Z redakcyjnej biblioteki

Poznaj tajniki języka VBA w Excelu 2003 i 2007. Naucz się skutecznie zabezpieczać sieć komputerową. Poświęć chwilę Blenderowi, bezpłatnej aplikacji do projektowania grafiki 3D. Oto nasze książkowe propozycje. ksiazki.pcworld.pl


Poznaj tajniki języka VBA w Excelu 2003 i 2007. Naucz się skutecznie zabezpieczać sieć komputerową. Poświęć chwilę Blenderowi, bezpłatnej aplikacji do projektowania grafiki 3D. Oto nasze książkowe propozycje. ksiazki.pcworld.pl

VBA (Visual Basic for Applications)

Z redakcyjnej biblioteki

VBA, czyli Visual Basic for Applications, to implementacja języka Visual Basic, umieszczona w większości aplikacji pakietu biurowego Microsoft Office. Proponowana przez nas książka skupia się na wykorzystaniu VBA w środowisku arkusza kalkulacyjnego Excel w wersjach 2003 oraz najnowszej, czyli 2007. Jak doskonale wiadomo, jego możliwości są ogromne. W wypadku bardziej skomplikowanych zadań warto skorzystać z pomocy makr i w ten sposób usprawnić sobie pracę.

Książka nie jest przeznaczona dla zupełnie początkujących użytkowników. Wymaga chociażby znajomości podstawowych zasad programowania. Opisano w niej elementy języka VBA (stałe, zmienne, deklarowanie tablic, obiekty, metody, operacje na łańcuchach tekstowych), podstawy budowy makr automatyzujących różne zadania, a także przedstawiono proces budowy formularzy oraz ich obsługi. Wszystkie polecenia i listingi są wyróżnione, dzięki czemu zawartość książki jest przejrzysta i zrozumiała. Gdzieniegdzie dodatkowo pojawiają się ilustracje oraz tabelki z wartościami parametrów różnych poleceń języka VBA. Pozycję tę należy potraktować jako rozszerzenie informacji o programowaniu w Excelu.

Cena 17 zł, 192 strony, format B6

125 sposobów na bezpieczeństwo sieci

Z redakcyjnej biblioteki

Zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa sieci komputerowych to nie lada wyzwanie. Proponujemy książkę, która jest przeznaczonym głównie dla administratorów sieci komputerowych kompendium wiedzy na ten temat. Porusza wiele ważnych zagadnień, takich jak: prywatność w Internecie, odpowiednia konfiguracja zapór sieciowych, bezpieczne korzystanie z różnych usług, zabezpieczanie zarówno tradycyjnych sieci przewodowych, jak i bezprzewodowych, stosowanie uwierzytelniania oraz szyfrowania podczas transmisji danych, monitorowanie sieci komputerowej, wykrywanie potencjalnych zagrożeń i włamań, diagnostyka oraz przywracanie działania po różnych awariach. Znajdziesz tu informacje zarówno dla użytkowników systemów Windows, jak i platformy uniksowej, stosowanej w środowiskach kor-poracyjnych. Zrozumienie treści wymaga, oczywiście, pewnego poziomu wiedzy o sieciach komputerowych. Dość często przywoływane są różne polecenia oraz listingi. Warto zapoznać się z książką, aby podnieść swój poziom wiedzy i skutecznie zabezpieczyć komputer przed zagrożeniami czyhającymi w Internecie.

Cena 59 zł, 440 stron, format B5

Blender

Z redakcyjnej biblioteki

Nie musisz wydawać góry pieniędzy na oprogramowanie do tworzenia profesjonalnej grafiki 3D. Okazuje się, że społeczność Open Source oferuje równie dobre narzędzia. Jednym z nich jest Blender, fenomenalny edytor 3D. Proponowana przez nas książka jest przewodnikiem po funkcjach aplikacji. Dowiesz się, jak przystąpić do modelowania, animowania oraz renderowania z użyciem tego doskonałego programu. Autorzy starają się możliwie w jak najszerszy sposób zaznajomić czytelnika z najważniejszymi funkcjami Blendera. Co ciekawe, w książce znalazło się również miejsce na przykłady prac wykonanych właśnie z użyciem tego edytora przez różnych grafików. Dzięki temu możesz zorientować się, jaki potencjał drzemie w tym narzędziu. Na płycie CD dołączonej do książki znajdziesz, oczywiście, wersję instalacyjną Blendera, a dodatkowo: pakiet oprogramowania do renderingu, bibliotekę tekstur, materiałów oraz skryptów gotowych do wykorzystania w twoich projektach i rozwiązania opisywanych ćwiczeń. Książka nie wymaga doświadczenia w projektowaniu 3D. Jako początkujący użytkownik, bez problemu poradzisz sobie z zadaniami i nauczysz się podstaw, przydatnych później w pracy z innymi aplikacjami tego typu.

Cena 99 zł, 880 stron, format B5