Z cywila do woja
Dlaczego symulator walki? Otóż symulacje walk powietrznych w grach komputerowych są teraz popularniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. W latach 80. gry RPG i przygodowe spychały symulatory na dalsze miejsca, jednak w obecnym dziesięcioleciu tendencja ta odwróciła się, dzięki znacznie wyższym parametrom technicznym komputerów, wymyślnym joystickom, możliwości gry z innymi graczami za pośrednictwem modemu, sieci lokalnej czy Internetu.

W Combat Flight Simulator masz do dyspozycji aż 8 historycznych samolotów: Hawker Hurricane Mk I, Focke-Wulf Fw 190 A8, Supermarine Spitfire Mark IX, Supermarine Spitfire Mark I, Republic P-47D Thunderbolt, Messerschmitt Bf 109E, Messerschmitt Bf 109G i North American P-51D Mustang. Latasz i walczysz z kontrolowanymi przez komputer maszynami typu Junkers Ju 87 Stuka, Junkers Ju 88, Heinkel He 111 i Boeing B-17G.

Z cywila do woja
Główna siła CFS leży w szczegółach. I nie chodzi tu bynajmniej o detale graficzne, którym także nie można nic zarzucić, ale o szczegóły mające wpływ na realizm lotu i walki. Każda bomba, zbiornik paliwa i pocisk mają swoją wagę i stawiają określony opór w powietrzu. Zatem zrzucenie bomb, wypalenie paliwa i wystrzelanie amunicji czynią samolot lżejszym i łatwiejszym w pilotażu. Również każde skrzydło, ogon czy śmigło mają swoją wagę i stawiają inny opór w powietrzu, niezależny od kadłu-ba samolotu. Np. odstrzelenie skrzydła w B-17 spowoduje, że samolot i skrzydło będą spadać z różną prędkością, zależną od kierunku i siły wiatru, dlatego mogą się zetknąć z ziemią wiele mil od siebie. Można powiedzieć, że każdy z uszkodzonych samolotów ma swoje kilka sekund teatralnego spadania, zanim program go unicestwi, aby zaoszczędzić pamięć komputera.

Gra jest skomplikowana i trudna, wymaga więc od gracza wielu praktycznych i teoretycznych umiejętności. W ich zdobywaniu nieoceniona jest obszerna instrukcja obsługi (niestety po angielsku) i funkcja lotów treningowych, gdzie wirtualny instruktor nauczy Cię wszystkich czynności związanych z lotem i walką. Trzeba też dodać, że decydując się na grę w Combat Flight Simulator, warto zaopatrzyć się w dobry joystick analogowy (producent zaleca swój produkt SideWinder Force Feedback), gdyż używając klawiatury i myszki raczej nie zalecisz daleko.

Z cywila do woja
Fani MS Flight Simulator będą z pewnością zadowoleni, wiedząc, że wszystkie ich ulubione "cywilne" samoloty mogą być zaimportowane do CFS. Zatem bez problemu można się cofnąć w czasie i polatać Boeingiem 737 czy LearJetem w roku 1942 nad Berlinem, unikając ognia Messerschmittów. To jednak nie koniec; możliwy jest także import samolotów z CFS w drugą stronę, dzięki czemu możesz toczyć walki powietrzne P-51 nad San Francisco w roku 1998, czy nawet wylądować na lotnisku Warszawa-Okęcie (po ściągnięciu odpowiedniej scenerii z Internetu).

Combat Flight Simulator jest bez wątpienia jedną z najlepszych gier tego gatunku i wszystko wskazuje na to, że zdobędzie sobie podobnie jak Flight Simulator wielu zwolenników.