Z redakcyjnej biblioteki

Dystrybucja Ubuntu jako pierwszy kontakt z Linuksem? Wejście bez oporów w świat Windows Visty? Przyroda utrwalona w Photoshopie? Trzy raz tak! Przejrzyj nasze książkowe propozycje.

Dystrybucja Ubuntu jako pierwszy kontakt z Linuksem? Wejście bez oporów w świat Windows Visty? Przyroda utrwalona w Photoshopie? Trzy raz tak! Przejrzyj nasze książkowe propozycje.

Zwykle strach przed poznaniem Linuksa jest bezpodstawny. Wynika zazwyczaj z przekonania, że jest skomplikowany i ma uboższy w stosunku do Windows pakiet oprogramowania. Wystarczy jednak znaleźć dla siebie odpowiednią dystrybucję, aby przekonać się na własne oczy, że nie zawsze tak jest. Polecana przez nas książka opisuje jedną z najpopularniejszych obecnie dystrybucji Linuksa - Ubuntu. Jest oparty na dobrze znanym Debianie, a przeznaczony głównie do zastosowań domowych. Autorzy podają nieco informacji o historii dystrybucji, przebiegu instalacji, wstępnej konfiguracji, zamieścili także przegląd oraz krótki kurs obsługi najważniejszych aplikacji zintegrowanych z systemem operacyjnym. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników Linuksa opisano zasady administracji, korzystania z wiersza poleceń oraz instalacji dystrybucji jako serwera sieciowego. Zwróć szczególną uwagę na rozdział o problemach najczęściej występujących w trakcie codziennej pracy z Ubuntu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest dołączenie do książki płyty DVD. Znajdziesz na niej aż trzy wersje dystrybucji Ubuntu (Desktop CD, Alternate Install CD, Server Install CD), a także pakiet dodatkowego oprogramowania, które przyda ci się w codziennym obcowaniu z Linuksem.

CENA 57 zł, 424 strony FORMAT B5

Opinie na temat łatwości obsługi najnowszej wersji systemu operacyjnego z rodziny Windows są podzielone. Tym, którzy do dziś nie mogą sobie poradzić z Vistą, proponujemy kompaktowy przewodnik. Ta niewielka książka jest wypełniona ilustracjami (niektóre powinny być większe i bardziej czytelne). W możliwie najprostszy sposób wyjaśnia arkana pracy w nowym systemie operacyjnym Microsoftu. Zakres tematyczny wystarczy osobie, która dopiero zaczyna swoją przygodę z Vistą (podstawy poruszania się po interfejsie, korzystania z wbudowanych aplikacji, sieci oraz Internetu, drukowania, obsługi Panelu sterowania, czy uruchamiania różnej zawartości multimedialnej). Aby dodatkowo nie komplikować treści, zrezygnowano z rozdziału dotyczącego instalowania systemu operacyjnego. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe elementy: uwagi oraz wskazówki. W każdym z rozdziałów punktują one wyjątkowo ważne dla czytelnika informacje. Jeśli szukasz poręcznej książki, do której możesz sięgnąć w każdej chwili i znaleźć w niej podstawową informację o systemie Windows Vista, to pozycja dla ciebie. Bardziej zaawansowani użytkownicy nie będą mieli z niej większego pożytku.

CENA 19,90 zł, 216 stron FORMAT A5

Może się wydawać, że rynek jest już nasycony książkami na temat jednego z najpopularniejszych edytorów graficznych - Adobe Photoshopa, ale na pewno znajdą się chętni na pozycję sprofilowaną dla konkretnego użytkownika. Tym razem polecamy uwadze naszych czytelników książkę dotyczącą zasad obróbki i retuszu zdjęć przyrodniczych. Oczywiście, przy tego typu tematyce nieodzowna jest odpowiednia jakość zdjęć umieszczonych w książce. Pod tym względem naprawdę trudno mieć zastrzeżenia. Na początek znajdziesz tu rozdziały poświęcone technice fotografowania natury, a także wstępnej konfiguracji oraz zasadom pracy z podstawowymi narzędziami Photoshopa. Dowiesz się dużo o korekcie ekspozycji czy kolorów, wstępnym kadrowaniu, usuwaniu ze zdjęć niepotrzebnych elementów lub zakłóceń. Osobny rozdział omawia zasady tworzenia fotografii panoramicznych. Pod koniec książki robi się "artystycznie" - są opisy najczęściej wykorzystywanych filtrów czy zasad fotomontażu. Oczywiście nie zabrakło miejsca na podsumowanie działań dotyczących publikacji gotowego zdjęcia oraz dodatkowych technik wzbogacających doznania estetyczne podczas oglądania fotografii. Na dołączonej do książki płycie CD znajdziesz wszystkie omawiane przykłady.

CENA 67 zł, 336 stron FORMAT B5