Z serwerów AMD skradziono kody źródłowe nowych układów graficznych

Haker, który wykradł z serwerów AMD informacje m.in. na temat układu graficznego dla konsol Xbox Series X, chce sprzedać je za 100 mln USD!

Dowodem na kradzież było opublikowanie na platformie GitHub części skradzionych materiałów. Wśród nich znajdowały się kody źródłowe układów Navi 10, Navi 21 oraz Arden, który ma odpowiadać za grafikę w konsolach Xbox Series X. Z kolei Navi 21 dedykowany jest architekturze RDNA 2 "Big Navi". Osoba, która wystawiła te informacje, twierdzi, że to tylko część posiadanych informacji, a cały pakiet sprzeda chętnie za 100 milionów dolarów! Jak podaje serwis Torrentfreak, za kradzież odpowiada kobieta, która zadeklarowała, że jeśli nie znajdzie nabywcy, wystawi online wszystkie cenne informacje techniczne. Dodała także, że kradzież była możliwa dzięki exploitom w serwerach i komputerach, poprzez które weszła w posiadanie niezaszyfrowanych informacji.

Z serwerów AMD skradziono kody źródłowe nowych układów graficznych

Słowa hakerki potwierdzają działania samego AMD, które zażądało od GitHub usunięcia wystawionych informacji, a następnie na swojej stronie opublikowało oświadczenie, z którego wynika, że już w grudniu ub. roku ktoś skontaktował się z firmą, twierdząc, że ma pliki związane z przyszłymi układami graficznymi. Jak czytamy: "Jednak stwierdziliśmy, że nie ma tam kluczowych informacji dotyczących naszych produktów". Przy współpracy z policją i służbami prowadzone jest obecnie śledztwo, mające ustalić sprawcę kradzieży własności intelektualnej. AMD nie zamierza odkupić od hakerki swoich własnych danych.

Źródło: TomsHardware