ZAiKS: możecie kopiować utwory na własny użytek

ZAiKS uruchomił stronę, na której znajdziemy wiele informacji na temat opłaty od czystych nośników, w skład której wchodzi opłata reprograficzna.

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową na zlecenie Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT przeprowadził analizę, która miała na celu określenie potencjalnego wpływu opłaty reprograficznej na cenę smartfonów i tabletów. W opublikowanym raporcie mogliśmy przeczytać, że może ona wzrosnąć o 50 zł, co przy tanich urządzeniach może oznaczać wzrost ceny nawet o blisko 8%.

ZAiKS przekonuje

Jakby w reakcji na działania strony przeciwnej organizacje zbiorowego zarządzania (OZZ), konkretnie SAWP (chroni prawa wokalistów i instrumentalistów), ZAiKS (reprezentuje prawa kompozytorów, dramaturgów, poetów i pisarzy, autorów tekstów piosenek, scenarzystów, choreografów, publicystów, naukowców, fotografików, architektów i plastyków) i ZPAV (reprezentuje prawa indywidualnych producentów) uruchomiły stronę czystenosniki.pl. Za jej pomocą chcą one wytłumaczyć konsumentom czym tak właściwie jest opłata reprograficzna, która jest jednym z trzech elementów składających się na opłatę od czystych nośników.

"Strona pokazuje, że opłata nie jest podatkiem od piractwa. Informuje, dlaczego opłata jest potrzebna, kto jest jej płatnikiem, do kogo trafiają środki, jak powstaje lista urządzeń objętych opłatą, kto reguluje kwestie prawne i jak wygląda system poboru opłat w innych krajach." - tłumaczy ZAiKS.

Przeglądając stronę w oczy rzuca się przede wszystkim kilkakrotne wyraźne podkreślenie, że to dzięki opłacie od czystych nośników możemy zgodnie z prawem kopiować filmy, czy muzykę na własny użytek (większość z nas chyba o tym wiedziała...). Dodatkowo uwagę moją przykuł następujący mocno kontrowersyjny fragment:

ZAiKS: możecie kopiować utwory na własny użytek

Opłata od czystych nośników w Polsce

Z Waszych komentarzy jasno wynika, że, delikatnie mówiąc, nie darzycie sympatią organizacji zbiorowego zarządzania (OZZ). Pomimo tego zachęcam zainteresowanych tematem do przejrzenia zawartości strony czystenosniki.pl, ponieważ poza kontrowersyjnymi fragmentami jest tam sporo przydatnych informacji na temat opłaty od czystych nośników.