Z kasety na płytę CD

Przenieś swoje stare nagrania na nośnik cyfrowy.


Przenieś swoje stare nagrania na nośnik cyfrowy.

W każdym niemal domu można znaleźć stare kasety magnetofonowe, zawierające kompilacje ulubionych piosenek, płyty nagrane z radia i zapisy koncertów, a może nawet pierwsze słowa naszych dzieci. Niestety, upływ czasu nie służy dobrze takim nagraniom. Cząsteczki na taśmie magnetycznej gubią ładunki elektryczne, przez co jakość dźwięku stale się pogarsza. Negatywny wpływ ma również sposób przechowywania kaset, szczególnie jeśli złożyliśmy je w kartonowym pudle gdzieś w kącie piwnicy.

Nadszedł więc chyba czas, aby przenieść stare wspomnienia na dysk twardy Macintosha. Po cyfrowej obróbce dźwięku i usunięciu szumów będzie możliwe przeniesienie nagrań na płytę CD lub iPoda.

Krok 1. Przygotowanie sprzętu

Do przeniesienia nagrań ze starzejących się kaset magnetofonowych będzie potrzebny odpowiedni sprzęt oraz oprogramowanie. Poniżej przedstawiam swoje zalecenia:

Z kasety na płytę CD
Magnetofon Oczywiście najważniejszym urządzeniem będzie magnetofon do odtwarzania kaset. Do tego wystarczy nawet średniej klasy kaseciak z wyjściem audio. Jeżeli jednak planujemy przeniesienie dużej liczby kaset, warto rozważyć zakup urządzenia przeznaczonego tylko do tego celu. Jest to wydatek nie przekraczający zwykle 300 - 400 zł. Jeżeli nagrań dokonano na magnetofonie klasy hi-fi, również do ich odtwarzania należy użyć sprzętu z wysokiej lub średniej półki cenowej. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepszy magnetofon nie pomoże, jeśli nagrań dokonano na zwykłym grundigu na baterie.

Wejście dźwięku Większość sprzedawanych obecnie Macintoshy jest wyposażonych w wejście audio-in, do którego należy podłączyć magnetofon za pomocą kabla przedstawionego na zdjęciu "Połącz to!".

Posiadacze starszych komputerów bez odpowiedniego wejścia muszą zakupić niewielką przejściówkę, która jest zwykle podłączona do portu USB lub FireWire. Dość ekonomicznym rozwiązaniem jest urządzenie firmy Griffin Technology o nazwie iMic (http://www.griffintechnology.com ). Znacznie lepsze wyniki można jednak uzyskać za pomocą bardziej rozbudowanych interfejsów, takich jak Griffin PowerWave lub M-Audio MobilePre (http://www.m-audio.com ).

Z kasety na płytę CD

Wymagane oprogramowanie

Oprogramowanie W Internecie można znaleźć wiele programów służących do nagrywania i edycji dźwięku na Macintoshu. Niektóre z nich zostały przedstawione w tabeli "Wymagane oprogramowanie". Wydaje mi się, że najlepszym z nich jest Amadeus II, który został wyposażony w szeroką gamę funkcji służących do edycji dźwięku i usuwania różnego rodzaju zakłóceń.

Podczas pisania tego artykułu korzystałem z opcji dostępnych w programie Amadeus II, ale przedstawione tu zasady będą obowiązywały również w przypadku innych edytorów dźwięku.

Wolne miejsce Jedna minuta dźwięku o jakości płyty CD zajmuje około 10 MB. Przed rozpoczęciem procesu konwersji warto upewnić się, że na dysku twardym jest wystarczająco dużo wolnego miejsca. W przeciwnym razie należy zainwestować w dodatkowy dysk.

Krok 2. Przygotowanie kaset

W czasie importowania dźwięku ze starych kaset można często usłyszeć syczenie, spowodowane niską prędkością przesuwu taśmy. Zabrudzona głowica magnetofonu może przyczynić się do narastania szumu. Jeżeli więc chcemy uzyskać najlepsze wyniki, powinniśmy poświęcić trochę czasu na małe czyszczenie.

Czyszczenie głowic Do oczyszczenia głowicy odtwarzania oraz rolek i wałków przesuwu w magnetofonie można użyć wacików i płynu do czyszczenia głowic lub spirytusu (ale nie spirytusu salicylowego, który pozostawia brunatny osad). Przed rozpoczęciem odtwarzania powinniśmy odczekać, aż płyn czyszczący całkowicie wyschnie.

Z kasety na płytę CD

Połącz to! - Podczas tworzenia domowego studia nagraniowego należy zaopatrzyć się w kabel z dwoma wtyczkami cinch po jednej stronie A, które są podłączane do wyjścia dźwięku magnetofonu, oraz jedną wtyczką mini-jack B, którą należy włożyć do wejścia audio-in Macintosha lub używanej przejściówki.

Aklimatyzacja Jeżeli kasety były przechowywane w gorącym lub zimnym miejscu, należy umieścić je w temperaturze pokojowej na kilka godzin. Zapobiegnie to kondensacji wilgoci i innym problemom, które mogłyby spowodować uszkodzenie taśmy.

Wyłamanie zapadek Jeżeli nie zostało to jeszcze zrobione, należy wyłamać plastikowe zapadki na górnej krawędzi kasety, aby zapobiec ich przypadkowemu skasowaniu.

Uwaga, mamy problem! Podczas odtwarzania kasety, która kilka ostatnich lat spędziła w schowku samochodu, można usłyszeć nieprzyjemny, mechaniczny odgłos. Oznacza to, że klej przytrzymujący cząsteczki magnetyczne na taśmie przedostał się na powierzchnię taśmy, przez co stała się ona lepka i przywiera do głowic magnetofonu. Oczywiście najlepiej byłoby od razu wyrzucić taką kasetę, ale jeśli zawiera ona jakieś cenne nagrania, można umieścić ją na około 10 minut w piekarniku elektrycznym lub konwekcyjnym, ustawionym na 125 lub 150° (piekarnik gazowy generuje zbyt dużo wilgoci).

Spowoduje to wysuszenie nadmiernej ilości kleju. Po ochłodzeniu kasety należy ją natychmiast odtworzyć i skopiować nagrania na komputer. Czasami można kilkakrotnie powtórzyć podgrzewanie, ale wpływa to negatywnie na mechaniczne elementy kasety.

Kiedy należy to zrobić?

Przeniesienie nagrań ze starych kaset do plików cyfrowych pozwoli zachować cenne wspomnienia i rzadkie nagrania muzyczne.

Nie wszystkie kasety warto jednak kopiować. Jeżeli nagrany album jest dostępny w postaci płyty CD, znacznie lepiej będzie go kupić na tym nośniku, gdyż zapewni to znacznie wyższą jakość dźwięku.

Również przed skopiowaniem starych bootlegów warto się upewnić, czy ktoś już tego nie zrobił. Dlatego powinno się przeszukać bazę danychhttp://db.etree.org . Jest to zarazem miejsce wymiany starych i nowych nagrań koncertowych.