Z faraonem na "ty"

Wielka Encyklopedia Kultur Starożytnych - Egipt to pierwsza aplikacja otwierająca serię multimedialnych encyklopedii kultur starożytnych.

Wielka Encyklopedia Kultur Starożytnych - Egipt to pierwsza aplikacja otwierająca serię multimedialnych encyklopedii kultur starożytnych.

Określenie "encyklopedia" ma w tym miejscu charakter umowny, gdyż jest to raczej historyczny przewodnik po dziejach tego kraju, architekturze i religii odzwierciedlający życie ówczesnego społeczeństwa. Część centralną stanowi rys historyczny z podziałem na epoki. Od powstania aż do upadku (przejścia we władanie rzymskie). W kilkuminutowych prezentacjach przedstawione zostały zmiany w architekturze i sztuce, religii, a także ewolucje w systemie sprawowania władzy i wpływy innych kultur na ówczesne życie Egipcjan. Użytkownik może dowiedzieć się, jakie było znaczenie poszczególnych bóstw egipskich i jakie role pełniły. W innej części wyjaśniono genezę pisma hieroglificznego, znaczenie poszczególnych znaków, a także zmiany, jakim ulegało przez wieki.

Z faraonem na "ty"
Dużą atrakcją są animowane wirtualne wycieczki w głąb piramid oraz do świątyń, czyli miejsc, do których często nie mają wstępu nawet sami Egipcjanie, nie mówiąc już o turystach. Można zobaczyć monumentalne pomieszczenia świątyń czy orszak zmarłego faraona.

Z faraonem na "ty"
W programie użytkownikowi towarzyszy lektor omawiający kolejne tematy, bogato ilustrowane zdjęciami, rysunkami, animacjami i filmami. W encyklopedii znajduje się niewiele tekstu do czytania, co jest pewnym utrudnieniem dla "wzrokowców" i dla osób słabiej słyszących, gdyż słowa lektora nie zawsze są dublowane w postaci napisów. Najwięcej pisemnej informacji znajduje się w części "Mapy", dzięki której można poznać historię poszczególnych miejsc państwa nad Nilem.

Użytkownicy, którym program ma pomóc w zdobyciu wiedzy, mogą sprawdzić nabyte wiadomości w specjalnym quizie tematycznym, który jest zdecydowanie mniej stresujący od tradycyjnego egzaminu.

Z faraonem na "ty"
Aplikacja jest zalecana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dla szkół i może być wykorzystywana na lekcjach historii. Niestety, stawia wymagania sprzętowe (Pentium, 16 MB RAM, karta dźwiękowa, dobra karta graficzna, zalecane 32 MB RAM i procesor Pentium 166 MHz), co nie jest dobrą wiadomością dla słabo wyposażonych szkół. Dużą zaletą encyklopedii jest to, że uruchamia się bezpośrednio z płyty CD-ROM i nie trzeba jej instalować, co dla niektórych użytkowników, dbających o porządek na twardym dysku, może mieć istotne znaczenie.

W przygotowaniu - kolejna encyklopedia z tej serii - Starożytna Grecja, a więc dalszych atrakcji na pewno nie zabraknie.