Z klawiszami na ty

Płaska, półpłaska, z podświetleniem lub bez, dla graczy lub użytkowników Office'a. Klawiatur jest bez liku, my postanowiliśmy przedstawić najciekawsze, zarówno zaawansowane, jak i tańsze odpowiedniki.


Płaska, półpłaska, z podświetleniem lub bez, dla graczy lub użytkowników Office'a. Klawiatur jest bez liku, my postanowiliśmy przedstawić najciekawsze, zarówno zaawansowane, jak i tańsze odpowiedniki.

Używasz klawiatury kupionej kilka lat temu wraz komputerem? Najwyższy czas na zmianę. Obecnie nawet tańsze modele pozwalają m.in. na szybkie posługiwanie się odtwarzaczem multimedialnym, przeglądarką internetową czy współpracują z pakietem biurowym. Oferta jest tak bogata, że czasem trudno dokonać wyboru. Wiele modeli różni się tylko nazwą.

Klawiatury stają się coraz bardziej funkcjonalne i ładnieją, a właśnie na wygląd zwracamy największą uwagę. Doskonale rozumieją to producenci, którzy oferują coraz ciekawsze wzory z dobrych materiałów. Coraz częściej też pojawiają się modele przygotowane dla określonych grup użytkowników. Niestety, nie są tanie, np. Speed Link z aluminiową osłoną kosztuje ponad 200 zł, podobnie jak klawiatura dla graczy Zboard Ultimate Gaming.

Gdy liczy się trwałość

Dobra klawiatura będzie ci służyć całe lata, nieodpowiednia może stać się powodem ciągłej frustracji, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech, które ułatwią właściwy wybór. Po pierwsze, obejrzyj uważnie nadruki na klawiszach oraz opisy pod dodatkowymi przyciskami. Wyklucz kiepskie i niezabezpieczone przed zarysowaniami, otarciami czy z naklejkami. Jakość nadruku najlepiej sprawdzisz, starając się go zetrzeć paznokciem - jeżeli się uda, to klawiatura jest marna i po pewnym czasie trzeba się będzie domyślać, jaką funkcję ma dany klawisz. Najlepsze są klawisze z wygrawerowanymi oznaczeniami. Chcąc szybko się przyzwyczaić do dodatkowych przycisków, sprawdź, czy są czytelnie opisane, a ikony symbolizujące daną czynność nie są zbyt enigmatyczne.

Równie istotne jest zawieszenie klawisza. W modelach najtańszych to niewielki zaczep, a funkcję odbijacza pełni malutki gumowy teleskop, nietrwały i łatwo wypadający po zdjęciu klawisza. W trwalszych modelach, opartych na podobnym rozwiązaniu, teleskop jest o wiele większy, wykonany z grubej gumy i na stałe przytwierdzony do specjalnej maty. Większy jest również zaczep, dlatego klawisz się nie chwieje i nie wypada nawet po mocniejszym uderzeniu. Niestety, te urządzenia pracują głośno, dlatego ceniący ciszę powinni zwrócić uwagę na modele z mechanizmem Scissor Plunger. Zapewnia on odpowiednią stabilność klawiszy (relatywnie niższych) oraz cichszą pracę. W dużym uproszczeniu mechanizm zaczepu skonstruowany jest z dwóch połączonych zawiasów, natomiast za odbijanie naciśniętego klawisza odpowiada gumowy teleskop. Przykładem takiego rozwiązania są np. ciche klawiatury BenQ wykorzystujące technologię X-Structure. Nie bez znaczenia są również gumowe stopki, które zapobiegną ślizganiu się klawiatury po biurku.

Gdy liczy się funkcjonalność

Zaawansowane modele oferują liczne dodatkowe przyciski oraz funkcje, z których - jak się okazuje - korzystają nieliczni, bo zwycięża przyzwyczajenie do myszy. Jednak osoby potrafiące dobrze wykorzystać możliwości klawiatury z pewnością nie zamienią jej na nic innego.

