Z kamery do komputera

Przeniesienie filmu z kamery do komputera nie powinno dzisiaj sprawiać żadnego kłopotu. Sposób postępowania zależy od rodzaju urządzenia użytego do rejestracji obrazu. W wielu wypadkach sprowadza się do podłączenia sprzętu kablem USB i skopiowania pliku wideo na pulpit.


Przeniesienie filmu z kamery do komputera nie powinno dzisiaj sprawiać żadnego kłopotu. Sposób postępowania zależy od rodzaju urządzenia użytego do rejestracji obrazu. W wielu wypadkach sprowadza się do podłączenia sprzętu kablem USB i skopiowania pliku wideo na pulpit.

Z kamery do komputera

Zgrywanie wideo z kamery można wygodnie przeprowadzić za pomocą bezpłatnego VirtualDub 1.7.2.

W najlepszej sytuacji są posiadacze kamer cyfrowych rejestrujących wideo wprost na płycie Mini CD lub Mini DVD. Teoretycznie krążki takie można od razu odtwarzać w stacjonarnych czytnikach DVD, ale w praktyce nakręcone filmy potrzebują obróbki. Dość łatwo jest przenieść nagranie wideo z kamery zapisującej obraz na kasetach Mini DV, a wyposażonej w port USB. Jeśli kamera ma tylko FireWire, może okazać się, że jest to problem - zwłaszcza gdy domowy komputer to kilkuletnia maszyna bez takiego portu. To częsty kłopot początkujących amatorów filmowania, skuszonych promocyjnymi cenami sprzętu w sklepach. Najtańsze kamery z reguły nie mają portu USB, konieczne jest dokupienie odpowiedniej karty, na szczęście to nieduży wydatek (około 70 zł). Zgrywanie wideo przez FireWire ma swoje zalety - nie występuje problem "gubienia klatek", który zdarza się przy przechwytywaniu materiału przez USB.

Z kamery do komputera

Kamerę wyposażoną w złącze USB można połączyć z każdym komputerem. Coraz więcej pecetów ma też gniazdo FireWire (na kamerze oznaczone często jako DV).

Najwygodniejsze w użyciu są te urządzenia, które po podłączeniu do komputera są widoczne jako dyski przenośne, a zarejestrowane wideo jest dostępne w postaci plików AVI czy MPEG. Z taką sytuacją mamy do czynienia w wypadku większości kompaktowych aparatów cyfrowych z funkcją rejestracji wideo, a także - kamer cyfrowych wykorzystujących wbudowane twarde dyski. Filmy można nagrywać także za pomocą telefonów komórkowych. To, co jeszcze kilka lat temu wydawało się dziwactwem, dzisiaj jest w pełni uprawnionym sposobem rejestracji wideo. Nagrane za pomocą telefonu klipy są nie tylko pokazywane w kręgu znajomych czy publikowane w Internecie, ale nawet używane w wiadomościach telewizyjnych - wiele wyjątkowych wydarzeń rejestrują tylko przypadkowi przechodnie. Także twórcy filmowi zainteresowali się możliwościami aparatów telefonicznych; konkursy i przeglądy poświęcone filmom tworzonym za pomocą komórek nie są dzisiaj już niczym niezwykłym.

Z kamery na dysk

Z kamery do komputera

Kompaktowy aparat cyfrowy także może być użyty jako kamera. Przed skopiowaniem pliku wideo ustaw aparat na tryb odtwarzania.

Do przeniesienia materiału wideo z kamery cyfrowej na twardy dysk potrzebne będzie nie tylko połączenie przez USB czy FireWire (gniazdo oznaczone jako DV), ale też odpowiednie oprogramowanie. Standardowy Windows Movie Maker nie zawsze dobrze radzi sobie z wykryciem sprzętu i przechwytywaniem obrazu, nawet gdy urządzenie jest poprawnie zainstalowane w systemie (dotyczy to zwłaszcza przypadku połączenia kamery z komputerem przez USB). Polecamy użycie darmowego, ale potężnego narzędzia: VirtualDub 1.7.2 (http://www.virtualdub.org). Przechwytywanie wideo odbywa się w czasie rzeczywistym: kamera powinna być ustawiona na tryb odtwarzania. W wypadku kamer zapisujących nagranie na krążku Mini CD/Mini DVD, karcie pamięci lub wbudowanym twardym dysku mamy do czynienia ze znacznie prostszą sytuacją, plik można skopiować za pomocą Eksploratora Windows.

Z kamery do komputera

Wideo można nagrać także bez dodatkowych urządzeń, rejestrując zdarzenia na ekranie komputera, np. za pomocą bezpłatnego programu CamStudio 2.0.

