Z papieru na CD

Zbierz stare fotografie żółknące w zapomnieniu, przygotuj prezentację zdjęć na CD i rozdaj krewnym, a staniesz się ulubieńcem rozpieszczanym na wszelkich rodzinnych zjazdach.

Zbierz stare fotografie żółknące w zapomnieniu, przygotuj prezentację zdjęć na CD i rozdaj krewnym, a staniesz się ulubieńcem rozpieszczanym na wszelkich rodzinnych zjazdach.

Stare fotografie zapisane w postaci cyfrowej nie tylko ochronisz przez zniszczeniem i zagubieniem, ale możesz także przywrócić im przynajmniej część dawnej świetności. Odrobina pracy z programem graficznym pozwoli wydobyć szczegóły niewidoczne na miniaturowych odbitkach. Zdigitalizowane fotografie można po prostu nagrać na płytę CD, ale znacznie lepiej przygotować efektowną prezentację, którą odtworzysz w dowolnym stacjonarnym odtwarzaczu DVD. Do zapisania zdjęć w postaci cyfrowej potrzebny będzie dowolny skaner pracujący w rozdzielczości przynajmniej 600 dpi. Przyda się także program do obróbki grafiki rastrowej. W naszym warsztacie wykorzystujemy bezpłatny GIMP 2.2.7, ale oczywiście może to być także Paint Shop Pro, Ulead PhotoImpact czy nawet Adobe Photoshop. Potrzebna będzie także aplikacja do tworzenia i nagrywania prezentacji zdjęć na CD lub DVD. W podanych dalej przykładach posłużyliśmy się Ulead CD&DVD PictureShow 3, ale równie dobrze można użyć Adobe Photoshop Album 2, G DATA FotoOffice 3, X-OOM Photos on TV czy Magix Photostory on CD/DVD 2005. Wszystkie wymienione to produkty komercyjne, bo trudno znaleźć aplikację do tworzenia prezentacji zdjęć na CD prostą w użyciu, a przy tym bezpłatną. W program do budowania pokazu zdjęć warto zainwestować - przyda się niejednokrotnie, chociażby do przygotowania prezentacji zdjęć z wakacyjnych wyjazdów.

Pierwszy etap pracy to mozolne skanowanie odbitek. Warto ustawić rozdzielczość na co najmniej 600 dpi, nawet jeśli domyślna dla fotografii wynosi 300 dpi. Jeśli na odwrocie fotografii znajdują się odręczne zapiski, notatki, daty, również poddaj je skanowaniu. Efektownie pożółkłe, odręcznie zapisane kartki przydadzą się chociażby jako tło menu startowego krążka CD. Nowoczesne skanery potrafią automatycznie przeprowadzać podstawowy retusz zdjęć, usuwając ślady kurzu i niewielkie zarysowania. W wypadku starych fotografii konieczny będzie także ręczny retusz - warto użyć pełnowymiarowego programu do grafiki rastrowej. Oprogramowanie dołączane do skanerów, a także aplikacje do tworzenia prezentacji na CD zawierają narzędzia fotoretuszerskie, z reguły jednak o dosyć ograniczonych możliwościach. Retuszując stare fotografie, należy zachować umiar i nie zmieniać charakteru zdjęcia, nawet jeśli jest mocno zniszczone. Dotyczy do zwłaszcza tzw. klonowania, za pomocą którego łatwo przerobić zdjęcie na cyfrowy pseudorysunek.

Podstawowy retusz zeskanowanych zdjęć powinien obejmować korekcję jasności i kontrastu, do której warto użyć opcji edycji poziomów i krzywych. Dają znacznie większe możliwości niż standardowe dwa suwaki Jasność i Kontrast. Warto także wykorzystać narzędzia do edycji balansu kolorów i wyrównać kolorystykę wszystkich zdjęć, które będą użyte w prezentacji na CD. Najważniejsze narzędzie to wspomniane już klonowanie. Za jego pomocą możesz usunąć praktycznie każde zabrudzenie i rysę, a przy odrobinie cierpliwości nawet jaskrawo białe ślady zagięć odbitki.

Ostatni etap pracy to przygotowanie prezentacji zdjęć na krążku. Przeważnie zwykły krążek CD będzie miał wystarczającą pojemność. Warto wcześniej wybrać muzykę towarzyszącą menu startowemu i właściwemu pokazowi. Oczywiście można wybrać kilka plików dźwiękowych lub pozostać przy mało interesujących, ale uniwersalnych tłach muzycznych zainstalowanych razem z aplikacją do tworzenia pokazu zdjęć na CD.

Praktycznie wszystkie programy do tworzenia prezentacji zdjęć na krążkach są bardzo proste w użyciu, a tworzenie pokazu sprowadza się do ustawiania opcji w kolejnych oknach kreatora. Należy pamiętać o odpowiedniej kolejności zdjęć, warto też przyjrzeć się dostępnym efektom przejść i wybrać jedno lub dwa spokojne przenikania, które będą pasować do sentymentalnego charakteru prezentacji. Ostatni etap pracy to nagranie krążka. Wcześniej warto, oczywiście, obejrzeć cały pokaz w oknie podglądu, ale nowoczesne programy umożliwiają także edycję prezentacji zdjęć bezpośrednio na krążku (jeśli użyjesz nośnika do wielokrotnego zapisu).

