Z kanistrem do notebooka?

LG Chem, firma-matka dla znanej koreańskiej grupy LG Group, ma zamiar być pierwszą na rynku firmą, która wprowadzi do seryjnej produkcji ogniwa zasilające do notebooków napędzane ciekłym paliwem. Co więcej: jako że prace badawcze zostały już zakończone, ogniwa mają się pojawić sprzedaży w przeciągu najwyżej kwartału - ich wprowadzeniu towarzyszyć będzie duża kampania reklamowa.

Ogniwo paliwowe LG Chem

Ogniwo paliwowe LG Chem

Nie jest to pierwsze tego typu urządzenie. Zaledwie dwa tygodnie temu Toshiba zaprezentowała odtwarzacz MP3, który na 10 mililitrach stężonego metanolu potrafił funkcjonować nieprzerwanie przez 60 godzin. Producent zapowiadał, że odtwarzacz zostanie wprowadzony na rynek w 2007 roku (patrz artykuł: 'Rekord pobity: 60 godzin na jednym "ładowaniu"')

Stworzona przez LG bateria również napędzana jest metanolem (alkoholem metylowym). Firma opracowała ją we własnym zakresie i na razie nie ma zamiaru wchodzić w kooperację z innymi producentami notebooków. Cały system zasilania waży niecały kilogram, 200 mililitrów paliwa ma wystarczyć na 10 godzin pracy notebooka pobierającego 25 W.

LG szacuje, że kartdridże z paliwem będą kosztować poniżej 1 dolara, a cały układ wytwarzający energię elektryczną - 500 dolarów.


Zobacz również