Z telefonu na papier

HP i Nokia opracowują standard komunikacji telefonów komórkowych z drukarkami.

Firmy Hewlett-Packard i Nokia ujawniły kolejne szczegóły, dotyczące współpracy w zakresie tworzenia systemu komunikacji telefonów komórkowych z "urządzeniami zewnętrznymi".

Przedsiębiorstwa będą rozwijać system, który umożliwi komunikowanie się telefonów komórkowych Nokia z drukarkami firmy HP. Użytkownik, za pomocą swojego aparatu wyda polecenie drukarce wydrukowania dokumentów pobranych z sieci. Urządzenia będą się komunikować z wykorzystaniem standardów vCard, IR czy Bluetooth. Telefon komórkowy będzie mógł przesyłać adres URL dokumentu do drukarki Hewlett-Packard współpracującej z Internetem, która pobierze z sieci i wydrukuje wskazany plik.

Jak informuje Nokia, obecnie możliwość przesłania adresu URL poprzez vCard i IR mają urządzenia z serii Communicator 9110 i 9110i. Natomiast drukarki obsługujące te standardy będą dostępne na początku przyszłego roku.

"Bezprzewodowe drukowanie za pomocą aparatów komórkowych to dopiero początek. Wkrótce serwery sieciowe będą wbudowane w różne urządzenia. Dzięki współpracy nad stworzeniem rozwiązań opartych na istniejących w branży standardach, HP i Nokia zdecydowanie przyczyniają się do takiego zwiększenia zasięgu i różnorodności usług elektronicznych, by objęły one wszelkiego rodzaje nowe aplikacje i urządzenia" - powiedziała Carly Fiorina, prezes Hewlett-Packard.

Obie firmy ogłosiły jednocześnie, iż chętnie przyjmą do swojego grona również inne przedsiębiorstwa pragnące wziąć udział w projekcie.


Zobacz również