Z mapą po Internecie

Kanadyjska firma Antarcti.ca stworzyła graficzną alternatywę dla popularnych wyszukiwarek.

Antarcti.ca stworzyła alternatywę dla popularnych wyszukiwarek. Pomysł firmy opiera się na wykresach, dzięki którym będzie można poruszać się po sieci. Nowa technologia wyszukiwania - Visual Net - ma działać podobnie jak papierowa mapa. Użytkownik klika region zainteresowań i otrzymuje większe przybliżenie. Przykładowo, po kliknięciu "Literatura" otrzyma dostęp do działów "Literatura angielska", "Literatura rosyjska" itd. Dalsze poszukiwania mogą się odbywać według nazwisk, tytułów czy epok.

Tim Bray, szef Anatarcti.ca Systems, który brał udział w opracowywaniu technologii XML oraz kilku wyszukiwarek internetowych ma nadzieję, że nowy sposób wyszukiwania pozwoli na odnalezienie dowolnych stron i chce, aby nowy program uzupełniał tradycyjne tekstowe wyszukiwarki. Na jednej stronie internauta miałby możliwość odnalezienia żądanych stron albo za pomocą tekstu, albo wykresu.

Darcy Fowkes, analityk z Aberdeen Group, uważa, że o ile zwykła wyszukiwarka jest skierowana do ludzi poszukujących konkretnych informacji, o tyle oprogramowanie Antarcti.ca jest użyteczniejsze dla ludzi, którzy nie wiedzą czego dokładnie szukają. Według Petera O'Kelly, konsultanta w Seybold Group, model graficznej nawigacji będzie pozwalał na bardziej intuicyjne wyszukiwanie.