Szybkie zatrzymanie odtwarzania utworu, przejście do kolejnego, regulacja głośności, włączenie programu pocztowego, przejście do folderu z dokumentami to dodatkowe funkcje klawiszy, do których szybko przywykniemy. Niewątpliwym liderem jest pod tym względem Logitech, który w modelu MX5000 obsługę odtwarzacza multimedialnego wsparł wyświetlaczem ciekłokrystalicznym, informującym o odtwarzanym utworze oraz umożliwiającym nawigację po stacjach radiowych i listach utworów. Wyświetlacz oraz możliwość (Bluetooth 2.0) pracy klawiatury w odległości do 20 metrów od nadajnika pozwalają sterować odtwarzaczem bez siedzenia przy komputerze.

Modele bezprzewodowe

Trzeba pamiętać, że wszystkie sprawiają od czasu do czasu mniejsze lub większe problemy. Najlepsze konstrukcje wykorzystują technologię Bluetooth, dzięki temu pracują w znacznie większej odległości od nadajnika. Zwykłe konstrukcje radiowe najczęściej wykorzystują fale o częstotliwości 27 MHz, a maksymalna odległość od nadajnika może wynosić od jednego do dwóch metrów - zależnie od tego, gdzie jest nadajnik oraz w jakim stopniu naładowane są baterie. Zauważyliśmy, że klawiatury sprawiają najmniej problemów, gdy pracują pół metra od nadajnika. W wypadku modeli bezprzewodowych równie istotna, jak sposób komunikacji urządzenia z nadajnikiem, jest możliwość monitorowania poziomu naładowania baterii oraz odpowiednie oprogramowanie, które w porę poinformuje, że trzeba ją wymienić. Podobnie jest z bezprzewodową myszą, którą można kupić w zestawie. Warto wówczas wybrać model z ładowarką, a najlepiej ze stacją dokującą pełniącą funkcję ładowarki i nadajnika.

Dla nocnych marków

Każdemu, kto nie pisze bezwzrokowo, przyda się model z opcją podświetlania klawiszy. Rozwiązanie to nie wymaga dodatkowego zasilania (prąd czerpany jest bezpośrednio z portu, do którego podłączona jest klawiatura) i co istotne, w większości modeli można włączać oraz wyłączać podświetlenie w zależności od potrzeby. Klawiatury te są niewiele droższe od zwykłych (X-Power XP 2050 IL 85 zł). Warto sprawdzić, czy mają półprzezroczyste przyciski z czarnymi nadrukami lub wycięte laserowo oznaczenia, aby właśnie nadruki były widoczne, a nie kontur klawisza.

Urządzenia nietypowe

Do nich z pewnością zaliczyć należy klawiaturę wirtualną, która składa się z nadajnika oraz miniprojektora wyświetlającego zarysy klawiszy na płaskich powierzchniach. Są też urządzenia łączące wiele nietypowych cech, np. Manhattan FireFly Lighted Keyboard nadaje się idealnie do każdej internetowej kafejki. Jest giętka (można ją zwinąć w rulon i odłożyć na bok), całkowicie odporna na zalanie (ma szczelną osłonę) i co istotne - podświetlana, dzięki czemu nawet w gorszym oświetleniu spisuje się doskonale.

Dla gracza

Standardowa klawiatura dobrze działa w każdej grze i większość z nas, przyzwyczajona do określonego układu klawiszy, nie pali się do różnych wynalazków. Warto jednak zwrócić uwagę na rozwiązania, w których nacisk położono nie tylko na ergonomię pracy z pakietami biurowymi, ale również na potrzeby graczy. Idealnym przykładem jest model Zboard, który składa się z wymiennych paneli, co umożliwia całkowitą zmianę wyglądu oraz układu klawiszy w zależności nie tylko od potrzeb czy upodobań określonego użytkownika, a także konkretnej gry.

Logitech Cordless Desktop MX5000 Laser

Multimedialny kombajn do zadań specjalnych.

