Z duchem czasu

Nie ulega wątpliwości, że komputer może się stać "skarbonką", do której bez przerwy wkładasz pieniądze, kupując coraz to nowsze podzespoły. Jeśli jednak starannie zaplanujesz zakupy, możesz wyraźnie zwiększyć jego wydajność, jednocześnie minimalizując wydatki. W tym artykule przedstawiamy najlepsze metody unowocześnienia komputera, których koszt nie przekracza 1500 zł.


Nie ulega wątpliwości, że komputer może się stać "skarbonką", do której bez przerwy wkładasz pieniądze, kupując coraz to nowsze podzespoły. Jeśli jednak starannie zaplanujesz zakupy, możesz wyraźnie zwiększyć jego wydajność, jednocześnie minimalizując wydatki. W tym artykule przedstawiamy najlepsze metody unowocześnienia komputera, których koszt nie przekracza 1500 zł.

Unowocześniając swój komputer, bardzo łatwo popełnić błąd, kupując urządzenia, których potencjału nie będzie można wykorzystać, albo decydując się na rozwiązania, które nie zwiększą wydajności w pożądanym stopniu. Rozsądne planowanie pozwoli dobrać urządzenia idealnie ze sobą współpracujące, zamiast kupować jeden komponent bardzo szybki, a inny bardzo wolny, tworząc w systemie wąskie gardła.

Do każdej kategorii sprzętowej podajemy wstępne wymagania dotyczące unowocześnianego komputera. Dzięki temu szybko się zorientujesz, czy dana porada da się zastosować w Twoim przypadku. Oczywiście wypisanie wszystkich spotykanych konfiguracji jest niemożliwe, dlatego staraliśmy się podać przykłady uniwersalne.

Aby jednak uniknąć rozczarowań, zanim zdecydujesz się, w jaki sposób rozbudować komputer, odpowiedz sobie na pięć podstawowych pytań. Jeśli odpowiedź jest pozytywna, wówczas możesz przejść do następnego pytania. Jeśli negatywna - poważnie rozważ wymianę tego komponentu, którego dotyczy pytanie. Jeżeli pięć razy odpowiedziałeś "tak", gratulujemy. Zdecydowana większość rekomendowanych przez nas unowocześnień powinna poprawnie działać w Twoim komputerze.

1) Czy Twój komputer ma co najmniej 64 MB pamięci? Jeżeli nie, nie ulega wątpliwości, że pamięć powinna zostać rozbudowana w pierwszej kolejności.

2) Czy wykorzystywany przez Ciebie monitor spełnia obowiązujące normy dotyczące emisji promieniowania i jakości obrazu (przynajmniej TCO95 lub MPR II)? Stare, ale często wykorzystywane monitory, pracujące w niskich rozdzielczościach przy niskich częstotliwościach odświeżania obrazu, mogą zrujnować wzrok. Nie warto poświęcać go na rzecz nawet najnowszej karty graficznej.

3) Czy twardy dysk ma pojemność minimum 4 GB? Jeżeli dysk jest mniejszy, wówczas nie będzie w stanie pomieścić nowych gier, programów i plików multimedialnych.

4) Czy komputer ma dostęp do Internetu? Możliwe zastosowania Internetu są tak szerokie, a koszt inwestycji niezbędnych do podłączenia tak niski, że nie warto zastanawiać się nawet chwili, jeśli nasz komputer nie jest jeszcze podłączony. Dobry modem kosztuje niewiele ponad 100 zł.

5) Czy w komputerze jest zainstalowana nowoczesna płyta główna? Jeżeli płyta główna nie obsługuje ważnych standardów, takich jak np. port AGP, złącze USB albo szyna 100 MHz (nawet 133 MHz), wówczas warto rozważyć jej wymianę na nowszą. Płyta główna stanowi kręgosłup komputera, a przestarzałe technologie ograniczają dalszą rozbudowę i wydajność zainstalowanych podzespołów.

Procesory

Z duchem czasu
Choć na wydajność komputera wpływ ma wiele podzespołów, to nie ulega wątpliwości, że procesor jest mózgiem całego urządzenia. Wydajna jednostka centralna sprawia, że pozostałe elementy systemu również pracują ze swoją pełną szybkością. Mało wydajny procesor natomiast stanowi wąskie gardło w niemal wszystkich operacjach, opóźniając zdecydowanie również pracę karty graficznej, pamięci czy twardego dysku.

Wymiana procesora na bardziej wydajny przysporzy najwięcej korzyści użytkownikom aplikacji, które z procesora korzystają bardzo intensywnie, jak duże arkusze kalkulacyjne, bazy danych czy programy graficzne. Mniejszą różnicę dostrzegą natomiast użytkownicy typowego oprogramowania biurowego, np. edytorów tekstu.

