Z redakcyjnej biblioteki

Zgodnie z zapowiedziami, powracamy do cyklu recenzji najciekawszych książek informatycznych. W pierwszym odcinku coś dla specjalistów od bezpieczeństwa sieci, sprzętowców oraz pasjonatów Linuksa.


Zgodnie z zapowiedziami, powracamy do cyklu recenzji najciekawszych książek informatycznych. W pierwszym odcinku coś dla specjalistów od bezpieczeństwa sieci, sprzętowców oraz pasjonatów Linuksa.

To tylko awaria, czyli katastrofy i wpadki z pecetem

Jesse Torres, Peter Sideris

Cena 57 zł, 496 stron Format B5

Spoglądając na okładkę, można by pomyśleć, że to kolejna książka opisująca najczęstsze awarie sprzętu komputerowego i oprogramowania, zawierająca jedynie suche wskazówki. Nic bardziej mylnego, to niebanalna pozycja, której zakres tematyczny i sposób podania wiedzy przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Bez względu na poziom zaawansowania każdy użytkownik komputera oraz Internetu znajdzie tu coś dla siebie. Oprócz oczywistych w takim tytule opisów niezliczonych, a przy tym bardzo konkretnych i życiowych awarii, usterek sprzętu i błędów oprogramowania, bardzo dużą część książki stanowią praktyczne porady dotyczące różnych aspektów bezpieczeństwa komputera. Osobny rozdział poświęcono zdobywającym coraz większą popularność sieciom bezprzewodowym. Znalazło się także miejsce na omówienie zagrożeń czyhających w Internecie (wirusy, robaki, spam, różne rodzaje przestępstw komputerowych, szkodliwe oprogramowanie). Warto wspomnieć o archiwizacji, zbiorze porad dla podróżujących, a także sporym rozdziale o piractwie. Dodatkowe ikony sygnalizują ciekawostki, ważne informacje oraz ostrzeżenia, a krótkie opowieści nawiązujące do tematu danego rozdziału, tzw. potworne historie, dodatkowo działają na wyobraźnię. Reasumując: obowiązkowa pozycja w bibliotece każdego komputerowca.

Jak to się robi w Linuksie

Marcel Gagné

Cena 77 zł, 640 stron Format B5

Jeszcze niedawno na sam dźwięk słowa Linux mieliśmy przed oczami garstkę brodatych okularników, świat niezrozumiałych poleceń tekstowych i brak wygodnego interfejsu graficznego. Na szczęście system spod znaku pingwina zmienia się w ogólnodostępną i wartą uwagi alternatywę. Opisywana tu książka ma udowodnić wszystkim ortodoksyjnym użytkownikom Windows, że "w Linuksie da się zrobić to samo". Zaczyna się zatem od przeglądu możliwości poszczególnych dystrybucji (Mandrake, Fedora, SUSE), instalacji, potem poznajemy przebieg konfiguracji usług sieciowych, polecenia oraz współpracę z komputerami z systemami Windows. Oczywiście im dalej w las, tym więcej drzew. Musisz przyzwyczaić się do listingów oraz rosnącej liczby poleceń tekstowych. Jednak w dalszej części książki Linux pokazuje również bardziej okienkową "naturę". Dowiesz się, jak korzystać z programów Konqueror, OpenOffice czy GIMP. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, co to jest Jabber, kup tę książkę bez wahania, bo jest przeznaczona dla dwóch grup użytkowników: bardziej zaawansowanych maniaków Linuksa, których do ewentualnej zamiany przekonywać nie trzeba, oraz dla opornych i niedowierzających potędze systemu spod znaku pingwina.

Cisza w sieci

Michał Zalewski

Cena 37 zł, 304 strony Format B5

Do czytania zapraszamy tym razem osoby zajmujące się problematyką bezpieczeństwa sieci na poważnie. Obliguje do tego osoba Michała Zalewskiego, autora, który od połowy lat 90. zgłębia tę tematykę na wielu płaszczyznach. Nie znajdziesz w książce zestawu prostych receptur, które pozwolą ci efektowne zapanować nad komputerem kolegi. Jest to pozycja zdecydowanie bardziej zaawansowana i dość nietypowa. Zgodnie z tytułem jednego z rozdziałów ("Wysiłek zawsze się opłaca"), warto przebrnąć przez cały tekst, aby poznać zasady działania najpopularniejszego protokołu sieciowego w Internecie (IP), poprawną konfigurację zapór sieciowych, a także techniki skanowania portów i ataki na sieci przełączane.

Polecane nowości wydawnictwa Helion

  • Zen stosowania CSS. Źródło oświecenia dla projektantów stron WWW
  • Tworzenie filmów w Windows XP. Podstawy
  • Photoshop CS2/CS2 PL. Biblia
  • CorelDRAW X3. ĺwiczenia praktyczne
  • Pocket PC. Podręcznik użytkownika
  • Tania telefonia internetowa VoIP
  • Struktury danych i techniki obiektowe na przykładzie Javy 5.0
  • Rootkity. Sabotowanie jądra systemu Windows
  • PHP5. Praktyczny kurs
  • Spring. Zapiski programisty