Klawiatury Logitecha zawsze wyróżniały się innowacyjnością, jakością wykonania oraz dopracowaniem detali. Szczególnie interesujące są najdroższe modele, przeznaczone dla wymagających użytkowników, raczej nieliczących się z kosztami. Podobnie jest z najnowszym zestawem MX5000, przyciągającym uwagę stylistyką oraz dodatkowymi funkcjami, które trudno znaleźć w modelach konkurencji. Niestety, dla wielu osób cena będzie w tym wypadku przeszkodą nie do pokonania.

Pogłaskaj mnie

Model MX5000 wyposażono w dwie tabliczki dotykowe, pełniące funkcję suwaków, którymi można regulować głośność czy powiększać przeglądane zdjęcia. Dodatkowo do dyspozycji jest wyświetlacz LCD, na którym szybko sprawdzisz tytuł aktualnie odtwarzanego utworu, godzinę, temperaturę otoczenia. Możesz również przeglądać listy odtwarzania (dziewięć pierwszych pozycji) lub spis stacji radiowych. Opcji jest znacznie więcej: oprogramowanie SetPoint pozwala na pełną integrację dodatkowych przycisków, wyświetlacza LCD i urządzeń wskazujących z systemem oraz na dowolne ich konfigurowanie. Zarówno wyświetlacz, jak i oprogramowanie są w pełni spolszczone.

Klawiatura komunikuje się z komputerem za pomocą Bluetooth 2.0, dzięki czemu działa z odległości do 20 metrów od nadajnika. Dołączona mysz to model MX1000 ze stacją dokującą pełniącą funkcję ładowarki i nadajnika. Urządzenie, dzięki wbudowanemu koncentratorowi Bluetooth z technologią SecureConnect, umożliwia podłączanie innych urządzeń Bluetooth, co dodatkowo poszerza możliwości komputera.

Niestety, MX5000 ze starszą wersją sterowników niekiedy traci połączenie lub destabilizuje system. Warto wówczas zaktualizować oprogramowanie, co powinno rozwiązać problem.

Informacje Logitech, tel. 022 8541151

http://www.logitech-sklep.pl

Cena 649 zł

Microsoft Wireless Optical Desktop Elite for Bluetooth

Bezprzewodowy zestaw wykorzystujący technologię Bluetooth.

Drugi z najbardziej rozbudowanych zestawów, jakie mieliśmy okazję przetestować, to produkt Microsoftu i - podobnie jak poprzednik - do komunikacji wykorzystuje technologię Bluetooth, ale w starszej wersji, dlatego może pracować najwyżej 10 metrów od nadajnika. Nie jest równie bogato wyposażony, jak Logitech MX5000, ale ma wszystkie elementy upraszczające codzienną pracę z pakietami biurowymi i przeglądarkami internetowymi. Klawiatura obsługuje odtwarzacz multimedialny, są klawisze szybkiego dostępu do folderów: Moje dokumenty, Moje obrazy, Moja muzyka, do kalkulatora, poczty internetowej, strony WWW, wylogowania, a także uśpienia komputera. Jest również dwanaście klawiszy funkcyjnych (aktywowanych naciśnięciem [F Lock]), za pomocą których możemy np. otworzyć, zamknąć, wydrukować lub utworzyć nowy dokument w Wordzie. Jest też pięć klawiszy niezdefiniowanych, którym można przypisać określone działanie.

Z lewej strony umieszczono rolkę do szybkiego przewijania dokumentów - zarówno w pionie, jak i w poziomie, ponieważ odchyla się na boki. Identyczna rolka zamontowana jest również w myszy, która wykorzystuje optyczny układ o czułości 800 cpi, rejestrujący zmiany położenia.

Wrażenia

Zestaw przydaje się w codziennej pracy, a oprogramowanie pozwala dowolnie konfigurować dodatkowe klawisze oraz sprawdzać poziom naładowania baterii. Nie ma ładowarki, dlatego zawsze warto mieć zapasowe baterie do myszy (2xAA) i klawiatury (2xAA).

Informacje Microsoft

http://www.microsoft.com

Cena 599 zł