Z ogonem czy bez?

Myszy firmy Logitech to niewątpliwe jedne z najbardziej pożądanych gryzoni na naszym biurku. Przedstawiamy test najnowszych bezprzewodowych i przewodowych modeli.


MX310 to jeden z tańszych modeli z serii wykorzystujących najbardziej zaawansowany technologicznie optyczny sensor MX, natomiast Plus Optical Mouse jest najdroższą bezprzewodową myszą z serii Click!, komunikującą się z komputerem za pomocą fal radiowych (technologia FastRF).

Logitech MX310

Do tej pory seria MX składała się z trzech modeli MX700 (jedna z najlepszych myszy bezprzewodowodowych), MX500 (odpowiednik myszy MX700, tyle że z ogonem) oraz najtańszej MX300. Obecnie rodzina ta powiększyła się o kolejny egzemplarz, model MX310, który jak sama nazwa wskazuje, jest następcą MX300. Od swojego poprzednika różni się większą liczbą przycisków (dodano dwa po bokach myszy) oraz bardziej ergonomicznym kształtem.

Pozostał ten sam układ optyczny MX, zaprojektowany przy udziale firmy Agilent Technologies (która specjalizuje się w projektowaniu układów optycznych do myszy). Charakteryzuje się on wysoką rozdzielczością 800 dpi (co oznacza, że przesunięcie myszy o cal spowoduje przemieszczenie kursora na ekranie monitora o 800 pikseli).

Duże wrażenie robi szybkość pracy sensora MX, która wynosi 5250 obrazów na sekundę (standard to prędkość 1500-2300 ramek/sekundę). Starsze modele Microsoftu, np. Microsoft IntelliMouse Explorer 3.0, wyposażone były w układ pracujący z prędkością 6000 obrazów na sekundę, ale przy mniejszej o połowę rozdzielczości). Oba parametry: rozdzielczość i prędkość pracy układu optycznego powodują, że myszy Logitecha z serii MX bardzo szybko i dokładnie mogą reagować na najmniejsze poruszenie dłoni. Docenią to szczególnie użytkownicy dużych monitorów, pracujący w wysokich rozdzielczościach (powyżej 1024x 768) i gracze, dla których dokładność i szybkość działania myszy mogą decydować o wyniku sieciowej rozgrywki.

Logitech Cordless Click! Plus

Z ogonem czy bez?

Logitech MX310

Mysz nie jest wyposażona w tak zaawansowany układ optyczny, jak wcześniej opisywana, ale do jej pracy nie można mieć żadnych zastrzeżeń. W przeciwieństwie do MX310, w Click! Plus rozmieszczono dodatkowe dwa przyciski tak, żeby można je było przyciskać kciukiem. Dzięki temu jest bardziej wygodna od MX310, aczkolwiek można mieć zastrzeżenia do małych rozmiarów obu przycisków.

Jak pisaliśmy wcześniej, jest to mysz bezprzewodowa, która do komunikacji z komputerem wykorzystuje fale radiowe. Logitech jednak, podobnie jak w modelu MX700, nie zastosował standardowej technologii RF, ale bardziej zaawansowaną Fast RF, pracującą z częstotliwością 27 MHz. Dzięki temu mysz pracuje szybciej i z dalszej odległości niż jej standardowe odpowiedniki. Teoretycznie technologia zapewnia transfer zbliżony do transferu zwykłych myszy przewodowych (125 sygnałów w ciągu sekundy).

Niestety z modelem Click! Plus nie jest dostarczana ładowarka do baterii, dlatego warto zawsze mieć pod ręką zapasowy komplet (2xAA).

Wrażenia z testów

Z ogonem czy bez?

Logitech Cordless Click! Plus

Obie myszy dobrze leżą w dłoni (MX310 jest uniwersalna, natomiast Click! Plus - przeznaczona dla osób praworęcznych). W obu wykorzystano odmienne typy sensora optycznego, ale różnica działania dla przeciętnego użytkownika jest niezauważalna. Ewentualną przewagę MX310 odczuć mogą zaawansowani gracze komputerowi grający w szybkie gry FPP. Niestety, będzie im za to przeszkadzać niefortunne obustronne ułożenie przycisków - o wiele praktyczniejsza pod tym względem jest Click! Plus.

Podsumowanie

MX310 to udany następca najtańszej myszy z serii MX firmy Logitech, w którym główny nacisk położono na poprawienie ergonomii (nowy bardziej ergonomiczny kształt) oraz możliwości (dodatkowe przyciski). Click! Plus to kolejny model dopracowanej bezprzewodowej myszy dobrze działającej i o wysokiej jakości wykończenia. Oba gryzonie idealnie nadają się do pracy z pakietami biurowymi.

Informacje

Veracomp, tel. (12) 2525555

http://www.veracomp.pl

Cena

Logitech MX310 165 zł

Logitech Cordless Click! Plus 240 zł