Z czym będzie pracowało wielowątkowe P4?

Przedstawiamy zestawienie chipsetów, które będą obsługiwały technologię wielowątkowości (Hyper-Threading) zaszytą w nowych procesorach Pentium 4 (od modelu 3,06 GHz wzwyż).

Dla przypomnienia dodajmy, że wielowątkowość w P4 ma sprawiać, że układy te będą pracowały z wydajnością zbliżoną do konfiguracji dwuprocesorowych.

Z chipsetów Intela wszystkie obecnie sprzedawane układy – i845PE, i845GE i Granite Bay są gotowe do obsługi technologii HT.

Z kolei starsze wersje układów – i845E oraz i850E także będą obsługiwały wielowątkowość, jednak w tym celu użytkownik będzie musiał zaktualizować BIOS płyty głównej.

Modele ze zintegrowanym rdzeniem graficznym, czyli i845G i i845GL nie współpracują z procesorami P4 HT. Wkrótce Intel zaprezentuje nową edycję tego chipsetu – i845G B-step, która będzie do tego przygotowana.

Aktualnie sprzedawane płyty z chipsetami SiS645DX i SiS648 nie pozwalają na wykorzystanie wielowątkowości procesorów Intela. SiS zapowiedział, że wkrótce wprowadzi zmodyfikowaną wersję chipsetów gotowych do obsługi tej funkcji.

Także chipsety VIA nie są na razie w stanie wykorzystać mocy drzemiącej w P4 HT.

Pocieszeniem dla posiadaczy płyt z układami niezgodnymi z nową technologią jest fakt, że nowe procesory tak czy inaczej będą na nich pracowały bez najmniejszych problemów. Nie będą jednak czerpały korzyści związanych z wielowątkową pracą.