Po podłączeniu kamery przez port USB lub FireWire ustaw ją na tryb odtwarzania i przewiń kasetę do momentu, od którego chcesz rozpocząć zgrywanie materiału. Pamiętaj, że w wypadku kasety Mini DV nie sposób przyspieszyć tego procesu - wideo będzie wędrować na komputer dokładnie z szybkością odtwarzania. Warto zaoszczędzić trochę czasu i dokonać wstępnego montażu już na etapie zgrywania filmu. Przenieś do komputera tylko najlepsze ujęcia, zamiast mozolnie zgrywać sceny, które i tak zostaną usunięte w programie do edycji wideo. Narzędzia do domowego montażu umożliwiają zapisanie materiału wideo w kilku różnych formatach. W wypadku zgrywania wideo z kamery nie warto oszczędzać: wybierz najlepszą możliwą jakość. Kompresja obrazu powinna zostać dokonana dopiero na ostatecznej wersji filmu, po montażu.

Z aparatu cyfrowego do komputera

Z kamery do komputera

Film nagrany za pomocą kamery internetowej i Windows Movie Maker jest zapisany w formacie WMV i automatycznie importowany do aplikacji, gotowy do dalszego montażu.

Krótkie filmy można rejestrować także za pomocą kompaktowych aparatów cyfrowych. W tym wypadku przeniesienie ich na twardy dysk w komputerze nie powinno sprawić żadnych kłopotów. Procedura jest identyczna, jak przy zgrywaniu zdjęć. Po połączeniu aparatu (powinien być ustawiony na tryb odtwarzania lub tryb łączenia z PC) i komputera kablem USB można skopiować plik wideo za pomocą Eksploratora Windows. Jeśli dysponujesz czytnikiem kart pamięci, oczywiście możesz przenieść materiał wprost z nośnika, np. SecureDigital czy CompactFlash. Filmy nagrywane aparatem cyfrowym najczęściej są zapisywane w formacie AVI lub MPEG-2. Uwaga: w większości czytników nie należy umieszczać dwóch różnych kart jednocześnie.

A może chcesz nagrać obraz pulpitu?

Z kamery do komputera

Kamera internetowa może posłużyć do nagrania filmu, należy jednak liczyć się najczęściej z marną jakością obrazu. Do nagrania wideo można użyć nawet Windows Movie Maker.

Jeśli chcesz nakręcić film, którego akcja rozgrywa się na... pulpicie Windows, nie używaj kamery, lecz specjalnego programu, np. bezpłatnego CamStudio 2.0 (http://www.camstudio.org). Gdy chcesz nakręcić np. film instruktażowy, pokazujący ukryte opcje systemu operacyjnego, możesz za pomocą CamStudio wskazać obszar ekranu, który będzie rejestrowany. Tak nagrany materiał jest zapisywany w formacie AVI, do kompresji wideo używa się specjalnego kodeku, pozwalającego zachować szczegóły napisów widocznych na ekranie przy stosunkowo małej objętości pliku. Nagrane w ten sposób klipy za pomocą programu do montażu można złożyć w kompletny film.

Kamera internetowa jako kamera filmowa

Z kamery do komputera

Połączenie między telefonem komórkowym a pecetem można zrealizować przez Bluetooth, korzystając z miniaturowego urządzenia zapewniającego obsługę połączenia bezprzewodowego, a wykorzystującego zwykły port USB

Poprawnie zainstalowana w systemie kamera internetowa może być użyta jako proste urządzenie do rejestracji wideo. Jakość obrazu nie będzie wysoka, ale powinna wystarczyć na potrzeby publikacji w Internecie. Wiele popularnych filmów na YouTube zostało nagranych właśnie za pomocą tego urządzenia. Można użyć oprogramowania dołączonego do urządzenia, ale z powodzeniem zastąpi je program Windows Movie Maker. Po uruchomieniu aplikacji wybierz opcję Plik | Nagraj. W oknie Nagrywanie wybierz opcję Tylko wideo lub Wideo i audio. Niedostępność tych funkcji oznacza, że kamera nie została poprawnie zainstalowana.

Windows Movie Maker domyślnie ustala limit czasu nagrywania na 2 godziny. To w zupełności wystarczy, czasem warto jeszcze bardziej ograniczyć rejestrację filmu, np. gdy dysponujesz niewielką ilością wolnego miejsca na dysku. W dolnej części okna Nagrywanie wyświetlana jest informacja, jak długi film się zmieści. Jeśli nagrywasz wideo na potrzeby publikacji w Internecie, np. w serwisie YouTube, pozostań przy opcji Średnia jakość (zalecane). Kliknij przycisk Nagraj, aby rozpocząć rejestrację wideo. Po zakończeniu kliknij przycisk Zatrzymaj. Podaj nazwę pliku, w którym zostanie zapisany nagrany materiał (Windows Movie Maker zapisuje pliki w formacie WMV). Film zostanie automatycznie podzielony na klipy i importowany do aplikacji, gdzie można go od razu poddać montażowi.