Z ekranu na papier

Niektórzy twierdzą, że ludzie potrzebują do życia koloru, tak jak jedzenia. Już tysiące lat temu zaczęli barwić ciała, ubrania i ściany za pomocą soku z jagód, gotowanych liści i glinki. W trakcie ewolucji farby zmieniały się w syntetyczne produkty, atramenty i tusze stosowane w masowej produkcji.


Niektórzy twierdzą, że ludzie potrzebują do życia koloru, tak jak jedzenia. Już tysiące lat temu zaczęli barwić ciała, ubrania i ściany za pomocą soku z jagód, gotowanych liści i glinki. W trakcie ewolucji farby zmieniały się w syntetyczne produkty, atramenty i tusze stosowane w masowej produkcji.

Czym różnią się drukarki kolorowe przeznaczone do domu od tych, które zaprojektowano z myślą o biurze? W tym drugim przypadku liczy się przede wszystkim prędkość i jakość, natomiast w domu łatwość użycia, cena i doskonała (fotograficzna) jakość wydruków.

Z ekranu na papier
Przeprowadziliśmy wiele testów prędkości i jakości druku, które pozwoliły wyłonić zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Dołączyliśmy też test druku zdjęć na najwyższej jakości papierze. Drukarki, które uzyskały najwyższe noty w teście, opatrzyliśmy znaczkiem "Rekomendowana do druku zdjęć".

Z ekranu na papier

Wybrane drukarki atramentowe oferowane na polskim rynku

Poddaliśmy testom 13 drukarek, których ceny wahały się od 413 zł do 2050 zł. Drukarki różniły się nie tylko prędkością działania, ale też jakością druku. Podczas, gdy niektóre drukowały zdjęcia porównywalne z oryginałem, inne uzyskiwały wydruki rozmyte i wyblakłe. Niektóre z testowanych przez nas urządzeń znajdują się na rynku od dłuższego czasu, dlatego też poddaliśmy je ponownym testom, korzystając z nowszych wersji aplikacji. Niektóre drukarki uzyskały lepsze wyniki, głównie za sprawą nowych, ulepszonych sterowników. Potwierdza to tezę, że warto odwiedzać strony producentów w poszukiwaniu nowszych sterowników urządzeń lub korzystać z tych, które zamieszczamy na dyskach CD. Od czasu naszego ostatniego testu spadły też ceny drukarek. Dzięki temu warto zastanowić się nad kupnem nowej drukarki. Mimo że cena maleje, eksploatacja wciąż jest dość droga. Policzyliśmy, ile kosztują pojemniki z atramentem, głowice oraz inne wymienne elementy i uwzględniliśmy to w ocenie ogólnej. Dokładne dane znajdują się w części zatytułowanej "Prawdziwe koszty tanich drukarek".

Z ekranu na papier

DeskJet 815C nie opróżni portfela, a zapewni dobre wydruki.

1. HP DeskJet 815C

Za: Prawie wszystko. DeskJet 815C drukuje tekst z prędkością 3,7 str/min, to jest od 33 do 66 procent szybciej niż inne testowane przez nas modele w podobnej cenie. Drukarka dorównuje też prędkością innym w druku grafiki, osiągając wydajność 0,5 str/min. Wydruki tekstu są ostre, czyste, zaś kolorowe i czarno-białe ilustracje są bliskie oryginałowi, zawierają wiele szczegółów, łagodne przejścia między kolorami - wszystko to na zwykłym papierze. Po zastosowaniu papieru powlekanego wydruki stają się prawie doskonałe.

Przeciw: Podobnie jak we wszystkich drukarkach HP należy opróżnić tacę wyjściową, by dostać się do podajnika pojedynczych kopert. Alternatywną metodą jest włożenie większej ich liczby do podajnika papieru. Wśród oprogramowania brak aplikacji do edycji zdjęć. Drukarka charakteryzuje się wysokimi kosztami druku.

Uwagi: Jakość wydruków zdjęć jest porównywalna z jakością z droższych modeli, a czasem wydruki zawierają więcej szczegółów. Drukarka jest tak prosta w instalacji i użytkowaniu, że instrukcja obsługi jest niepotrzebna. Drukarka ma klapki przytrzymujące świeże wydruki w celu wyschnięcia do momentu pojawienia się następnego wydruku. Opóźnienie to zapobiega zlepianiu wydruków i rozmazywaniu świeżego atramentu.

Najlepsza do: Zakup dobry zarówno do biura (by drukować profesjonalnie wyglądające dokumenty), jak i domu (wydruk zdjęć).

Z ekranu na papier

DeskJet 970 Cxi oferuje doskonałe wydruki i duplekser.

2. HP DeskJet 970Cxi

Za: Standardowo wyposażona w duplekser, który pozwala automatycznie drukować dwustronnie, bez ingerencji użytkownika. Cena urządzenia jest porównywalna z ceną rozbudowy drukarki laserowej o sam duplekser. Drukarka jest tak cicha, że nie obudzi śpiącego w czasie nocnych wydruków. Dokumenty tekstowe drukuje z prędkością 4,3 str/min. Jakość wydrukowanego tekstu okazała się najlepsza wśród testowanych - litery były ostre, czcionki pochyłe niepostrzępione, a tekst czytelny do wielkości 2 punktów. Model 970 drukował zapierające dech w piersiach szczegółowe zdjęcia o łagodnych przejściach między kolorami.

Przeciw: Drukowane zdjęcia zawierały wiele szczegółów, ale kolory wydały nam się nieco przyblakłe na zwykłym papierze. Wydruki na papierze powlekanym zmieniały sytuację zasadniczo - kolory stawały się żywe i realistyczne. DeskJet 970 ostrzega użytkownika przez błędami, przesuwając karetkę głowicy pod znaki znajdujące się na wewnętrznej stronie obudowy, niestety, nie wyjaśniając, co one znaczą.

Uwagi: DeskJet 970 pozwala (co nie jest częste w drukarkach atramentowych) drukować cienkie równoległe linie, które nie są poszarpane. Sama obudowa drukarki sprawia przyjemne wrażenie - wykonana z plastiku w trzech odcieniach szarości, z fioletowymi akcentami na podajniku.

Najlepsza do: Dość droga do stosowania w domu, jednak niezastąpiona w biurze, szczególnie jeśli tworzy się wiele wydruków dwustronnych.