<font color="red">Wariant pierwszy: komputer wyposażony w płytę główną ze złączem w standardzie Slot 1 i stary procesor Pentium II 266 MHz oraz 64 MB pamięci RAM.

<font color="red">Unowocześnienie: procesor Celeron 600 MHz z odpowiednią przejściówką do Slotu 1.

<font color="red">Rezultat: średni przewidywany wzrost wydajności 40-60 procent.

<font color="red">Orientacyjny koszt: 739 zł.

Procesor Pentium II 266 MHz może wciąż wystarczać do niektórych zastosowań, ale jeśli zależy Ci na wydajnej pracy nowych aplikacji, to należy pomyśleć o jego wymianie na nowocześniejszą jednostkę. Optymalnym wyborem jest procesor Celeron 600 MHz. Oczywiście wzrost wydajności jest sprawą niezwykle ważną, ale równie istotna może być oszczędność pieniędzy - jeśli Twoja stara płyta od Pen-tium II obsługuje częstotliwość 600 MHz (a większość to potrafi, czasami tylko trzeba unowocześnić BIOS), wówczas odpadną koszty związane z zakupem nowej płyty głównej.

<font color="red">Wariant drugi: komputer klasy Pentium MMX 200 MHz, 32 MB pamięci RAM.

<font color="red">Unowocześnienie: procesor Duron. 600 MHz plus płyta Abit KT7-100

<font color="red">Rezultat: średni przewidywany. wzrost wydajności 200-250 procent.

<font color="red">Orientacyjny koszt: 1369 zł.

Procesory produkowane przez AMD przez długi czas pozostawały w cieniu wyrobów największego gracza na tym rynku, czyli Intela. Sytuacja się zmieniła i w tej chwili procesory AMD są technologiczne porównywalne, a w niektórych przypadkach przewyższają zdecydowanie intelowskie odpowiedniki.

Największym hitem ostatnich miesięcy są bez wątpienia procesory z serii Duron. Również my z pełnym przekonaniem polecamy je wszystkim użytkownikom, którym zależy jednocześnie na bardzo dużej wydajności i bardzo umiarkowanej cenie. Testy pokazują, że procesory Duron przy tym samym taktowaniu pokonują zbliżone pod względem ceny Celerony praktycznie we wszystkich konkurencjach.

Wielka zaleta Duronów to ich podatność na "podkręcanie". Jeśli trafisz na procesor z dobrej serii, wówczas najprawdopodobniej uda się go przetaktować z fabrycznych 600 MHz na 950 MHz lub nawet 1 GHz. Trzeba nieznacznie zwiększyć napięcie doprowadzane do procesora i zastosować dobre chłodzenie, ale komputer powinien pracować stabilnie. Praktycznie standardem jest przetaktowanie tych procesorów do przynajmniej nieco ponad 800 MHz. Biorąc pod uwagę bardzo niską cenę, jest to wyjątkowa okazja. Aby docenić możliwości tego procesora, warto kupić 128 MB pamięci.

<font color="red">Wariant trzeci: komputer z procesorem Athlon 500 MHz, płytą główną Socket A i 64 MB pamięci.

<font color="red">Unowocześnienie: procesor AMD Athlon 750 MHz.

<font color="red">Przewidywany wzrost wydajności: 40-60 procent.

<font color="red">Orientacyjny koszt790 zł.

Również w grupie procesorów przeznaczonych dla bardziej wymagających produkty AMD mogą bez problemu konkurować z wyrobami Intela, a ponieważ oferują lepszy stosunek wydajności do ceny, także w tym segmencie odbierają rynek dotychczasowemu liderowi.

Rekomendowany przez nas procesor spełni wymagania niemal wszystkich użytkowników, zarówno zapalonych graczy, jak i użytkowników zaawansowanego oprogramowania specjalistycznego, np. do tworzenia grafiki 3D, gdzie komfort pracy wymaga dużej mocy obliczeniowej. Dzięki zastosowaniu tak szybkiego procesora również najnowsze karty graficzne, wyposażone w procesory GeForce 2 GTS, Radeon lub VSA-100, będą mogły pokazać pełnię swoich możliwości, ponieważ przetwarzanie danych na poziomie procesora przestaje być wąskim gardłem.

Dodatkowy plus w opisywanym wariancie: jeśli Twoja płyta obsługuje odpowiednie częstotliwości, prawdopodobnie nie będziesz musiał kupować nowej płyty głównej.