Z komórką do celu

Nowe oprogramowanie TomTom MOBILE 5 (TTM5) to przeznaczone do telefonów komórkowych, szczegółowe e-mapy do nawigacji samochodowej po Polsce i Europie Zachodniej. TTM5 pozwala przekształcić telefon komórkowy w mobilny zestaw nie tylko do nawigacji samochodowej, ale i osobistej, np. podczas spaceru, czy zwiedzania. Wystarczy wpisać adres, a TTM5 zaprowadzi użytkownika prosto do celu. Dzięki pełnej synchronizacji map TTM5 wyznacza bezpośrednią trasę i prowadzi nas pod same drzwi również wtedy, gdy punkt docelowy znajduje się po za granicami Polski, w dowolnym miejscu Europy. Odpada problem zmiany lub wgrywania nowych map, a tym samym konieczności częstego wyznaczania nowej trasy. Lista map, które zawiera TTM5 obejmuje następujące kraje: Polskę, Wielką Brytanię, Francję, Włochy , Belgię, Holandię, Luksemburg, Niemcy, Czechy, Austrię i Szwajcarię, Danię, Norwegię, Szwecję i Finlandię, Portugalię i Hiszpanię oraz główne drogi Europy.

Dodatkowy pakiet TomTom Plus (wymagający posiadania adresu e-mail) umożliwia wzbogacenie standardowej nawigacji o możliwość wykorzystania informacji o bieżących warunkach drogowych (TomTom Traffic - na razi poza Polską) i pogodowych (TomTom Traffic - już w Polsce) pobieranych przy użyciu telefonicznego połączenia typu GPRS.

Instalacja TomTom MOBILE 5 jest bardzo prosta - bowiem wystarczy umieścić w telefonie kartę pamięci z zainstalowanymi mapami, a dołączony odbiornik GPS automatycznie połączy się z telefonem. W zestawie TomTom MOBILE 5 znajdują się: karty pamięci, zestaw płyt CD z mapami Polski oraz Europy Zachodniej, odbiornik GPS i dwie ładowarki: samochodowa i sieciowa.

Odbiornik GPS działa w technologii Bluetooth, więc można umieścić go w dowolnym miejscu samochodu. Wymiary odbiornika to zaledwie 87,8x 43x15,1 mm co przy wadze 68 g sprawia, że nie obciąży zbytnio ani kieszeni ani damskiej torebki. Atrakcyjną cechą TomTom MOBILE 5 jest to, że można swobodnie odbierać i wykonywać połączenia nie przerywając aktualnie prowadzonej nawigacji. W trakcie trwania rozmowy telefonicznej głos lektora automatycznie wycisza się, a nawigacja jest kontynuowana przy pomocy wskazówek (ikon) graficznych na ekranie telefonu.

Adres miejsca docelowego wpisujemy używając klawiatury telefonu, w ten sam sposób jak pisząc SMS. W trzech kolejnych oknach przeglądarki użytkownik wprowadza nazwę miasta, ulicy, a na koniec numer domu. Najczęściej wystarczy podać kilka początkowych liter nazwy miejsca docelowego, ponieważ system inteligentnie "zgaduje" nazwę porównując ciąg wpisywanych znaków ze swoją bazą danych. Po wpisaniu adresu, system w ciągu kilku sekund szacuje najszybszą trasę z obecnej pozycji użytkownika aż do miejsca docelowego a na ekranie pojawi się podgląd wytyczonej właśnie trasy, wrysowanej w mapę o odpowiednio obranej skali. Podgląd trasy pomaga zorientować się w terenie i ocenić odległości, a także sprawdzić, czy trasa obejmuje drogi, o których wiadomo, że lepiej je omijać.

Oprogramowanie TomTom MOBILE 5 współpracuje z wieloma telefonami Nokia (modele serii 60,80 i 90) i ze smartfonami systemu Windows Mobile 5.