Z plazmą w bloku


4 Sprzęt

Z plazmą w bloku

Plazma służy głównie do oglądania telewizji.

Obraz pochodzi z taniego, choć niezłego odtwarzacza DVD Sony DVP-NS730. Umieszczono w nim cały zestaw technologii poprawiających obraz (m.in. Precision Drive 2, Digital Video Enhancer, Block Noise Reduction). Dużą zaletą odtwarzacza jest funkcja progresywnego skanowania materiałów PAL, która znacznie poprawia jakość obrazu wyświetlanego na ekranie oraz z projektora. Urządzenie Sony ma nawet różne tryby dostosowujące tę funkcję do rodzaju wyświetlanego obrazu (telewizyjny, film itd.).

Jako wzmacniacza użyto, pozostając przy sprzęcie firmy Sony, amplitunera z wyższej grupy produktów: serii Quality Standard. To STR-DB790, dający siedmiokanałowy dźwięk o mocy 100 W na każdy z kanałów. Do tego zestaw dekoderów: Dolby ProLogic, Dolby ProLogic II, Dolby Digital, Dolby Digital EX, DTS-ES. Trochę naszym zdaniem na wyrost - w końcu w pomieszczeniu wykorzystano jedynie zestaw kolumn 5.1.

Podsumowanie

Z plazmą w bloku

Kolumna centralna i odtwarzacz sony.

Plazma i projektor w jednym stały domu? Czemu nie - o ile nas na to stać. Miejmy nadzieję, że ceny opisywanych urządzeń - zwłaszcza płaskich ekranów - będą coraz szybciej maleć. W końcu projektory staniały w ciągu ostatniego roku o połowę.

W opisywanym przypadku wątpliwości może co najwyżej budzić stosunek cen obu urządzeń. My postawilbyśmy na lepszy projektor, a zamiast plazmy - przyzwoity telewizor CRT. Oczywiście, nic nie zrównoważy estetycznych zalet ekranu plazmowego.

Jednak niemal 25 tys. zł za efektowny gadżet może wydawać się dla wielu grubą przesadą.

Wydaje się też, że właściciel zestawu wkrótce znudzi się kłopotliwym rozwijanym ekranem. Ten element zestawu typuję jako pierwszy do wymiany - polecałbym elektrycznie rozwijany ekran o proporcjach 16:9 z czarnymi paskami po bokach. Oczywiście, nie wykluczy to marszczenia się ekranu, ale zlikwiduje częsty problem ręcznie rozwijanych płacht: tam, gdzie jest umocowana rączka do rozwijania, szybko powstają męczące, skośne zmarszczki przecinające cały

ekran.

Zastosowany sprzęt:

Głośniki Panasonic SB-TP55 - ok. 4500 zł

Telewizor Sony KE-32TS2E - ok. 24 000 zł

Projektor Philips Garbo Matchline - ok. 10 000 zł

Odtwarzacz Sony DVP-NS730 - ok. 1000 zł

Wzmacniacz Sony STR-DB790 - ok. 2500 zł