Z wypożyczalni na pendrive'a

Irlandzka firma PortoMedia zamierza wkrótce uruchomić nowy system dystrybucji filmów, który rozwiązać ma jeden z podstawowych problemów internetowych serwisów filmowych - czyli długi czas oczekiwania na pobieranie filmu (szczególnie w HD). PortoMedia szykuje sieć samoobsługowych punktów multimedialnych, z których będzie można - za odpowiednią opłatą - skopiować film na pendrive'a.

Aby zacząć korzystać z usług firmy, klient będzie musiał kupić specjalny "zestaw startowy", w skład którego wejdzie odpowiedni firmowy pendrive, stacja dokująca oraz podstawowy abonament, umożliwiający "cyfrowe wypożyczenie" sześciu filmów. Taki zestaw kosztować będzie ok. 60 USD.

PortoMedia zamierza instalować samoobsługowe terminale multimedialne (tzw. MoviePoint) w centrach handlowych i sklepach - przedstawiciele firmy zapewniają, że wybranie filmu i skopiowanie go na pendrive'a nie powinno potrwać dłużej niż 1 minutę (w przypadku filmu o standardowej rozdzielczości). Filmy takie będzie można odtwarzać na komputerze PC.

Rzecznik firmy poinformował, że usługa jest od kilku miesięcy testowana w Dublinie i na razie reakcje klientów są pozytywne. W drugim kwartale br. PortoMedia zamierza wprowadzić swój system dystrybucji filmów do USA.