<hr size=1 noshade>

Z papieru na CD

1. Do skanowania zdjęć za pomocą skanera zgodnego z TWAIN można użyć każdego porządnego programu graficznego, najlepiej jednak skorzystać z dostarczonego z urządzeniem. Nowoczesne skanery potrafią przeprowadzić wstępny retusz fotografii, usuwając ślady drobin kurzu, rysy i poprawiając kolory skanu. Ten wstępny retusz na pewno nie wystarczy w wypadku starych fotografii, ale uwalnia przynajmniej od części żmudnej pracy. Pamiętaj, że czasem warto zeskanować także odwrotną stronę zdjęcia, np. z podpisem pradziadka.

Z papieru na CD

2. Skanowanie warto przeprowadzać w wysokiej rozdzielczości, np. 600 dpi. Trwa zauważalnie dłużej, ale otrzymane pliki graficzne można poddać dokładniejszej obróbce. Stare fotografie z rodzinnego albumu są często bardzo małe - wysoka rozdzielczość pozwala nawet w tym wypadku przygotować efektowną prezentację. Starych zdjęć nie należy umieszczać przy samym brzegu powierzchni skanowania - pozostaw margines przynajmniej 5 mm. Jeśli to możliwe, samodzielnie ustal granice skanowanego obszaru.

Z papieru na CD

3. Retusz zdjęć warto rozpocząć od przycięcia i obrócenia wszystkich zeskanowanych odbitek. Najlepiej zacząć od obrotu - otwórz zdjęcie w GIMP-ie (przeciągnij plik z Eksploratora Windows to okna GIMP-a) i wybierz z menu podręcznego Narzędzia | Narzędzia przekształcania | Obrót. Następnie przytnij zdjęcie do odpowiednich rozmiarów, korzystając z opcji Narzędzia | Narzędzia przekształcania | Kadrowanie i zmiana wymiarów. Po tych operacjach zdjęcie powinno mieć kształt i wymiary takie, jak na finalnej prezentacji.

Z papieru na CD

4. Teraz warto dopasować jasność i kontrast zdjęcia, a jeszcze lepiej - użyć edycji poziomów i krzywych, dających znacznie większą kontrolę. Wybierz opcję Narzędzia | Narzędzia kolorów | Poziomy. Możesz teraz wygodnie dopasować wygląd zdjęcia - poeksperymentuj z trójkątnymi suwakami w polu Poziomy wejściowe. Za pomocą opcji Narzędzia | Narzędzia kolorów | Krzywe możesz precyzyjnie zmienić jasność i kontrast. Oczywiście pozostaje też dostępna opcja Narzędzia | Narzędzia kolorów | Jasność i kontrast.

Z papieru na CD

5. Teraz warto usunąć najbardziej rażące plamy i uszkodzenia. Najpierw powiększ widok zdjęcia przynajmniej do 100 procent (Widok | Powiększenie). Wyświetl też podgląd usprawniający poruszanie się po obrazku (Widok | Okno nawigacyjne). Uruchom narzędzie do klonowania (Narzędzia | Narzędzia rysownicze | Klonowanie). Naciśnij klawisz [Ctrl] i kliknij obok plamy lub uszkodzenia zdjęcia, a następnie zamaluj obszar z wadą. Możesz dopasować działanie klonowania, wybierając odpowiedni rodzaj pędzla.

Z papieru na CD

6. Przystępujemy do przygotowywania prezentacji zdjęć na CD. Pierwszy etap to ułożenie zdjęć w odpowiedniej kolejności. Programy do tworzenia pokazu slajdów na CD mają zwykle proste narzędzia retuszerskie, możesz więc jeszcze dokonać drobnych finalnych poprawek. Zdjęcia zgrupowane razem pozwolą też wykryć fotografie, które odbiegają od całości, np. są zbyt jasne lub zupełnie niewyraźne. W takim przypadku powróć do programu graficznego i popraw wybrane zdjęcia, dopasowując jasność i balans kolorów.

Z papieru na CD

7. Przyszła pora na przygotowanie menu startowego. Wybierz jeden z proponowanych szablonów. Tło menu można zmienić, np. na skan odwrotnej strony jednej z fotografii czy dowolną inną grafikę. Warto także od razu wybrać podkład muzyczny, odtwarzany w czasie wyświetlania menu. Dodatkowe efekty graficzne i animacje lepiej pozostawić dla poszczególnych zdjęć - menu początkowe powinno być przede wszystkim przejrzyste. Niepotrzebne elementy, np. pola tekstowe, ukryjesz, korzystając z menu podręcznego.

Z papieru na CD

8. Teraz ustaw efekty przejść między kolejnymi zdjęciami. W wypadku spokojnych, refleksyjnych prezentacji starych fotografii warto ustawić ten sam efekt dla wszystkich zdjęć. Warto także użyć opcji przesuwania kamery, w CD&DVD PictureShow 3 dostępnej jako Pan&Zoom. To miły dla oka efekt, przypominający niemal filmy dokumentalne.

Nie zapominaj o podkładzie muzycznym do pokazu zdjęć. Ostatni, najprzyjemniejszy etap to wypalenie krążka z prezentacją i przetestowanie w domowym odtwarzaczu DVD.