Z paska adresu Chrome zniknie kłódka. Dlaczego?

Jeśli używasz Chrome, przy adresie odwiedzanej strony internetowej widzisz małą kłódkę. Oznacza to, że strona jest bezpieczna i używa protokołu HTTPS. Ale wkrótce zniknie.

Foto: Google

Google Chrome to najpopularniejsza przeglądarka świata i wszelkie wprowadzane w niej zmiany dotyczą setek milionów użytkowników. Wkrótce zauważą oni, że nie ma kłódeczki, oznaczającej, że dana witryna korzysta z protokołu HTTPS. Nie oznacza to jednak, że Chrome przestanie dbać o bezpieczeństwo użytkowników i nie będzie promować bezpiecznych rozwiązań. Teraz protokół stanie się czynnikiem wpływającym na ranking danej strony w wyszukiwarce.

Czyli - kto nie używa HTTPS, spadnie na dalekie pozycje w wyszukiwarce Google. Choć jak pokazuje poniższy raport, nie dotknie to zbyt wielkiej ilości witryn. W chwili obecnej ponad 90% z nich korzysta z HTTPS. Nowe rozwiązanie ma wpłynąć na web developerów, aby powszechniej stosowali protokół - jeśli jeszcze tego nie zrobili. Zmian pokaże się w kolejnej edycji, czyli Chrome 93. A co, jeśli strona nie będzie używać HTTPS? Wówczas przy adresie pokaże się ikonka z trójkątem ostrzegawczym i napisem, że witryna może nie być bezpieczna.

Zobacz również:

  • Chrome - historia aktualizacji [20.10.2021]
  • W Microsoft Edge pojawi się cała masa przydatnych narzędzi
  • Chrome 95 już dzisiaj. Co się zmienia?
Z paska adresu Chrome zniknie kłódka. Dlaczego?

Foto: Google

Źródło: BleepingComputer