Z procesorów AMD Bulldozer "wyciekło" 800 mln tranzystorów

Jednym z najbardziej przykuwających uwagę parametrów nowych procesorów AMD Bulldozer FX jest liczba tranzystorów, która wynosi aż dwa miliardy. Niestety okazało się właśnie, że osoba "zliczająca je pod mikroskopem" pomyliła się o, bagatela, 800 milionów!

Bulldozer to architektura najnowszych procesorów firmy Advanced Micro Devices. Już kilka miesiące temu wiadomo było, że zaoferują one aż 2 miliardy tranzystorów. Taka liczba pojawiła się więc we wszystkich technologicznych serwisach na świecie i wciąż obowiązuje. Jak się jednak właśnie okazało, jest ona błędna.

Przynajmniej takie doniesienia pojawiły się w serwisie #AnadTech.

"To trochę nietypowe. Dostałem od działu AMD PR e-mail z prośbą o poprawienie danych na temat ilości tranzystorów w procesorze Bulldozer, który pojawił się w naszym teście Sandy Bridge E. Niewłaściwa informacja, która została do mnie (oraz innych dziennikarzy) przesłana przez dział AMD PR około 3 miesięcy temu, mówiła o 2 miliardach tranzystorów. Poprawna ilość tranzystorów dla procesorów Bulldozer wynosi natomiast 1,2 miliarda. Nie otrzymałem wyjaśnienia dlaczego oryginalna wartość była błędna. Nową sprawdziłem przez swój kontakt aż trzy razy i okazało się, że faktycznie jest prawdziwa." - pisze Anand Lal Shimpi z serwisu AnadTech.

Dodaje ponadto, że przynajmniej jeżeli chodzi o powierzchnię procesora Bulldozer 4M/8C, producent się nie pomylił: wynosi ona w dalszym ciągu 315 mm2

Pozostaje więc znaleźć tylko odpowiedź na pytanie, jak to możliwe, że dopiero po około miesiącu od premiery swojego flagowego ośmiordzeniowego procesora firma AMD zorientowała się, iż "machnęła" się o 800 milionów tranzystorów? Może wy macie jakieś pomysły? Zapraszamy do dyskusji!