Z kamery na dysk

FreeDV to bezpłatna, nieco okrojona wersja większego, komercyjnego pakietu IntroDV.

FreeDV to bezpłatna, nieco okrojona wersja większego, komercyjnego

pakietu IntroDV.

Program służy do zgrywania materiału z kamery cyfrowej na dysk (poprzez złącze 1394 FireWire), prostego montażu z zastosowaniem przejść i efektów oraz eksportowania gotowego filmu do pliku. Używając pełnej wersji IntroDV (149 USD), można dodatkowo nagrywać materiał na taśmie DV - program zwrotnie wysyła dane do kamery.

Program można wykorzystać też do montażu filmów z własnych klipów (niekoniecznie cyfrowych). FreeDV czyta formaty QuickTime MOV, AVI, WAV, AIF, AU i MP3 (IntroDV importuje również JPG, BMP, TIF, GIF i PSD). Niestety, FreeDV ma ograniczenia, które znikają dopiero w wersji pełnej. Najważniejsze dotyczą maksymalnej długości zmontowanego filmu, która wynosi 3 minuty i pojemności biblioteki klipów - zmieści się ich tylko 12.

Z kamery na dysk
FreeDV potrafi, co prawda, sam sterować kamerą cyfrową, ale pozbawiony jest funkcji automatycznego wyszukiwania kolejnych scen na taśmie DV, udostępnia tylko jedną ścieżkę audio i oferuje niewiele efektów i stylów.

Do zalet należy zaliczyć łatwość obsługi, gdyż po ustawieniu parametrów projektu, zgraniu materiału (NTSC/PAL) i utworzeniu biblioteki, właściwa edycja polega na przeciąganiu klipów, efektów i stylów pomiędzy odpowiednimi oknami. Oprócz formatów AVI i MOV, FreeDV potrafi zapisać dane w postaci animacji FLC, sekwencji plików BMP, JPG, Targa, PCT oraz jako strumień DV. W zależności od formatu, pliki wynikowe mogą być optymalizowane do odczytu z płyty CD, ściągania z Sieci czy przesyłania w czasie rzeczywistym. Dużym atutem jest możliwość kontrolowania jakości i dokładności odtwarzania klipów oraz wyświetlania stop-klatek.

Edytor wideo

FreeDV########

Digital Origin, Inc., www.digitalorigin.com

Cena: bezpłatny